Desloratadino privalumai gydant alerginį rinitą
Įvadas
Alerginis rinitas (AR) yra labiausiai paplitusi lėtinė alerginė liga, kuria serga 10–30 proc. suaugusiųjų visame pasaulyje (1–3). Lietuvoje, pagal Lietuvos Higienos instituto duomenis, AR 2007 metais diagnozuotas 17,7 proc. besikreipusių 0–17 metų vaikų – beveik 5 proc. daugiau nei 2004 metais.
O 2014 metais AR sergančių asmenų skaičius Lietuvoje buvo 36 736, t. y. iš 1 000 gyventojų sirgo 12,53 (4). Įdomu, kad, JAV duomenimis, pagal bendro dienos darbingumo praradimą vienam darbuotojui, sergantieji Alerginis rinitas pirmauja prieš sergančius cukriniu diabetu, depresija, migrena ar ūmine kvėpavimo takų infekcija (5). Taigi Alerginis rinitas, nors atrodytų ir nesunki liga, stipriai neigiamai veikia ne tik paciento gyvenimo kokybę, bet ir ekonomiškai yra nuostolinga.
Patogenezė ir ištyrimas
AR vystosi, kai ant nosies gleivinės patenka alergenas, kuriam asmuo jau yra įsijautrinęs anksčiau. Alergenas gleivinėje sukelia bifazę imunoglobulino E (IgE) medijuojamą reakciją, kuri pasireiškia putliųjų ląstelių degranuliacija ir uždegiminių mediatorių išsiskyrimu (3, 6). Dėl uždegiminių ląstelių infiltracijos nosies gleivinės jautrumas alergenui dar padidėja ir tada jau mažesni alergeno kiekiai gali sukelti simptomus. Tai vadinama gruntavimo (angl. priming) fenomenu (7). Nosies gleivinės hiperreaktyvumas tiesiogiai susijęs su simptomų išreikštumu (8). Rekomenduojamas paciento ištyrimas, įtariant AR, nurodytas 1 pav.
AR gydymas
Šiuo metu AR gydyti naudojamos kelios vaistų klasės: antihistamininiai vaistai, dekongestantai, leukotrienų antagonistai ir įnosiniai gliukokortikosteroidai (GKS). Jų pasirinkimas priklauso ir nuo klinikinės situacijos (2 pav.).
Antihistamininiai preparatai vaikams ir suaugusiesiems gydyti naudojami nuo XX amžiaus 5 dešimtmečio. Daugybėje kontroliuojamųjų tyrimų įrodytas šios vaistų klasės saugumas ir efektyvumas gydant AR. Tiesa, šie preparatai efektyvumu nusileidžia įnosiniams GKS, tačiau daugumai pacientų, kuriems pasireiškia lengvas ar vidutinio sunkumo AR, jie yra pakankamai efektyvūs.
Pagrindinis jų privalumas – santykinai nedidelė kaina, greita poveikio pradžia ir efektyvumas malšinant epizodinius simptomus. Antihistaminai, naudojami alerginėms ligoms gydyti, veikia H1 receptorius, taip pat pasižymi antiuždegiminiu poveikiu in vitro. Pagal patekimą į CNS, jie klasifikuojami į pirmos ir antros kartos preparatus. Senesnieji, pirmos kartos, preparatai, yra lipofiliškesni ir lengvai praeina per hematoencefalinį barjerą, taip pat pasižymi antimuskarininiu poveikiu. Naujieji, antros kartos, preparatai yra labai selektyvūs H1 receptoriams ir menkai praeina per hematoencefalinį barjerą į CNS.
Pirmos kartos preparatai (pvz., difenhidraminas, hidroksizinas, chlorfeniraminas) pasižymi sedaciniu poveikiu, sukelia gleivinių džiūvimą. Svarbu, kad jie sutrikdo darbinį aktyvumą net ir nesant subjektyvių mieguistumo pojūčių. Antros kartos preparatai (pvz., desloratadinas, cetirizinas, bilastinas, rupatadinas, feksofenadinas, levocetirizinas, loratadinas) turi būti naudojami kaip pirmo pasirinkimo.
Geriamųjų antihistamininių vaistų privalumas – greita veikimo pradžia, juos pakanka vartoti 1 k./d., nesivysto pripratimas. Esant nepaveikiam vienam preparatui, galimas efektas pavartojus kitą. Maksimalus efektas stebimas vartojant šiuos vaistus kasdien. Tiesa, ir vartojant pagal poreikį epizodiškai, stebimas simptomų sumažėjimas, ypač jaučiantiesiems epizodinius simptomus.
Daugelyje tyrimų, kuriuose lyginti įnosiniai GKS su geriamaisiais antihistaminais gydant AR, nustatyta, kad įnosiniai GKS efektyvesni, ypač vyraujant nosies užburkimui. Antihistaminai, vartojami monoterapijai epizodiškai ar nuolat, gali būti irgi pakankamai efektyvūs. Skiriami kartu su įnosiniais GKS, jie paprastai nepadidina gydymo efektyvumo, tačiau nuolat vartojant geriamuosius antihistaminus ir įnosinius GKS pagal poreikį, stebimas geras poveikis.
Desloratadinas
Desloratadino, antros kartos H1 receptorių antagonisto, klinikinis efektyvumas įrodytas atlikus daug tyrimų. Jis turi ilgiausią pusinės eliminacijos laiką iš visos antros antihistamininių vaistų grupės preparatų, jungiasi prie H1 receptorių su didžiausiu afinitetu (2 lentelė), lėtai skyla, pasižymi nekonkurenciniu antagonizmu ir atvirkštiniu agonizmu, taip efektyviai slopindamas histamino sukeltą alerginę reakciją sergant ne tik dilgėline, bet ir AR.
Desloratadinas nesukelia mieguistumo ir muskarininių nepageidaujamų reakcijų (9). Bendrai desloratadino saugumas ir toleravimas tolygus placebui (10). Desloratadinas yra vienas saugiausiųjų antihistaminių preparatų. 4 tyrimų apžvalga parodė, kad nepageidaujamų reakcijų dažnis vartojant desloratadiną pasireiškia tik 0,37 proc. pacientų (11). Dažniausios nepageidaujamos reakcijos buvo nuovargis (0,07 proc.), galvos skausmas (0,07 proc.), sausumas burnoje (0,04 proc.) ir pykinimas (0,03 proc.).
Desloratadino toleravimas buvo vertinamas kaip puikus / geras 98,5–99,1 proc. tiek tyrėjų, tiek ir pačių pacientų (11). Įdomu, kad kai kuriuose palyginamuosiuose tyrimuose desloratadino efektyvumas buvo vertinamas kaip daug geresnis 59,4–88,0 proc. pacientų, anksčiau gydytų kitais antihistaminais, pvz., cetirizinu, feksofenadinu, loratadinu ar mizolastinu (p<0,01). 51,6–82,4 proc. tiriamųjų pacientų nurodė, kad desloratadinas greičiau sumažino simptomus, nei prieš tai vartoti antihistamininiai preparatai (1).
Desloratadinas gali veikti histamino receptorių aktyvumą, slopinti uždegiminius citokinus ir chemokinus arba stimuliuoti uždegiminių ląstelių migraciją ir išgyvenamumą. In vitro tyrimų duomenys patvirtina antiuždegiminį desloratadino poveikį uždegiminių ląstelių funkcijai ir mediatorių atpalaidavimui. Nuo dozės priklausomas antiuždegiminis atsakas in vitro tyrimuose sudaro prielaidas didinti desloratadino dozę, norint pasiekti stipresnį antiuždegiminį veikimą. Esama informacija leidžia manyti, kad desloratadinas gali veikti uždegimo mechanizmus kitais keliais, ne tik blokuojant H1 receptorius (12).
Esant sezoniniam, nuolatiniam ar epizodiniam Alerginiu rinitu, gali būti skiriami ir įnosiniai antihistaminai, tačiau įrodymų lygmuo mažesnis ir efektyvumas nesiekia geriamųjų antihistamininių preparatų efekto.
Sudėtinis AR gydymas turėtų būti taikomas pacientams, kuriems monoterapija nėra labai efektyvi (3 pav.). Alergenui specifinė imunoterapija turi būti skiriama pacientams, kuriems nelabai efektyviai veikia medikamentinis gydymas taikant ar netaikant aplinkos kontrolės priemones. Apatinių nosies kriauklių sumažinimo operacija gali būti siūloma pacientams, sergantiems AR ir esant nosies obstrukcijai bei apatinių nosies kriauklių padidėjimui, kuris gydomas medikamentais nemažėja (13).
Apibendrinimas
Apibendrintos įvairių sutarimų rekomendacijos pateikiamos 2 lentelėje. Įvairiuose specialistų sutarimuose ir rekomendacijose nurodoma, kad antros kartos geriamieji antihistamininiai vaistai rekomenduotini pacientams, sergantiems Alerginiu rinitu, kurių pagrindiniai simptomai yra čiaudulys ir niežulys. Ši rekomendacija remiasi kontroliuojamaisiais atsitiktinės imties tyrimais, o įrodymų patikimumas didelis.
Šaltinis: "Internistas" Nr.5,