Gripas: vakcinacijos mastai, efektyvumas ir pagrįstumas Europos Sąjungoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Lietuvoje

2018-07-04 | Ligos.lt

Santrauka

Kasmetis skiepijimas vakcina nuo gripo – tai veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė. Įrodyta, kad sveikų vaikų vakcinacija sumažina ne tik vaikų sergamumą, hospitalizacijos, komplikacijų skaičių, bet ir stabdo viruso plitimą populiacijoje. Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) jau nuo 2010 metų rekomenduojama sveikus vaikus skiepyti vakcina nuo gripo. Europoje tokių šalių pamažu daugėja. Šiuo metu vaikų vakcinacija rekomenduojama 9 šalyse. Lietuva – vienintelė iš Baltijos šalių, kurioje vaikų vakcinacija dar nėra rekomenduojama.

 

Keywords: influenza, vaccination, vaccines, children, vaccination coverage rates, vaccination effectiveness.

 

Summary

Annual seasonal influenza vaccination is the most effective protection against influenza. Researches have shown that healthy children vaccination decreases the rates of morbidity, mortality, hospitalisation, complications and the transmission of the virus. In the United States of America (USA) annual influenza vaccination is recommended for all persons aged six months and above since 2010. There is an increase of European countries that recommend it too. Nowadays there are nine countries in Europe that recommend vaccinations against influenza for children. Unfortunately, Lithuania is the only one Baltic state country where children vaccination against influenza is not recommended yet.

 

Įvadas

Gripas – tai ūmi virusinė viršutinių kvėpavimo takų liga, kuri žiemą pasireiškia epidemijomis. Pasaulyje sezoniniai gripo virusai kelia grėsmę visuomenės sveikatai, nes padidina sergamumo ir mirtingumo riziką [1, 2]. Nespecifinės gripo profilaktikos priemonės yra mažai veiksmingos. Veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė – kasmetis skiepijimas vakcina nuo gripo, kuri apsaugo tiek nuo infekcijos, tiek nuo viruso perdavimo [3, 4].

Didžiausi gripo paplitimo ir hospitalizacijos dėl šios infekcijos mastai yra stebimi vaikų ir senyvo amžiaus žmonių populiacijose [1]. Daugelyje pasaulio šalių vakcinacija nuo gripo rutiniškai yra atliekama vyresnio amžiaus žmonėms ir asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis. Tuo tarpu vaikų vakcinacijos mastai daugelyje šalių yra kur kas mažesni, nors ir yra įrodyta, kad vaikams visuomenėje tenka didelis epidemiologinis vaidmuo [5]. Būtent vaikų gripo infekcija visuomenei sudaro didelę ekonominę naštą [6]. Remiantis klinikinių tyrimų duomenimis, vaikai dėl didelio socialinio aktyvumo yra labai svarbi gripo viruso perdavimo ir platinimo grandis [3, 4], todėl sveikų vaikų vakcinacija gali sumažinti viruso perdavimo mastą tiek vaikams, tiek vyresnio amžiaus, tiek rizikos grupėms priklausantiems asmenims, sumažinti gripo sukeliamą klinikinę bei ekonominę naštą [4, 7–10]. Nenuostabu, kad vaikų gripo vakcinacijos klausimas yra aktualus visame pasaulyje.

Straipsnyje apžvelgiami vaikų vakcinacijos nuo gripo mastai, vakcinų efektyvumas ir nauda Europos Sąjungoje (ES), JAV ir Lietuvoje.

 

Padėtis Europoje

Pastaruoju metu vis daugiau Europos šalių rekomenduoja vaikus skiepyti nuo gripo. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (angl. European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC) duomenimis, 2007–2008 metų gripo sezono metu sveikų vaikų vakcinaciją rekomendavo 6, o 2014–2015 metais – jau 9 šalys. Šiuo metu vyresnių nei 6 mėnesių vaikų vakcinacija nuo gripo yra rekomenduojama skirtingo amžiaus grupių vaikams Austrijoje, Estijoje, Suomijoje, Maltoje, Latvijoje, Slovėnijoje, Slovakijoje, Lenkijoje ir Jungtinėje Karalystėje (JK) [2]. Siekiant apsaugoti vaikus iki 6 mėnesių, kuriems vakcinos efektyvumas yra mažas, rekomenduojama gripo vakcina skiepyti aplinkinius asmenis, kurie kontaktuoja su naujagimiais ir kūdikiais [2, 3].

Vaikų skiepijimo vakcina nuo gripo mastai net ir šalyse, kuriose ši vakcina yra rekomenduojama, yra maži. ECDC duomenimis, Europoje pirmauja JK, kurioje vaikų skiepijimo vakcina nuo gripo programa buvo įdiegta 2013–2014 metais. Skirtinguose JK regionuose 2014–2015 metais buvo paskiepyta daugiau nei 40 proc. 2–4 metų ir daugiau nei 70 proc. 5–11 metų vaikų. Antroje vietoje – Suomija, kurioje tą patį sezoną buvo paskiepyta šiek tiek daugiau nei 15 proc. 6 mėnesių–3 metų vaikų. Kitose ES šalyse vaikų vakcinacijos mastai nesiekia 5 proc. [2].

 

Padėtis JAV

JAV jau nuo 2010 metų yra rekomenduojama kasmetė vyresnių nei 6 mėnesių asmenų vakcinacija nuo gripo [11]. Jaunesnių nei 6 mėnesių kūdikių apsaugai, kaip ir Europoje, rekomenduojama su kūdikiais kontaktuojančių asmenų vakcinacija [12]. JAV vaikų vakcinacijos mastai yra didesni nei Europoje. 2015–2016 metais JAV gripo vakcina buvo paskiepyta 59,3 proc. 6 mėnesių – 17 metų vaikų. Šis rodiklis buvo identiškas ir 2014–2015 metų sezono metu. Pastebima, kad vakcinacijos mastai mažėja didėjant vaikų amžiui. 2015–2016 metais daugiausiai paskiepyta 6–23 mėnesių vaikų (75,3 proc.), mažiausiai – 13–17 metų (46,8 proc.) [13].

 

Skiepijimas nuo gripo Lietuvoje

Remiantis lietuvių autorių literatūra, vaikai nuo 6 mėnesių iki 18 metų yra priskiriami rizikos grupei [3], tačiau jiems vakcinacija nuo gripo Lietuvoje, skirtingai nei Latvijoje, Estijoje ar Lenkijoje, nėra rekomenduojama. Vaikų vakcinacija Lietuvoje nėra įtraukta į Nacionalinę imunoprofilaktikos programą. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) nepateikia duomenų apie vaikų vakcinacijos mastus Lietuvoje. Stebint bendrąją tendenciją, kad Lietuvoje nuo gripo yra paskiepijama maža populiacijos dalis (2015–2016 metais paskiepyta tik 7,3 proc. visų Lietuvos gyventojų [14]. Palyginimui – JAV tą patį sezoną paskiepyta 45,6 proc. [13]), galima daryti prielaidą, jog ir vaikų vakcinacijos mastai Lietuvoje yra maži.

 

Gripo vakcinos ir jų efektyvumas

Europoje rekomenduojama vaikus skiepyti inaktyvintomis vakcinomis nuo gripo, o JK 2–12 metų vaikai skiepijami gyva atenuota intranazaline vakcina nuo gripo [15]. JAV, remiantis Ligų kontrolės ir prevencijos (angl. Center of Disease control and prevencion – CDC) rekomendacijomis, 2017–2018 metais rekomenduojama vaikus skiepyti inaktyvuota arba rekombinantine vakcina nuo gripo, o gyva atenuota intranazalinė vakcina nuo gripo šį sezoną nebuvo rekomenduota [16]. Vaikams skiepyti yra tinkama tiek trivalentė, tiek keturvalentė vakcina.

Vakcinos nuo gripo efektyvumas (VE) gali skirtis priklausomai nuo sezono ir nuo gripo viruso, cirkuliuojančių populiacijoje konkretų sezoną, štamų. VE iš dalies priklauso nuo populiacijoje cirkuliuojančių ir vakcinos sudėtyje esančių viruso štamų sutapimo. Tačiau vakcinacija vis tik išlieka pačia efektyviausia profilaktikos nuo gripo priemone net ir tais sezonais, kai vakcinos praktinis efektyvumas yra mažesnis, nei tikėtasi [17].

Remiantis Kissling ir kolegų atliktu tyrimu, kuriame buvo nagrinėjami duomenys iš Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Ispanijos, Vengrijos, Švedijos, Airijos, Lenkijos, Nyderlandų, Portugalijos, Rumunijos ir Kroatijos, 2015–2016 metais trivalentės inaktyvuotos vakcinos nuo A(H1N1)pdm09 gripo efektyvumas vaikų grupėje nuo 0 iki 14 metų buvo vidutinis (koreguotas VE 31,9 proc. (95 proc. PI –32,3–65,0 proc.)), VE nuo B tipo gripo – labai žemas (koreguotas VE –47,6 proc. (95 proc. PI –124,9–3,1 proc.)). Tačiau šie rezultatai gali būti netikslūs, nes vakcinuotų pacientų skaičius buvo nedidelis [18]. Suomijoje buvo nustatytas žemas inaktyvintos trivalentės vakcinos efektyvumas nuo B tipo gripo: –1 proc. (95 proc. PI –122,8–54,2 proc.), o nuoš A tipo gripo – 79,5 proc. (95 proc. PI 50,3–91,6 proc.), bendras koreguotas VE – 61,2 proc. (PI 30,7–78,3 proc.) [19]. JK bei JAV atliktų tyrimų duomenimis, to paties sezono vakcinos efektyvumas buvo didesnis (JK – 56,3 proc. (PI –121,6–91,4 proc.), JAV – 64 proc. nuo B/Jagamatos bei 56 proc. nuo B/Viktorijos gripo [18, 20].

Valenciano su bendraautoriais tyrė 2014–2015 metų gripo vakcinos veiksmingumą Europoje, buvo įtrauktas ir efektyvumas nuo A(H3N2) tipo gripo. Šio sezono koreguotas vakcinos efektyvumas 0–14 metų vaikų grupėje nuo A(H3N2) gripo buvo mažas: 20,7 proc. (95 proc. PI –22,3–48,5 proc.), nuo A(H1N1)pdm09 gripo buvo panašus kaip ir ankstesniais sezonais – 73,1 proc. (95 proc. PI 39,6–88,1 proc.), nuo B gripo – 62,1 proc. (95 proc. PI 14,9–83,1 proc.) [21].

Vakcinos nuo gripo yra saugios ir gerai toleruojamos. Jų sukeliamos nepageidaujamos reakcijos dažniausiai būna lengvos ar vidutinio sunkumo [17] .

 

Vaikų vakcinacijos nuo gripo nauda

Literatūroje yra išskiriami bent keli visuotinės sveikų vaikų skiepijimo vakcina nuo gripo privalumai. Vakcina sumažina gripo sukeliamą ekonominę naštą visuomenei, ypač kalbant apie mažesnius nei 2 metų, o kitų autorių nuomone– jaunesnius nei 4 metų vaikus. Būtent mažesniems vaikams dažniau išsivysto gripo komplikacijos, jie dažniau yra hospitalizuojami. Vakcinacija sumažina susirgimų gripu, vizitų pas gydytojus, hospitalizacijos dienų, vaikų mirčių, vaikus slaugančių tėvų praleistų darbo dienų skaičių. Kaip minėta, vaikų skiepijimas vakcina nuo gripo mažina gripo viruso perdavimą kitiems asmenims ir viruso plitimą [3, 7, 17, 21]. Tai patvirtino ir Gallagher su bendraautoriais atliktas tyrimas Šiaurės Airijoje, kur tiek vaikų, tiek kitų grupių vakcinacijos mastai yra vieni aukščiausių ne tik JK, bet ir visoje Europoje [4]. Vaikų vakcinacija nuo gripo turėtų būti ypač naudinga šalims, kuriose yra didelis bakterijų atsparumas antibakteriniams vaistams. Vakcinacija mažina tikimybę išsivystyti tokioms antrinėms infekcijoms kaip pneumonija ar ūminis vidurinės ausies uždegimas, o tai mažina antibakterinių vaistų vartojimą [17].

 

Apibendrinimas

Sveikų vaikų vakcinacija nuo gripo – efektyvi gripo profilaktikos priemonė, mažinanti ne tik sergamumą gripu, komplikacijų išsivystymo riziką, hospitalizacijos mastus, bet ir viruso perdavimą visoje populiacijoje. JAV jau nuo 2010 metų rekomenduojama skiepyti visus vaikus, vyresnius nei 6 mėnesiai. Šioje šalyje yra pasiekiami dideli vakcinacijos mastai. Europoje tik 9 valstybės turi tokias rekomendacijas. Tarp atliekančių vakcinaciją vaikams pirmauja JK. Lietuvoje, vienintelėje iš Baltijos šalių, vaikų vakcinacija nėra rekomenduojama. Vertinant vakcinų efektyvumą, didžiausias jų veiksmingumas vaikų grupėje stebimas nuo A(H1N1) tipo gripo. Nors gripo vakcinos efektyvumas kiekvieną sezoną skiriasi dėl visuomenėje paplitusių ir vakcinoje esančių štamų sutapimo laipsnio, vakcina vis tiek išlieka veiksmingiausia gripo infekcijos prevencijos priemone.

 

Ieva Kubiliūtė

Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas

 

Raktažodžiai: gripas, vakcinacija, vakcinos, vaikai, vakcinacijos mastai, vakcinacijos efektyvumas.

Žurnalas "Pediatrija" Nr.1, 2018 m.

 

LITERATŪRA

 

1.        Cromer D, van Hoek AJ, Jit M, et al. The burden of influenza in England by age and clinical risk group: a statistical analysis to inform vaccine policy. J Infect. 2014 Apr 1;68(4):363–71. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24291062.

2.        European Centre for Disease Prevention and Control. Seasonal influenza vaccination in Europe. Vaccination recommendations and coverage rates in the EU Member States for eight influenza seasons: 2007–2008 to 2014–2015. Stockholm: ECDC; 2017. Prieiga internetu [2018 01 24]: https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/influenza-vaccination-2007–2008-to-2014–2015.pdf.

3.        Vytautas U. Vakcinos ir skiepijimas. Vilnius: Homo liber, 2010;188-207 p.

4.        Gallagher N, Jessop L, Sartaj M, et al. Impact of live attenuated influenza vaccination programme for healthy children in Northern Ireland: A comparison of seven influenza seasons, 2010/11–2016/17. Vaccine. 2018 Jan 25;36(4):521–6. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X17317309?via%3Dihub.

5.        Monto AS. Epidemiology of influenza. Vaccine. 2008 Sep 12;26 Suppl 4:D45-8. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19230159.

6.        Esposito S, Cantarutti L, Molteni CG, et al. Clinical manifestations and socio-economic impact of influenza among healthy children in the community. J Infect. 2011;62:379–87. Prieiga internetu [2018 01 25]: www.elsevierhealth.com/journals/jinf.

7.        Vynnycky E, Pitman R, Siddiqui R, et al. Estimating the impact of childhood influenza vaccination programmes in England and Wales. Vaccine. 2008 Sep 26;26(41):5321–30. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X08008554?via%3Dihub.

8.        Pitman RJ, White LJ, Sculpher M. Estimating the clinical impact of introducing paediatric influenza vaccination in England and Wales. Vaccine. 2012 Feb 1;30(6):1208–24. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X11019025?via%3Dihub.

9.        Baguelin M, Flasche S, Camacho A, et al. Assessing Optimal Target Populations for Influenza Vaccination Programmes: An Evidence Synthesis and Modelling Study. Leung GM, editor. PLoS Med. 2013 Oct 8;10(10):e1001527. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://dx.plos.org/10.1371/journal.pmed.1001527.

10.      Rose MA, Damm O, Greiner W, et al. The epidemiological impact of childhood influenza vaccination using live-attenuated influenza vaccine (LAIV) in Germany: predictions of a simulation study. BMC Infect Dis. 2014 Dec 22;14(1):40. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://bmcinfectdis.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2334-14-40.

11.      Fiore AE, Uyeki TM, Broder K, et al. Prevention and control of influenza with vaccines: recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), 2010. MMWR Recomm reports Morb Mortal Wkly report Recomm reports. 2010 Aug 6;59(RR-8):1–62. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20689501.

12.      Influenza Vaccination: A Summary for Clinicians | Seasonal Influenza (Flu) | CDC. Prieiga internetu [2018 01 28]: https://www.cdc.gov/flu/professionals/vaccination/vax-summary.htm.

13.      Flu Vaccination Coverage, United States, 2015-16 Influenza Season | FluVaxView | Seasonal Influenza (Flu) | CDC. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://www.cdc.gov/flu/fluvaxview/coverage-1516estimates.htm.

14.      Epidemiologinė 2015-2016 metų gripo sezono analizė. Prieiga internetu [2018 01 27]: https://www.ulac.lt/uploads/downloads/gripas/Epidemiologinė 2015-2016 m gripo sezono analizė 2016-07-22_doc_R.pdf.

15.      Influenza: Recommended vaccinations. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://vaccine-schedule.ecdc.europa.eu/Scheduler/ByDisease?SelectedDiseaseId=15&SelectedCountryIdByDisease=-1.

16.      Key Facts About Seasonal Flu Vaccine | Seasonal Influenza (Flu) | CDC. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://www.cdc.gov/flu/protect/keyfacts.htm.

17.      European Centre for Disease Prevention and Control. ECDC scientific advice on seasonal influenza vaccination of children and pregnant women. Stockholm: ECDC; 2012. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/media/en/publications/Publications/Seasonal influenza vaccination of children and pregnant women.pdf.

18.      Kissling E, Valenciano M, Pozo F, et al. 2015/16 I-MOVE/I-MOVE+ multicentre case control study in Europe: moderate vaccine effectiveness estimates against influenza A(H1N1)pdm09 and low estimates against lineage mismatched influenza B among children. Influenza Other Respi Viruses. 2017 Nov 10 [cited 2018 Jan 24]. Prieiga internetu [2018 01 25] https://doi.wiley.com/10.1111/irv.12520.

19.      Nohynek H, Baum U, Syrjänen R, et al. Effectiveness of the live attenuated and the inactivated influenza vaccine in two-year-olds - a nationwide cohort study Finland, influenza season 2015/16. Euro Surveill. 2016 Sep 22;21(38). Prieiga internetu [2018 01 27]: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27684447.

20.      Pebody R, Warburton F, Ellis J, et al. Effectiveness of seasonal influenza vaccine for adults and children in preventing laboratory-confirmed influenza in primary care in the United Kingdom: 2015/16 end-of-season results. Euro Surveill. 2016 Sep 22;21(38). Prieiga internetu [2018 01 27]: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27684603.

21.      Valenciano M, Kissling E, Reuss A, et al. Vaccine effectiveness in preventing laboratory-confirmed influenza in primary care patients in a season of co-circulation of influenza A(H1N1)pdm09, B and drifted A(H3N2), I-MOVE Multicentre Case–Control Study, Europe 2014/15. Eurosurveillance. 2016 Feb 18;21(7):30139. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?ArticleId=21385.

22.      Children, the Flu, and the Flu Vaccine. Prieiga internetu [2018 01 25]: https://www.cdc.gov/flu/protect/children.htm.