Hipertenzijos gydymas esant sutrikusiai gliukozės apykaitai – metaboliniam sindromui ir cukriniam diabetui
Arterine hipertenzija (AH) sergantiems pacientams metabolinio sindromo rizika yra didesnė nei tiems, kurių arterinis kraujospūdis yra normalus. Tyrimo SYMPHONIE rezultatai parodė, kad ši rizika yra 4 kartus didesnė vyrams ir 6 kartus didesnė moterims (1). Tai ypač pravartu prisiminti pirminės sveikatos priežiūros grandies gydytojams – neretas jų pacientas, turintis padidėjusį arterinį kraujospūdį, potencialiai gali sirgti ir metaboliniu sindromu.
Visuotinai pripažįstama, kad AH ir metaboliniu sindromu sergantiems pacientams būdinga bloga kardiovaskulinių komplikacijų prognozė. Metabolinis sindromas apima rizikos veiksnių grupę, kurie padidina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, insultu ir 2 tipo cukriniu diabetu (CD).
Istoriškai metabolinio sindromo apibrėžimas nuolat kito, nes keitėsi supratimas apie patį sindromą. Amerikos širdies asociacija apibrėžia metabolinį sindromą kaip grupę rizikos veiksnių ir juos nurodo:
· pilvinis nutukimas;
· aterogeninė dislipidemija (padidėjusi trigliceridų (TG) koncentracija, sumažėjusi didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija (DTL-ch) ir padidėjusi mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-ch) koncentracija kraujyje);
· padidėjęs kraujospūdis;
· atsparumas insulinui arba gliukozės netoleravimas;
· padidėjusi trombozių rizika (pvz., didelė fibrinogeno arba plazminogeno aktyvatoriaus inhibitoriaus 1 koncentracija);
· padidėjusi uždegimo faktorių koncentracija (pvz., CRB) kraujyje.
Amerikos širdies asociacija rekomenduoja diagnozuoti metabolinį sindromą, kai yra 3 arba daugiau išvardytų veiksnių:
· padidėjusi liemens apimtis (vyrams ≥102 cm, moterims ≥88 cm);
· padidėjusi TG koncentracija (≥1,7 mmol/l);
· sumažėjusi DTL-ch koncentracija (vyrams ≤1,04 mmol/l, moterims ≤1,3 mmol/l);
· padidėjęs kraujospūdis (≥130/85 mm Hg);
· padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje nevalgius (≥5,55 mmol/l).
Kodėl svarbu tinkamai gydyti AH, kai ją lydi metabolinis sindromas ar CD
Žmonėms, kuriems diagnozuojamas metabolinis sindromas, yra padidėjusi širdies ir kraujagyslių ligų rizika, insulto ir 2 tipo CD rizika. AH didina CD sergančių pacientų inkstų pažeidimo riziką. Pirmasis jo požymis yra mikroalbuminurija. Ji yra svarbus prognozinis padidėjusį arterinį kraujospūdį turinčių 2 tipo CD sergančių pacientų kardiovaskulinio sergamumo ir mirštamumo rodiklis (2).
Svarbiausi veiksniai, lemiantys inkstų pažeidimo progresavimo greitį, yra hiperglikemijos laipsnis, gretutiniai medžiagų apykaitos sutrikimai, AH ir CD trukmė (3). Skiriant vaistus nuo AH, svarbu atsižvelgti į gretutines ligas – metabolinį sindromą ir CD, nes kai kurios vaistų nuo hipertenzijos grupės neigiamai veikia gliukozės apykaitą ir padidina riziką išsivystyti naujiems CD atvejams.
2013 metų Europos hipertenzijos draugijos ir Europos kardiologų draugijos arterinės hipertenzijos gydymo gairėse (3) rekomenduoja pacientams, sergantiems metaboliniu sindromu, keisti gyvenimo būdą – mažinti nutukimą ir didinti fizinį aktyvumą, nes tai ne tik mažina kraujospūdį, bet ir atitolina CD diagnozę. Metabolinis sindromas dažnai vertinamas kaip ikidiabetinė būklė, todėl AH gydyti rekomenduojami renino ir angiotenzino sistemos (RAS) blokatoriai (angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai (AKFI) ir angiotenzino receptorių blokatoiai (ARB)) bei kalcio kanalų blokatoriai (KKB), nes jie potencialiai pagerina arba bent jau nepablogina gliukozės apykaitos. KKB ir RAS blokatorių deriniai yra labai veiksmingi.
Pacientams, sergantiems CD, sistolinio kraujospūdžio sumažinimas bent iki 140 mm Hg, o diastolinio – iki 85 mm Hg, reikšmingai sumažina kardiovaskulinių išeičių dažnį (4–7). Europos kardiologų draugijos gairėse (8) rekomenduojama sergantiesiems CD kraujospūdį sumažinti <140/85 mm Hg (I A lygio rekomendacijos). Tam siūloma rinktis gydymą vaistų deriniu (I A lygio rekomendacija).
Tyrimais patvirtintas RAS blokatorių pranašumas prieš kitus vaistus nuo AH, esant proteinurijai arba mikroalbuminurijai (I A lygio rekomendacija). Pastaruoju metu gauta duomenų, kad AKFI ir nadihidropiridininio KKB derinys gali reikšmingai sumažinti CD išsivystymo riziką.
Trandolaprilio ir verapamilio derinio nauda metaboliniu sindromu ir CD sergantiems pacientams
Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad RAS blokatoriai susiję su mažesne rizika susirgti CD (9–11). O štai tyrimais INVEST, STAR ir TRAVENT įrodytas AKFI trandolaprilio ir KKB verapamilio derinio veiksmingumas mažinant kraujospūdį ir teigiamas poveikis gliukozės apykaitai.
AH gydyti keletu vaistų – jau įprasta medicinos praktika. Taikant kombinuotą kraujospūdį mažinantį gydymą, pakanka mažesnių preparatų dozių, mažesnis nepageidaujamas poveikis, užtikrinama geresnė kraujospūdžio kontrolė ir organų apsauga.
Tyrimas INVEST
Atsitiktinės imties, daugiacentriame tyrime INVEST lygintas verapamilio (pridedant trandolaprilio ir / ar hidrochlorotiazido) ir BAB atenololio (pridedant hidrochlorotiazido ir / ar trandolaprilio) veiksmingumą stabilia IŠL sergantiems >50 metų pacientams (12). 8 098 pacientai atsitiktine tvarka priskirti pailginto veikimo verapamilio SR grupei, 8 078 – atenololio grupei.
Tyrimo rezultatai parodė, kad verapamilio SR grupėje stebėtas daug mažesnis naujai diagnozuoto CD dažnis.
Iš 8 098 pacientų, tyrimo pradžioje nesirgusių CD ir gydytų verapamiliu, 569 (7,03 proc.) stebėjimo periodu nustatytas diabetas. Iš 8 078 atenololio grupės asmenų, tyrimo pradžioje nesirgusių CD, per stebėjimo laikotarpį ši liga nustatyta 665 (8,23 proc.) pacientams (SR 0,85; 95 proc. PI 0,77–0,95). Taigi pacientams, gydytiems ilgo veikimo verapamilio ir trandolaprilio deriniu, buvo 15 proc. mažesnė naujo diabeto atvejo tikimybė, palyginti su gydytais atenololio ir hidrochlortiazido deriniu.
Naujai diagnozuoto CD dažnis tiesiogiai ir nepriklausomai koreliavo su sistoliniu kraujo spaudimu (p<0,001). Po 24 mėnesių verapamilio SR grupėje gydymą tęsė 82 proc. pacientų, o atenololio grupėje – 78 proc. (4 454) pacientų. Abiejose grupėse atsitiktine tvarka papildomai buvo paskirta trandolaprilio arba hidrochlorotiazido. Nustatyta, kad prie atenololio pridėjus hidrochlorotiazido, CD rizika padidėjo, o pridėjus trandolaprilio, CD rizika šiek tiek sumažėjo. Nustatyta, kad prie verapamilio SR pridėjus trandolaprilio, CD rizika sumažėjo: skiriant atitinkamai 180 mg/d. ir 2 mg/d. šių vaistų, santykinė rizika sumažėjo 44 proc. (SR 0,56, 95 proc. PI 0,43–0,74), o skiriant atitinkamai 240 mg/d. ir 4 mg/d. šių vaistų, santykinė diabeto rizika sumažėjo 42 proc. (SR 0,58, 95 proc. PI 0,44–0,78). Prie verapamilio SR pridėjus hidrochlorotiazido, sumažėjusi rizika išliko.
Teigiama gydymo praktika vartojant trandolaprilio ir verapamilio derinį
RAS veikiantys vaistai, pavyzdžiui, AKFI, veiksmingiau nei kitų grupių vaistai nuo hipertenzijos sulėtina diabetinės nefropatijos progresavimą. Metaanalizių duomenimis, AKFI ir nedihidropiridininiai KKB pasižymi papildomu, ne vien nuo kraujospūdžio sumažėjimo priklausančiu, teigiamu poveikiu inkstų funkcijai, kadangi mažina proteinuriją (13, 14).
Diabetinės nefropatijos atveju nedihidropiridininių KKB inkstų funkcijos blogėjimą stabdantis poveikis prilygsta AKFI (15). Be to, AKFI padidėjusį arterinį kraujospūdį turintiems 2 tipo CD sergantiems asmenims padidina periferinių audinių jautrumą insulinui (16). Taigi gydant padidėjusį arterinį kraujospūdį turinčius ir CD sergančius pacientus, kuriems nustatyta albuminurija ar proteinurija, AKFI turėtų būti pirmiausia pasirenkami vaistai, nes jie apsaugo nuo inkstų funkcijos blogėjimo. Jei skiriant vien AKFI nepavyksta normalizuoti kraujospūdžio, reikėtų paskirti vaistų derinį.
Tyrimas STAR
Daugiacentriu, prospektyviniu, atsitiktinės imties klinikiniu tyrimu STAR (angl. The Study of Trandolapril/Verapamil SR And Insulin Resistance) nustatyta trandaloprilio ir verapamilio derinio pranašumas metaboliniu sindromu sergantiems pacientams, palyginti su losartano ir hidrochlorotiazido deriniu (17). Tyrimas truko 52 savaites, jame 240 pacientų atsitiktine tvarka buvo suskirstyti į grupes: vartojusius trandaloprilio ir verapamilio SR (T/V) derinį arba losartano ir hidroclorotiazido (L/H) derinį. Tyrime 3 kartus buvo atliekamas gliukozės toleravimo testas (2 val. trukmės), taip pat buvo matuojamas arterinis kraujospūdis, audinių jautrumas insulinui, HbA1c kiekis kraujyje, lipidų apykaitos rodikliai, C reaktyviojo baltymo kiekio kraujyje pokytis, registruojami nauji CD atvejai.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad vartojusiems T/V gliukozės kontrolė tyrimo pradžioje ir pabaigoje nepasikeitė, o štai vartojusiems L/H gliukozės kontrolė pablogėjo (p<0,001) (1 pav.). HbA1c reikšmės L/H grupėje viso tyrimo metu išliko reikšmingai didesnės. Tyrimo pabaigoje L/H grupėje buvo daug daugiau asmenų, kuriems HbA1c reikšmė viršijo 7 proc. (9,6 proc. pacientų, palyginti su 2,6 proc. T/V grupėje). Vertinant kraujospūdžio kontrolę, tiriamosiose grupėse nesiskyrė sistolinio, diastolinio kraujospūdžių ir pulso vertės.
Taip pat grupėse nesiskyrė tyrimo pradžioje ir pabaigoje bendro cholesterolio, trigliceridų, MTL-ch, DTL-ch ir CRB koncentracijos. Bendras nepageidaujamų reakcijų dažnis tiriamosiose grupėse buvo panašus, tik T/V grupėje dažniau pasitaikė kosulys ir galūnės skausmas. L/H grupėje po 12 savaičių buvo beveik 3 kartus didesnis naujai diagnozuoto CD dažnis, palyginti su T/V grupe (atitinkamai 21,5 proc. ir 7,0 proc.; p=0,007), o tyrimo pabaigoje – atitinkamai 26,6 proc. ir 11,0 proc. (p=0,002) (2 pav.).
Taigi tyrimo STAR rezultatai parodė, kad fiksuotos dozės AKFI ir KKB derinys, palyginti su ARB ir diuretiko deriniu, vienodai gerai kontroliuoja kraujospūdį, bet labiau apsaugo nuo gliukozės toleravimo pablogėjimo, kuris lemia insulino dozės didėjimą ir prastą glikemijos kontrolę. Šis glikemijos kontrolės pablogėjimas L/H grupėje buvo stebėtas jau po 12 savaičių nuo tyrimo pradžios.
Tyrimas TRAVEND
TRAVEND – tai perspektyvinis, atsitiktinės imties, dvigubai aklas paralelinių grupių kontroliuojamasis tyrimas (18). Jame dalyvavo 103 2 tipo CD sergantys pacientai, kuriems nustatyta stabili albuminurija ir monoterapija nekontroliuojamas kraujospūdis. Pacientams atsitiktine tvarka skirta ilgo veikimo verapamilio / trandolaprilio 180/2 mg (V/T grupė) arba enalaprilio / hidrochlorotiazido 20/12,5 mg (E/H grupė). Gydymas truko 6 mėnesius.
Per šį laikotarpį abiejose grupėse reikšmingai sumažėjo kraujospūdis (p<0,001) ir albuminurija (p<0,001), palyginti su pradinėmis reikšmėmis. Abiem atvejais statistiškai reikšmingo skirtumo tarp gydymo grupių nenustatyta. Glikuoto hemoglobino kiekis V/T grupėje nepakito (tyrimo pradžioje 5,91+1,43 proc., pabaigoje – 5,94+1,62 proc.), tačiau E/H grupėje glikuotas hemoglobinas padidėjo nuo 5,96+1,25 proc. tyrimo pradžioje iki 6,41+1,51 proc. tyrimo pabaigoje (p=0,040).
Tyrimo pabaigoje tikslinė gliukozės koncentracija kraujyje (<7,0 mmol/l) pasiekta 72,7 proc. pacientų V/T grupėje ir 50 proc. pacientų E/H grupėje. Taigi tyrimu TRAVEND nustatyta, kad esant albuminurijai, 2 tipo CD sergantiems pacientams, kurių kraujospūdžio nekoreguoja monoterapija, antihipertenzinis ir albuminuriją mažinantis V/T derinio poveikis yra analogiškas E/H derinio poveikiui. Tačiau gydymas V/T deriniu užtikrino geresnę metabolinę kontrolę.
Apibendrinimas
AH, metabolinis sindromas ir CD yra ligos, kurios pasaulyje įgauna vis didėjantį mastą, o su jų gydymu susiduria beveik visų specialybių gydytojai. Remiantis Europos kardiologų draugijos ir Europos hipertenzijos draugijos rekomendacijomis, skiriant AH gydymą, svarbu atsižvelgti į lydinčias patologijas. Esant metaboliniam sindromui, pacientams rekomenduojama hipertenziją gydyti RAS blokatoriais arba jų deriniais su KKB, nes klinikiniais tyrimais įrodyta, kad būtent šios vaistų grupės neblogina gliukozės apykaitos ir atitolina riziką susirgti CD.
Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad trandolaprilio ir verapamilio derinys veiksmingai mažina kraujospūdį ir palankiau veikia gliukozės apykaitą, todėl yra pirmo pasirinkimo vaistai metaboliniu sindromu sergantiems pacientams. Sergant CD, hipertenzija, mikroalbuminurija ir kiti veiksniai lemia padidėjusią širdies ir kraujagyslių ligų bei diabetinės nefropatijos riziką, todėl svarbu, kad vaistai nuo hipertenzijos ne tik gerai koreguotų kraujospūdį, bet ir apsaugotų širdį ir inkstus.
CD sergantiems pacientams hipertenzijos kontrolei retai pakanka gydymo vienu vaistu. Trandolaprilio ir verapamilio derinys (Tarka®) leidžia pasiekti tikslinį kraujospūdį ir išvengti neigiamo vaistų poveikio medžiagų apykaitai, atitolina mikroalbuminurijos išsivystymą. Apibendrinant klinikinių tyrimų rezultatus, galima teigti, kad trandolaprilio ir verapamilio derinys (Tarka®) yra tinkamas pasirinkimas metaboliniu sindromu, CD ir hipertenzija sergantiems pacientams.