Perteklinė drėgmė patalpose – veikia Jūsų sveikatą. Konsultuoja gydytojas

2024-06-25

Didelė drėgmė patalpose daugeliui žmonių pirmiausia asocijuojasi su pelėsiu. Tikrai taip, jis dažniausiai yra drėgmės palydovas. Svarbu pamačius – ne tik skubiai jį naikinti, tačiau imtis ir perteklinės drėgmės šalinimo priemonių.

Per didelė drėgmė patalpose gali neigiamai paveikti žmogaus sveikatą. Žinoma, kad ne tik ją, tačiau ir pačius namus. Tačiau daugeliui pirmiausia rūpi sveikata ir būtent ji skatina susimąstyti – ar patalpose nėra per daug drėgna?

Plačiau apie drėgmės įtaką žmogaus organizmui pasakoja LOR specialistas Radvilas.

Kvėpavimo takų problemos

Nuo per didelės drėgmės patalpose žmogui gali atsirasti alergijos ir astmos paūmėjimas „Dėl drėgmės ore padidėja dulkių erkių, pelėsių ir grybelių augimas. Šie mikroorganizmai gali sukelti alergines reakcijas ir paryškinti astmos simptomus. Dėl per didelės drėgmės patalpose gali augti pelėsis ir grybelis, kurie išskiria į orą sporas. Įkvėpus šių sporų – žmonėms, kurie turi alergiją ar astmą – gali pasireikšti reakcijos ar paūmėti ligos simptomai“,- pasakoja Radvilas.

„Dulkių erkutės yra mikroskopiniai vorai, kurie minta negyva žmogaus oda. Dėl per didelės drėgmės dulkių erkutės gali daugintis greičiau ir sukelti alergines reakcijas bei astmos priepuolius“,- priduria.

Kai labai drėgna – dažniausiai kyla ir kvėpavimo takų infekcijos. Drėgna aplinka palanki bakterijų ir virusų dauginimuisi, todėl didėja rizika susirgti peršalimu, gripu ir kitomis kvėpavimo takų infekcijomis.

Odos ligos ir prastas miegas

Per didelė drėgmė patalpose veikia ne tik žmogaus kvėpavimo takus, tačiau ir odą. „Dėl per didelės drėgmės oda gali tapti drėgna, prakaituoti ir net iššaukti dirginimą. Tai gali sukelti tokias problemas kaip grybelinės infekcijos ir egzema. Taip pat dažnam pasireiškia ir lėtinio nuovargio sindromas. Kai kurie tyrimai rodo, kad per didelė drėgmė gali prisidėti prie nuovargio sindromo intensyvėjimo. Kyla didelis nuovargis, raumenų skausmai ir miego sutrikimai“,- pasakoja medikas.

Gali nuskambėti keistai, tačiau didelė drėgmė patalpoje iššaukia arba bent jau prisideda ir prie psichologinių problemų. Drėgna aplinka gali sukelti diskomfortą ir jausmą, kad sunku kvėpuoti. Tai gali sukelti nerimą, depresiją ir kitas psichines problemas. „Tiesa, rizika kyla ne tik tada, kai drėgmės yra per daug. Blogai, kai jos yra ir per mažai. Kai kurie tyrimai rodo, kad per maža drėgmė gali sukelti nuotaikos svyravimus ir padidinti nerimo bei depresijos riziką. Manoma, kad tai gali būti dėl to, kad sausas oras paveikia smegenų serotonino ir dopamino, neurotransmiterių, susijusių su nuotaika ir motyvacija, gamybą“,- tyrimus aptaria Radvilas.

Kaip sumažinti per didelės drėgmės poveikį?

Sumažinti drėgmės lygį namuose geriausia yra su oro sausintuvais. Optimalus pasirinkimas yra OroTech drėgmės surinkėjai. Jų produktai skirti pašalinti perteklinę drėgmę iš oro, o tai gali padėti sumažinti pelėsio, grybelio ir dulkių erkučių augimą. Jie taip pat gali padėti pagerinti oro kokybę ir sukurti patogesnę aplinką.

„OroTech“ drėgmės surinkėjai yra įvairių dydžių ir stilių, todėl galite rasti tinkamą savo poreikiams ir biudžetui. Geras pasirinkimas yra Trotec TTK 70 HEPA.  Šis kompaktiškas ir mobilus drėgmės surinkėjas yra idealus mažoms patalpoms: tokioms kaip rūsiai, vonios kambariai ir skalbyklos. Jis gali pašalinti iki 2 litrų drėgmės per parą. Arba modelis Trotec TTK 28 E. Šis komercinis drėgmės surinkėjas yra idealus mažesnėms patalpoms, tokioms kaip sandėliukai ir garažiukai. Jis gali pašalinti iki 10 litrų drėgmės per parą.

Taip pat svarbu, kad patalpos būtų nuolat vėdinamos.  Reguliarus vėdinimas padeda pašalinti drėgmę iš oro. Stenkitės vėdinti patalpas bent 10 minučių per dieną, ypač po maisto gaminimo, dušo ritualų ar plovimo. Greta oro sausintuvo taip pat karštomis dienomis labai pasitarnauja oro kondicionavimo įranga. Oro kondicionierius ne tik vėsina orą, bet ir pašalina iš jo drėgmę. Išbandykite mobilius kondicionierius, koreguokite jų laikymo vietą pagal konkrečios dienos poreikius.

„Sveikam žmogaus organizmui oro drėgmės lygis yra nuo 40 iki 60 procentų. Kai drėgmė yra per žema – tai gali sausinti akis, odą ir gerklę. Tai taip pat gali apsunkinti kvėpavimą ir padidinti kvėpavimo takų infekcijų riziką. Kai drėgmė per aukšta – atsiranda pelėsio ir grybelio augimas. Taip pat drėgmė gali apsunkinti kvėpavimą ir sukelti alergines reakcijas“,- nurodo gydytojas.

Drėgmės lygis patalpose yra veikiamas  įvairių veiksnių: įskaitant orą lauke, šildymo ir vėsinimo sistemas bei drėgmės kiekį patalpose. Vertinkite jas, analizuokite.