Sausų akių sindromas: nauja civilizacijos rykštė?

2015-01-09 | Ligos.lt

Daugybė žmonių visame pasaulyje kenčia nuo vadinamojo sausų akių sindromo. Būtent šis sindromas neretai priverčia žmogų ieškoti akių specialisto pagalbos. Sausų akių sindromą sukelia akies paviršiuje esančios ašarų plėvelės pakitimai. Dūmais, suodžiais bei dulkėmis užteršta miestų aplinka, darbas kondicionuojamose patalpose, kontaktinių lęšių nešiojimas bei įvairių vaistų vartojimas dažnai sukelia ašarų plėvelės pakitimus.

 

Simptomai

Kiekvieno žmogaus ašarų plėvelė yra trisluoksnė. Ją sudaro gleivinis, vandens bei riebalinis (lipidinis) sluoksniai, kurie apsaugo nuo akies išsausėjimo, užtikrina deguonies tiekimą bei ašarų susidarymą. Sveikos akies ašarų plėvelė atsinaujina mirksint. Jei sutrikdomas mirksėjimas, atsiranda sausų dėmių ir plėvelė sausėja. Esant patologiniams pakitimams, plėvelė sausėja nuolatos. Sausų akių sindromo simptomai labai įvairūs: nuo peršėjimo, deginimo, smėlio ir nuovargio jausmo iki stipraus dirginimo, netgi skausmo. Dūmai, vėjas, karštis ar įtemptas žiūrėjimas paaštrina simptomus. Pirminiai sausų akių sindromo požymiai gali būti pablogėjęs matymas, dirginimas skaitant, žiūrint televizorių ar dirbant kompiuteriu. Pacientas gali manyti, jog jam reikia stipresnių akinių. Paradoksalu, tačiau sausų akių sindromo pradžioje gali būti padidėjęs ašarojimas.

 

Atsiradimo priežastys

Išsami paciento ligos istorija dažnai atskleidžia sausų akių sindromo atsiradimo priežastis. Ašarų plėvelę gali paveikti daug paskirtų sisteminių ar vietinių vaistų: širdį veikiantys, antidepresantai, antialerginiai, migdomieji

ir raminamieji vaistai. Ašarų plėvelę taip pat neigiamai veikia konservantai, esantys akių lašuose, bei akių operacijos. Ilgesnį laiką vartojami geriamieji kontraceptikai taip pat gali sukelti sausų akių sindromą. Sausų akių simptomus gali sukelti ir įvairios sisteminės ligos, pavyzdžiui, jungiamojo audinio, reumatoidinis artritas, odos ligos, skydliaukės hiperfunkcija, A avitaminozė, akies voko uždegimai, spindulinė terapija. Akių sausumas taip pat būdingas menopauzės laikotarpiu.

 

Gydymas

Ašarų funkcijos sutrikimą galima palengvinti, bet ne išgydyti. Gana dažnai šio sutrikimo šaknys yra psichologinės Rūpestingas oftalmologas turėtų išsamiai paaiškinti pacientui apie šį sutrikimą ir jo gydymo galimybes. Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į jau minėtų sisteminių ligų ir tam tikrų vaistų poveikį sausų akių sindromui atsirasti. Taip pat nereikėtų pamiršti, kaip stipriai sausų akių atsiradimą sąlygoja tokie išoriniai veiksniai kaip saulė, vėjas ar dulkės. Nepakeičiama priemonė kovojant su sausų akių sindromu yra dirbtinės ašaros. Jos drėkina akies paviršių, veikia kaip barjeras nuo išorinių veiksnių bei išplauna iš akies medžiagas, kenkiančias ašarų plėvelei. Dirbtinės ašaros skiriasi tiek sudėtyje esančių konservantų rūšimis, tiek pagalbinėmis medžiagomis.

 

Dirbtinės ašaros – nereceptiniai vaistai, kuriuos pacientas gali vartoti savo nuožiūra. Informaciniame vaisto lapelyje visada rasite pateiktas rekomendacijas, kada ir kaip dažnai vaistą vartoti.

 

Ką reikėtų žinoti

Svarbu pabrėžti, jog dirbtinės ašaros negydo akių ligų. Jos skirtos sausų akių simptomams palengvinti. Jei akys pakartotinai susiduria su priežastiniais dalykais (saulė, vėjas, dulkės), sausumo pojūtis atsinaujina. Tačiau būtent dėl gydomojo poveikio neturėjimo dirbtinės ašaros yra puikiai derinamos su gydomaisiais akių lašais. Nepamirškite, kad, lašinant kitus akių lašus, dirbtinės ašaros lašinamos paskutinės. Taip pat pažymėtina, kad sausos akys gali būti sunkesnės akių ligos priežastis, todėl, jei vartojant dirbtines ašaras ir nepervarginant akių sausumas išlieka, reikėtų kreiptis į oftalmologą ir išsamiau išsitirti. Taigi, jei jaučiate sausumą ar dirginimą akyse, jei akys išvargintos dulkių, darbo kompiuteriu ar kaitrios saulės, nenumokite ranka į dirbtines ašaras. Jos atgaivins akis, atkurs drėgmės pusiausvyrą.

 

Parengė gyd. R. Jasiukevičiūtė

Farmacija ir laikas Nr.6