Arachido (eikozano) rūgštis

Terminas

Eikozano rūgštis (n-eikozanoatas) – polinesočioji riebalų rūgštis, turinti 20 anglies atomų ir keturias dvigubąsias jungtis 20:4 (ω6).

Ligos.lt

Tai – pagrindinė riebalų rūgštis žmogaus organizme, panaudojama eikozanoidų sintezei. Jai naudojamos ir kitos riebalų rūgštys: linolo (18:2; 9, 12) ir linoleno (18:3; 9, 12, 15). Jos yra nepakeičiamosios riebalų rūgštys, nes jų sintezei nėra būtinų desaturazių sistemos. Nepakeičiamosioms riebalų rūgštims priklauso ir eikozano rūgštis, nors ji daugelio žinduolių gali būti sintetinama iš linolo rūgšties. Tam, kad eikozanoidų sintezei būtų panaudotos linolo ir linoleno rūgštys, jos yra ilginamos dviem anglies atomais ir desaturuojamos, t. y. paverčiamos tetraeninėmis riebalų rūgštimis. Mažiau eikozanoidų sintezei panaudojamos eikozapenteninė 20:5 (ω3) ir eikozatrieninė 20:3 (ω6) riebalų rūgštys. Polieninės rūgštys į žmogaus organizmą patenka su maistu.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė