Nikotinas
Tai yra alkaloidas, sudarytas iš piridino ir N metilpirolidino žiedų. Jis bespalvis, skaidrus, aliejingas skystis, kuriam būdingas aštrus kvapas ir deginantis skonis. Išskiriamas iš tabako, kuriame sudaro apie 1,1–3,0 proc. sausos masės. Nikotinas sintetinamas šaknyse, o kaupiamas lapuose. Jis augaluose atlieka apsauginę funkciją nuo vabzdžių, todėl anksčiau buvo naudotas kaip insekticidas. Tai yra stipriai centrinę nervų sistemą veikianti medžiaga, sukelianti tam tikrą trumpalaikę žvalumo būseną. Labai nuodingas: nuo kelių lašų (apie 0,05 g, tiek nikotino būna 200 g tabako) žmogus gali mirti dėl smegenų kvėpavimo centro paralyžiaus. Mažos dozės skatina nervų sistemos veiklą, didesnės – ją slopina, trikdo kvėpavimą, širdies plakimą, didina kraujospūdį. Iš nikotino gaunama nikotino rūgštis, jis naudojamas kaip insekticidas ir fungicidas.
Rūkymas – medžiagos (dažniausiai – džiovintų tabako augalo lapų) deginimas ir išskiriamų dūmų įkvėpimas. Paprastai rūkymu vadinamas būtent tabako rūkymas. Plaučiuose iš dūmų į kraują veiksmingai perduodamos narkotinės arba psichotropinės medžiagos. Tabako dūmuose yra nikotino, kuris turi trumpalaikį stimuliuojantį poveikį, tačiau sukuria stiprią fiziologinę ir psichologinę priklausomybę. Nustatyta, kad vidutiniškai 15 surūkytų cigarečių sukelia vieną taškinę mutaciją žmogaus genome. Piktybinėse naviko ląstelėse būna maždaug 10–30 tūkst. taškinių mutacijų. Rūkymas yra vienas iš pagrindinių daugelio plaučių ligų (lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, bronchinės astmos ir plaučių navikų) rizikos veiksnių. Rūkantys žmonės lėtiniu bronchitu serga 5,5 karto, o plaučių navikais – 10 kartų dažniau negu niekada nerūkantieji. Rūkalių mirtingumas nuo plaučių ligų yra didesnis nei nerūkančių žmonių. Pasyvus rūkymas – reiškinys, kai rūkančio žmogaus įkvėptus ir iškvėptus rūkalų dūmus įkvepia kitas žmogus. Iškvėptuose dūmuose yra kancerogenų ir kitų nuodingų medžiagų, todėl pasyvus rūkymas taip pat kelia pavojų sveikatai. Rūkalų dūmai viešose vietose laikomi visuomenės sveikatos problema.
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė