Plazma
Kraujo plazma yra skystoji kraujo dalis, sudaranti apie 55 proc. kraujo tūrio. Jos 90–91 proc. sudaro vanduo, o likusią 9–10 proc. dalį – organinės ir neorganinės medžiagos. Apie 85 proc. organinių medžiagų tenka baltymams, t. y., 65–85 g/l. Kraujo plazmos baltymai sintetinami kepenyse ir retikuloendotelinėje sistemoje. Jie atlieka įvairias fiziologines funkcijas:
– Palaiko koloidų osmosinį slėgį ir stabilizuoja kraujo tūrį. Albuminai, būdami hidrogeniški, reguliuoja kraujo plazmos tūrį ir skysčių pusiausvyrą tarp audinių, nes nuo jų priklauso apie 80 proc. plazmos osmosinio slėgio. Kai albuminų koncentracija mažesnė nei 30 g/l, sumažėja koloidų osmosinis slėgis, skysčiai skverbiasi iš kraujo į audinius, atsiranda pabrinkimų (edemų). Santykiškai sumažėjus kraujo plazmos tūriui, sumažėja inkstų kraujotaka, tai skatina renino-angiotenzino-aldosterono sistemą, atkuriančią kraujo tūrį. Tačiau, trūkstant albumino, kuris turi sulaikyti Na+ ir kitus katijonus ir vandenį, vanduo plinta tarpląsteliniu tarpu, didindamas pabrinkimą.
– Kraujo plazmos baltymai sudaro nedidelę organizmo baltymų atsargą.
– Albuminai yra pagrindiniai pernašos baltymai. Jie perneša laisvąsias riebalų rūgštis, nekonjuguotąjį bilirubiną, Ca2+, Cu2+, triptofaną ir trijodtironiną, daugelį vaistų (aspiriną, dikumarolį, sulfanilamidus).
– Baltymai, kaip amfoteriniai junginiai, padeda palaikyti pastovų kraujo pH.
– Kraujo plazmos baltymai, tarp jų, fibrinogenas ir kt., padeda kraujui krešėti.
Šiuo metu išskiriama apie 100 kraujo plazmos baltymų. Kraujo serumo elektroforegramoje nustatomos 5 frakcijos: albuminai, a1-, a2-, b- ir g-globulinai. Taikant įvairius elektroforezės, imunoelektroforezės metodus, galima nustatyti daugiau kaip 30 frakcijų.
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė