Seilės
Seiles gamina ir išskiria didžiosios seilių liaukos – paausinė, poliežuvinė ir pažandinė ir mažosios seilių liaukos, esančios liežuvyje, vidiniame lūpų paviršiuje, minkštojo gomurio srityje, skruostų gleivinėje.
Seilių liaukų serozinės ląstelės išskiria baltyminį sekretą, turintį fermentų, o mukozinės ląstelės – gleives. Paausinė liauka išskiria serozines seiles, kurios sudaro apie 20 proc. bendro seilių kiekio; poliežuvinė liauka – mukozines seiles, turinčias daug mucino ir sudarančias 5 proc. bendro seilių kiekio. Pažandinė liauka išskiria didžiausią mišrių seilių kiekį.
Iš didžiųjų liaukų seilės išsiskiria, kai maistas patenka į burną ir dirginami skonio receptoriai, ar veikiant sąlyginiams refleksams, kai užuodžiamas, matomas maistas.
Mažosios seilių liaukos nuolat gamina ir išskiria seiles, kurios vilgo burną. Taigi, seilės yra visų burnos liaukų sekreto mišinys. Per parą išsiskiria 1–2 litrai seilių, pH yra 5,8–7,8. Ramybės metu jų išsiskiria mažiausiai (0,25 ml/min.), o valgant, kramtant maistą, jų išskyrimas labai padidėja (3–4 ml/min.).
Tai yra lipnus, šiek tiek drumzlinas skystis, kurį sudaro 98,5–99 proc. vandens ir 1–1,5 proc. jame ištirpusių organinių (baltymai, aminorūgštys, amoniakas, kreatininas, gliukoproteinai, monosacharidai) ir mineralinių medžiagų.
Seilių liaukos išskiria fermentą α-amilazę, hidrolizuojančią angliavandenius. Joms būdingas baktericidinis ir bakteriostatinis poveikis. Jos gamina ir išskiria apsaugines medžiagas: fermentą lizocimą, kuris ardo bakterijų sieneles, geležies turintį glikoproteiną laktoferiną, kuris slopina patogeninių mikroorganizmų dauginimąsi. Apsauginę funkciją atlieka ir su seilėmis išskiriami imunoglobulinai (daugiausia IgA). Seilės gamina ir fermentą kalikreiną.
Seilėse yra tam tikrų mineralinių medžiagų ir katijonų (Na+, K+, Ca2+), anijonų (J–, Cl–, Br–, HCO3–, H3PO4–, F–).
Didesnė kalcio dalis seilėse yra jonizuota, kita dalis sudaro kompleksus su sulfatais arba jungiasi su baltymais. Kalcio rūgštieji karbonatai gali sudaryti dantų akmenis.
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė
Komentarai