Diabetinė kardiovaskulinė autonominė neuropatija – patologija, kuriai neretai skiriama per mažai dėmesio
Parengė gyd. Justas Simonavičius
Parengta pagal Sánchez-Moscoso, AP, Esparza, AS, Botero, SM, Forero-Gómez, JE. Diabetic cardiovascular autonomic neuropathy – an underestimated enemy. E-Journal of Cardiology Practice. Jul 2016; vol. 14:17-19.
Įvadas
Diabetinė kardiovaskulinė autonominė neuropatija (DKAN) yra dažna diabeto komplikacija, kuri neretai lieka nediagnozuota. Ji siejama su padidėjusia kardiovaskulinio sergamumo ir mirštamumo rizika, o jos išsivystymą lemia autonominės nervų sistemos savireguliacijos mechanizmų sutrikimas. Kliniškai ši būklė dažniausiai pasireiškia kitaip nepaaiškinama sinusine tachikardija, fizinio krūvio netoleravimu, ortostatine hipotenzija (OH), nebyliąja miokardo išemija, kuri potencialiai gali lemti miokardo infarkto (MI) išsivystymą, būti širdies nepakankamumo ir staigios mirties priežastis.
Šiame straipsnyje apžvelgiama naujausia mokslinė literatūra, nagrinėjanti DKAN epidemiologiją, diagnostiką ir prognozę. Ankstyva diabeto diagnostika, gera glikemijos ir metabolizmo kontrolė bei kardiovaskulinės rizikos mažinimo strategijos retina šios būklės pasireiškimo dažnį ir sulėtina progresavimą.
Pirmą kartą 1975 metais DKAN aprašė Low su bendraautoriais, kai tyrėjai nustatė, kad sergant diabetine neuropatija taip pat pasireiškia ir kardiovaskulinės autonominės nervų sistemos disfunkcija, kliniškai įrodoma OH ir nenormalaus autonominės nervų sistemos atsako į įvairius dirgiklius buvimu (1). Ši būklė siejama su padidėjusiu pacientų sergamumu ir mirštamumu, bloga ligos prognoze (2). Hiperglikemija ir hiperinsulinizmas nulemia metabolinius pokyčius, kurių rezultatas yra oksidacinis stresas ir neuronų demielinizacija (3). Gera glikemijos kontrolė, kardiovaskulinės rizikos veiksnių modifikavimas ir oksidacinį stresą bei autonominę disfunkciją mažinančios farmakologinės priemonės sulėtina DKAN progresavimą, sumažina mirštamumo nuo jos komplikacijų riziką (3). Vis dėlto endokrinologų ir diabetologų bendruomenės nėra suformulavusios oficialių šios būklės valdymo gairių. Šiuo metu prieinamas tik ekspertų grupės parengtas dokumentas apie DKAN vertinimą, diagnostiką ir gydymą (4). Šiame straipsnyje apžvelgiami pagrindiniai DKAN klinikiniai aspektai.
Epidemiologija
Cukrinis diabetas (CD) yra lėtinė neužkrečiamoji liga, turinti didelę įtaką visuomenės sveikatai visose pasaulio valstybėse, nepriklausomai nuo jų ekonominio išsivystymo lygio, ir sukelianti milžinišką ekonominę naštą, kuri šiandien jau vertinama kaip epidemija. Tarptautinė diabeto federacija (TDF) teigia, kad pasaulyje šiuo metu CD serga apie 8,8 proc. (415 mln.) visų gyventojų, o iki 2040 metų šis skaičius padidės iki 10,4 proc. (642 mln. žmonių) (5). Tokį didelį sergamumą lemia visuomenės senėjimas ir pramonės plėtra, dėl ko žmonių gyvensena tampa vis nejudresnė, žmonės propaguoja nesveiką gyvenseną, o visa tai lemia nutukimą, kuris yra pats svarbiausias CD išsivystymo rizikos veiksnys (5, 6). 2 tipo CD ir jo nulemtos komplikacijos yra tarp pagrindinių priešlaikinės mirties priežasčių daugelyje pasaulio šalių (5). Šioms komplikacijos priskiriamos makroangiopatijos (insultas, koronarinė širdies liga (KŠL), periferinių arterijų liga, cerebrovaskulinė liga) ir mikroangiopatijos (retinopatija, nefropatija ir neuropatija), kurios yra pagrindinės netrauminių galūnių amputacijų ir aklumo, pažengusios lėtinės inkstų ligos (LIL), dėl kurios reikalingos hemodializės, priežastys (5). DKAN yra mažiausiai suprasta ir ištirta CD komplikacija, kuriai pasireiškus stebimas miokardo funkcijos sutrikimas, nors kitų priežasčių, galinčių nulemti miokardo pažaidą, neaptinkama (3, 7). Tarp pacientų, sergančių 1 tipo CD, šios komplikacijos dažnis siekia 17 proc., o net 22 proc. sergančiųjų 2 tipo CD kenčia nuo šios komplikacijos, o tarp nuo insulino priklausomų pacientų DKAN dažnis yra net 40 proc. (2, 3, 7). Tarp DKAN ir mirštamumo nustatytas stiprus ryšys. Kai kurie autoriai nurodo, kad 8 metus stebint pacientus, kuriems pasireiškė DKAN, ir tuos, kuriems ši komplikacija nenustatyta (pacientai nesiskyrė amžiumi, lytimi ir CD trukme), DKAN grupėje nustatytas stabilus mirštamumo augimas, palyginti su tais, kuriems DKAN nekomplikavo CD eigos (2, 3, 7). Pacientų, kuriems pasireiškė pažengusi autonominė denervacija ir OH, 5 metų mirštamumas išauga iki 16–35 proc. (2, 3, 7).
Patofiziologija
Pasireiškus DKAN, išryškėja autonominės nervų sistemos (ANS) pusiausvyros sutrikimai, kurie nulemia širdies ritmo variabilumo sumažėjimą ir mikrovaskulinės kraujotakos pakitimus (3, 7, 8). Hiperglikemija lemia simpatinę denervaciją, miokardo autonominių neurotransmiterių lygio pakitimus, pažeidžiama neuropeptidų gamyba ir sutrikdomos biocheminės reakcijos, kuriose šie peptidai dalyvauja. Be to, pakinta ir beta adrenoreceptorių tankis membranose. Dėl hiperglikemijos didėja intraląstelinio sorbitolio koncentracija, dėl to ląstelės viduje kaupiasi osmosinių dalelių, sumažėja NADPH lygis ir susidaro galutiniai glikozilinimo produktai, sukeliantys oksidacinį stresą ląstelėje, aktyvuojantys endoproteazes, pažeidžiantys kraujotaką nerviniame audinyje. Viso to padarinys yra nervo hipoksija, išemija ir aksonų degeneracija bei demielinizacija (1, 3). Atsparumas insulinui sutrikdo miokardo kontraktiliškumą, nes slopina Ca2+ jonų judėjimą per L tipo Ca2+ kanalus, neigiamai veikia Na2+/Ca2+ apykaitą bei įvairias fermentines reakcijas (3, 7, 8). Šie pokyčiai molekuliniame lygyje nulemia miokardo diastolinę disfunkciją, kairiojo skilvelio hipertrofiją (KSH), miokardo remodeliaciją, vystosi intersticinė miokardo fibrozė, o galiausiai sutrinka ir kairiojo skilvelio sistolinė funkcija (3, 7, 8). Dėl DKAN santykinai dominuojanti simpatinė nervų sistema aktyvina renino, angiotenzino ir aldosterono sistemą (RAAS), kuri ne tik padidina kairiojo skilvelio hemodinaminį krūvį ir energinį poreikį, sukeldama natrio susilaikymą ir periferinę vazokonstrikciją, bet taip pat gali tiesiogiai paveikti kardiomiocitus, taip dar labiau sutrikdydama kairiojo skilvelio funkciją (3, 7, 8). Be to, autonominės nervų sistemos sutrikimas taip pat siejamas su pakitusiu organizmo atsaku į hipoglikemiją. Naujausi moksliniai tyrimai susiejo hipoglikemiją ir autonominės disfunkcijos progresavimą, tačiau patofiziologiniai mechanizmai, nulemiantys šį ryšį, lieka nežinomi (3, 7–9).
Klinikinis pasireiškimas
DKAN gali nesukelti jokių simptomų, tačiau būklei tapus simptomine, jai būdingi paūmėjimai ir remisijos (3). Daliai pacientų laikui bėgant simptomai labiau neprogresuoja, tačiau kai kurių būklė sparčiai blogėja (3). Svarbu paminėti, kad pacientai, kuriems pasireiškė DKAN simptomų, dažniausiai kenčia ir nuo kitų diabetinei polineuropatijai būdingų sindromų (3). Kliniškai DKAN dažniausiai pasireiškia ramybės širdies susitraukimo dažnio (ŠSD) pakitimu, fizinio krūvio netoleravimu, kardiovaskulinių rodiklių labilumu chirurginės intervencijos metu, ŠSD ir arterinio kraujospūdžio (AKS) pokyčiais keičiant kūno padėtį (ortostatinėmis reakcijomis), pailgėjusiu QTc, nenormaliomis dienos ir nakties AKS reakcijomis, nebyliąja miokardo išemija ir diabetine kardiomiopatija (3).
Ramybės tachikardija
Ramybės tachikardija yra dažnas DKAN simptomas, pasireiškiantis santykinai ankstyvoje stadijoje. Progresuojant DKAN, ramybės ŠSD gali siekti 90– 130 k./min., o ši reakcija siejama su parasimpatinio tonuso sumažėjimu ir santykinai padidėjusiu simpatinės nervų sistemos aktyvumu. Ankstyvoje autonominės disfunkcijos stadijoje pirmiausia sumažėja ŠSD variabilumas. Jau vėliau, pažeidus parasimpatinius neuronus, vystosi ramybės tachikardija, o ŠSD nuolatos registruojamas apie 90–100 k./min. su staigiais pakilimais iki 130 k./min. (3, 8). Ligai pažengus, ŠSD nustoja kisti, tuomet atsako į išorės dirgiklius nestebima – išsivysto visiška širdies autonominė denervacija (3, 8).
Vis dėlto ramybės tachikardija nėra DKAN specifinis požymis, nes ramybėje dažnesnis nei įprasta ŠSD gali būti nustatomas ir kitų būklių metu. Jei kitos priežastys atmestos, ramybės ŠSD galima naudoti kaip diagnostinį ir prognostinį įrankį tiriant DKAN sergančius pacientus (3, 8).
Fizinio krūvio toleravimo sutrikimas
Autonominė disfunkcija sutrikdo fizinio krūvio toleravimą, nes, jai pasireiškus, sumažėja ŠSD ir AKS atsakas į fizinį krūvį, stebima neadekvati širdies minutinio tūrio reakcija į padidėjusį kraujo poreikį audiniuose (3, 7, 8). Fizinio krūvio toleravimą taip pat blogina diastolinė bei sistolinė kairiojo skilvelio disfunkcija ir gretutinės ligos, tokios kaip KŠL (3, 7, 8).
Ortostatinė hipotenzija
Pacientams, sergantiems DKAN, kūno padėties pakeitimas iš gulimosios į stovimąją gali sukelti nenormalias hemodinamikos reakcijas, tokias kaip hipotenzija, tachikardija ar net bradikardija (3, 7, 8). Kraujo tūrio sumažėjimas dėl gydymo diuretikais, padidėjusio prakaitavimo, viduriavimo ar pernelyg dažno šlapinimosi bei antihipertenzinių vaistų, pavyzdžiui, beta adrenoblokatorių, taip pat insulino, triciklių antidepresantų vartojimas gali paskatinti OH išsivystymą (3, 7, 8). Pastaroji dažniausiai pasireiškia galvos svaigimu, nuovargiu, regos sutrikimais, sinkopėmis, tačiau gali nesukelti ir jokių simptomų (3, 7, 8). 4–32 proc. pacientų, sergančių CD, pasireiškia simptominė OH. Šis skaičius skirtinguose tyrimuose skiriasi, nes naudojamos skirtingos diagnostinės kraujospūdžio kritimo vertės (20 mm Hg arba 30 mm Hg) bei tiriamos populiacijos taip pat yra nevienodos (3, 7, 8). Posturalinė OH diagnozuojama, kai pakeitus kūno padėtį iš gulimosios į stovimąją ŠSD padidėja daugiau kaip 30 k./min. arba dokumentuojamas ŠSD yra didesnis nei 120 k./min. per pirmas 12 min. nuo kūno padėties pakeitimo, atliekant Tilt testą. Nors šio reiškinio patofiziologinis mechanizmas nėra visiškai aiškus, jo buvimas yra nepriklausomas kardiovaskulinės rizikos veiksnys, siejamas su padidėjusiu mirštamumu (3, 7, 8).
QTc pailgėjimas
QTc pailgėjimą lemia daugybė priežasčių. Tarp jų širdies simpatinės nervų sistemos disbalansas, įgimti kardiomiocitų metabolinių procesų ir elektrolitų judėjimo ypatumai, KSH, KŠL bei genetiniai veiksniai (3, 7, 8). Grįžtamą QTc pailgėjimą gali lemti hiperinsulinemija, hiperglikemija ir hipoglikemija (3, 7, 8). Tuo galima paaiškinti visų šių homeostazės būklių sukeliamą širdies aritmijas provokuojantį poveikį ir staigios paciento mirties sindromo patogenezę.
Perioperacinės komplikacijos
Pacientai, sergantys DKAN, patiria nuo 2 iki 3 kartų didesnę perioperacinio sergamumo ir mirštamumo riziką, jiems dažniau tenka taikyti gydymą vazopresoriais operacijos metu, šių pacientų anestezija dažniau komplikuojasi AKS ir ŠSD sumažėjimu, o operuojant dažniau nustatoma kliniškai reikšminga hipotermija (3, 7, 8). Šias reakcijas galima paaiškinti kraujagysles sutraukiančių mechanizmų sutrikdymu esant autonominės nervų sistemos disfunkcijai.
Nebylioji miokardo išemija
Nebylioji miokardo išemija (NMI) yra ne visai aiškus klinikinis reiškinys, siejamas su skausmo plitimo kelio sutrikimu dėl autonominės nervų sistemos disfunkcijos (3, 7, 8). NMI būdingas padidėjęs angininio skausmo jutimo slenkstis, netipiška ūminio koronarinio sindromo klinika ir net MI be simptomų (3, 7, 8). Tiriant NMI varginamų asmenų galvos smegenis pozitronų emisijos tomografijos (PET) metodu, nustatytas nervinio impulso plitimo sutrikimas tarp gumburo ir priekinės žievės, taigi tikėtina, kad skausmo jutimo sutrikimas kyla ne tik dėl periferinės, bet ir dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo (3, 7, 8). DKAN yra nepriklausomas NMI išsivystymo rizikos veiksnys (šansų santykis (ŠS) 6,5, 95 proc. pasikliautinasis intervalas (PI) 1,3–7,9), ypač dažnai šios būklės stebimos kartu, jei pacientui nustatoma ir kitų kardiovaskulinės rizikos veiksnių, pavyzdžiui, mikroalbuminurija ar lėtas ŠSD atsikūrimas po fizinio krūvio (10). Sergantiesiems DKAN angininiai simptomai, atliekant provokacinius krūvio mėginius, pasireiškia gerokai vėliau, nei išryškėja elektrokardiografiniai išemijos pokyčiai, palyginti su tiriamaisiais, kuriems DKAN nenustatoma, o pati klinika neretai būna netipinė, pavyzdžiui, pacientai skundžiasi nepaaiškinamai dideliu silpnumu, kraujo atkosėjimu, pykinimu ar vėmimu, prakaitavimu, ritmo sutrikimais, kosuliu, dusuliu, kartais gali būti stebimi ir orientacijos sutrikimai (3, 7, 8). Todėl krūvio metu išryškėję netipiniai simptomai tokiems ligoniams turėtų būti vertinami kaip angininiai, nebent įrodoma kita jų pasireiškimo priežastis (3, 7, 8).
Sutrikusi kraujospūdžio reguliacija
Naktį CD nesergančių pacientų organizme vyrauja parasimpatinis nervinis tonusas, o simpatinė nervų sistema yra prislopinta. Dėl to sveikų asmenų kraujo spaudimas naktį gerokai sumažėja. Pacientų, sergančių CD, komplikuotu DKAN, organizme naktį įsivyrauja simpatinis nervinis tonusas, dėl to kraujospūdis sumažėja nepakankamai arba išryškėja naktinė arterinė hipertenzija (3, 7, 8). Taip nutinka dėl parasimpatinei nervų sistemai priklausančių nervinių skaidulų pažeidimo. Dėl naktinės hipertenzijos ar nepakankamo spaudimo sumažėjimo naktį vystosi KSH, didėja tiek mirtino, tiek ir nemirtino kardiovaskulinio įvykio rizika. Kai kurių tyrimų duomenimis, kardiovaskulinio įvykio ir pažengusios inkstų ligos rizika padidėja net iki 8 kartų (3, 7, 8).
Diagnostika
Ankstyva DKAN diagnostika atlieka labai svarbų vaidmenį, nes aptikus pažeidimą anksti, galima taikyti prevencines ir gydomąsias priemones, kurios labai pagerina šių pacientų išgyvenamumo prognozę (3, 4, 7, 8). Vien anamnezės surinkimo ir fizinio paciento ištyrimo diagnozei nustatyti nepakanka. Reikia taikyti specifinius diagnostinius įrankius. Subklinikinę DKAN galima nustatyti jau po vienų metų nuo 2 tipo CD diagnozavimo, o tiriant pacientus, kuriems diagnozuojamas 1 tipo CD, DKAN galima nustatyti praėjus 2 metams nuo ligos pradžios (8).
1989 metais Ewing su bendraautoriais pasiūlė 5 paprastus testus, tinkamus neinvazinės autonominės nervų sistemos vertinimui (11). Šie testai apėmė:
● ŠSD atsaką į kvėpavimą;
● ŠSD atsaką į kūno padėties pakeitimą iš gulimosios į stovimąją;
● Valsalva mėginį;
● AKS atsaką į kūno padėties pakeitimą iš gulimosios į stovimąją;
● izometrinį rankenos spaudimo testą.
Visuotinai priimti kardiovaskulinių autonominių refleksų tyrimai apima neinvazinius, saugius, kliniškai reikšmingus (vadinasi, tuos, kurie atspindi periferinės nervų sistemos funkciją), lengvai atliekamus, jautrius ir specifiškus bei standartizuotus testus. Testai, pasižymintys šiomis savybėmis, laikomi autonominės nervų sistemos funkcijos ištyrimo auksiniu standartu (3, 4, 7, 8).
Nors visi 1 lentelėje išvardyti kardiovaskulinių autonominių refleksų įvertinimo metodai yra plačiai taikomi, nė vienas jų neįrodė esąs pranašesnis už kitus diagnozuojant DKAN (3, 4, 7, 8). Vis dėlto dažniausiai klinikinėje praktikoje įprasta vertinti gilaus įkvėpimo ir iškvėpimo įtaką ŠSD, nes pastarasis testas pasižymi pakankamai dideliu jautrumu (apie 80 proc.), yra lengvai atliekamas ir atkartojamas (3, 4, 7, 8). Tuo tarpu OH testui būdingas nedidelis jautrumas, tačiau aukštas specifiškumas. Tokie tyrimai, kaip širdies simpatinių nervų vaizdo tyrimai, mikroneurografija, okliuzinė pletizmografija bei slėgio receptorių refleksų tyrimai, šiuo metu taikomi tik atliekant mokslinius tyrimus, tačiau artimoje ateityje taip pat gali būti pritaikomi ir kasdienėje klinikinėje praktikoje (3, 4, 7, 8). Taigi ŠSD vertinimas, atliekant gilius kvėpavimo judesius, taip pat keičiant kūno padėtį iš gulimosios į stovimąją ar atliekant Valsalva mėginius su OH testu, šiandien išlieka pagrindiniais DKAN diagnostikos įrankiais (3, 4, 7, 8).
Svarbiausi veiksniai, galintys turėti įtakos ištyrimo rezultatams, yra tiriamojo amžius, kvėpavimo ypatumai, kūno padėtis bei laikas, kurį ligonis praleido gulimojoje padėtyje iki vertinimo, ramybės ŠSD ir AKS, fizinės veiklos pobūdis ir intensyvumas per paskutines 24 val., kavos, alkoholio ar tabako vartojimas, valgis ir vartojami medikamentai (3, 4, 7, 8).
Jei aptinkami pakitę kardiovaskulinės autonominės nervų sistemos rodikliai, tikslinga ištyrimą kartoti kartą per metus, siekiant įvertinti autonominės nervų sistemos disfunkcijos progresavimo greitį (4). Pažymėtina, kad gydant pacientus, kuriems CD eiga komplikuota ilgalaike bloga glikemijos kontrole ar mikroangiopatiniais pažeidimais, bei tuos, kuriems nustatoma didelė širdies ir kraujagyslių sistemos ligų rizika, autonominės nervų sistemos ištyrimas turėtų būti atliekamas kasmet, nepriklausomai nuo to, ar pirmojo ištyrimo metu diagnozuojama DKAN. Likusiems pacientams tarp ištyrimų rekomenduojami ilgesni intervalai (3, 4, 8).
Vis dėlto ne visus CD sergančiuosius tikslinga tirti dėl DKAN. 2 lentelėje išvardytos ištyrimo indikacijos.
DKAN stadijos
Šiuo metu žinių apie tai, per kiek laiko DKAN nuo ankstyvos stadijos progresuoja iki vėlyvo pažeidimo, yra nedaug. Taip pat nėra aišku, ar visiems pacientams galiausiai išsivysto OH ir kiti simptominiai pažeidimai (3, 4, 7, 8). 2010 metais vykusio Diabetinės neuropatijos simpoziume paskelbtas ekspertų grupės sutarimas dėl DKAN diagnostikos ir stadijos nustatymo (1 pav.) (4).
Jei atliekant kardiovaskulinės autonominės nervų sistemos vertinimo tyrimus teigiamai įvertinamas vienas iš testų, laikoma, kad DKAN diagnozė yra tikėtina arba iš karto diagnozuojama ankstyva DKAN stadija. Jei teigiami 2 ar 3 testai, vertinama, kad DKAN diagnozė yra patikima, o kartu nustačius ir OH, diagnozuojama sunki / pažengusi DKAN stadija (4). Toli pažengusi DKAN stadija siejama su bloga ligos prognoze (1, 4, 7, 8, 10).
Prognozė
DKAN yra reikšminga CD komplikacija, lemianti didelį pacientų sergamumą ir mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų bei bendrąjį mirštamumą (1, 4, 7–13). Prognostinė DKAN reikšmė nustatyta praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje, kai tyrėjai pastebėjo 5 kartus didesnį pacientų mirštamumą, jei diagnozuojama autonominės nervų sistemos pažaida (11). Nuo tada pasirodė nemažai publikacijų, pagrindžiančių šią išvadą (4, 9, 10, 12, 13). Atlikus tyrimą, į kurį įtraukti 2 787 pacientai, sergantys 1 tipo CD, nustatytas reikšmingas ryšys tarp DKAN ir 7 metų pacientų mirštamumo. Pastebėta, kad DKAN geriau prognozavo pacientų mirštamumą nei tradiciniai kardiovaskulinės rizikos veiksniai (16).
Kokie patofiziologiniai mechanizmai nulemia gerokai padidėjusį pacientų, sergančių DKAN, mirštamumą, nėra aišku. Manoma, kad didelės reikšmės turi nebylioji miokardo išemija, koronarinės kraujotakos sutrikimai, padidėjęs ŠSD, sistolinė ir diastolinė kairiojo skilvelio disfunkcija, QTc pailgėjimas ir padidėjusi aritmijų rizika, sutrikęs hipoglikemijos jutimas, apsunkintas sveikimas dėl sutrikusių endokrininių kompensacinių mechanizmų, inkstų funkcijos sutrikimas, dienos ir nakties AKS kitimo sutrikdymas, padidėjęs jautrumas kvėpavimą slopinantiems vaistams, sutrikęs kvėpavimo sistemos atsakas į hipoksiją, padidėjęs simpatinės nervų sistemos tonusas ir vainikinių arterijų kalcifikacija (1, 4, 7–16).
15 mokslinių tyrimų metaanalizė, kurioje susisteminti 2 900 pacientų, stebėtų 16 metų, klinikiniai duomenys, atskleidė, kad DKAN, patvirtinta bent 2 autonominės kardiovaskulinės nervų sistemos testais, 3,65 karto padidino santykinę tiriamųjų mirštamumo riziką (95 proc. PI 2,66–4,47), net ir atmetus kitų veiksnių įtaką (12). Svarbu paminėti, kad DKAN diagnozės nulemta mirties ar kardiovaskulinio įvykio rizika prognostine prasme yra reikšmingesnė nei ta, kuri nustatoma aptikus miokardo perfuzijos defektų ar nebyliąją miokardo išemiją (10, 14, 15).
DKAN ryšys su nefropatija (12, 14, 15), persirgtu MI (12), QTc pailgėjimu (9, 12, 16, 17) ir neuropatija (9, 12–17) padidina kardiovaskulinio sergamumo ir bendrojo mirštamumo riziką. Maža to, DKAN reikšmingai padidina kairiojo skilvelio sistolinės ir ypač diastolinės disfunkcijos riziką net tuomet, kai nenustatoma pirminė širdies liga (3, 4, 8).
Kad ir kaip pasireikštų DKAN, ji neabejotinai padidina pacientų sergamumą ir mirštamumą. Ramybės ŠSD padidėjimas (17) ir OH (4) siejami su reikšmingai padidėjusia bendrojo mirštamumo bei kardiovaksulinio mirštamumo rizika, MI (ŠS 4,16, 95 proc. PI 1,01–17,19) bei staigia paciento mirtimi (3, 4, 9, 12–16). Jei DKAN komplikuota NMI, rizika ypač padidėja (5 iš 10 pacientų pasireiškia didysis kardiovaskulinis įvykis) (9, 10, 12–16), o DKAN yra nepriklausomas NMI išsivystymo rizikos veiksnys (ŠS 6,5, 95 proc. PI 1,3–7,9). Šis ryšys stiprėja, jei kartu nustatoma ir kitų kardiovaskulinės rizikos veiksnių, pavyzdžiui, mikroalbuminurija (9, 10, 12, 16).
Gydymas
DKAN riziką didina bloga glikemijos kontrolė (3, 7, 8), labai svyruojanti glikemija (3, 7, 8) ir hipoglikemija (9). Kita vertus, daugybė kardiovaskulinės rizikos veiksnių taip pat padidina šios CD komplikacijos išsivystymo riziką ir turi įtakos ligos eigai, klinikinio pasireiškimo ypatumams (3, 7–9). Pagrindinėmis DKAN prevencijos priemonėmis išlieka gera glikemijos kontrolė ir kardiovakulinių rizikos veiksnių korekcija, vengiant svyruojančių gliukozės verčių kraujyje ir hipoglikemijos (3, 7–9). Jei diagnozuojama DKAN, ypač svarbu vengti hipoglikemijos taikant mažiau griežtą, tačiau optimizuotą CD gydymą (3, 7–9), taip pat koreguoti kardiovaskulinės rizikos veiksnius (3, 4, 7, 8, 18) bei skirti gydymą beta adrenoblokatoriais, siekiant sumažinti simpatinės nervų sistemos aktyvumą (19). Šios priemonės veiksmingai sumažina DKAN progresavimo greitį ir pagerina paciento prognozę. Jei nustatoma OH, svarbu optimizuoti antihipertenzinį gydymą, vengiant hipotenzijos, nes griežta AKS kontrolė šios grupės pacientams siejama su padidėjusiu mirštamumu (9). Taigi gydant CD sergančius pacientus, svarbu vertinti AKS ne tik sėdimojoje ar gulimojoje padėtyje, bet ir atlikti ortostazės mėginį, o vaistų, galinčių turėti neigiamą poveikį autonominei nervų sistemai ar pailginti QT intervalą, derėtų vengti (3, 4, 17). RAAS blokadą sukeliančių vaistų, kaip antai angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai, angiotenzino receptorių blokatoriai ar spironolaktonas, skyrimas neturi reikšmingos įtakos ligos eigai (3, 7–9). Keletas nedidelių studijų parodė neblogus gydymo vaistais nuo epilepsijos rezultatus DKAN sergantiems pacientams (3, 4). Šiuo metu atliekami tyrimai su keliomis cheminėmis medžiagomis, pasižyminčiomis antioksidacinėmis ir fibrozę slopinančiomis savybėmis, siekiant įvertinti jų įtaką DKAN eigai (3, 4, 7, 8, 18, 20).
Apibendrinimas
DKAN yra mikrovaskulinė CD komplikacija, apie kurią dažnai nepagalvojama, todėl ji lieka nediagnozuota. Pacientai, kuriems išsivysto ši komplikacija, turi didelę širdies ir kraujagyslių ligų bei mirties riziką. Nors DKAN diagnostika paprasta, ji reikalauja laiko ir įgūdžių atliekant kardiovaskulinių autonominių refleksų ištyrimą. Patikrą galima nesunkiai atlikti gydytojo kabinete, o pati diagnostika nebrangi. Nors šiandienos CD gydymo gairėse pabrėžiama kardiovaskulinės rizikos mažinimo svarba, šiai problemai dėmesio skiriama per mažai. Individualizuota pacientų, sergančių DKAN, gydymo strategija, vengiant hipoglikemijos ir OH, pagerina išgyvenamumo ir sergamumo rodiklius. Svarbu pradėti keisti požiūrį į DKAN ir gydant pacientus, daugelį metų sergančius CD, įvertinti autonominės nervų sistemos disfunkcijos riziką, ją atpažinti tam, kad pagerėtų ligonių prognozė, sumažėtų mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų.
Leidinys "Internistas" (168)
Literatūros sąrašas redakcijoje