Egzema ar psoriazė: kaip atpažinti kamuojančią ligą?
Odos problemos gali ne tik sukelti diskomfortą, bet ir turėti reikšmingą poveikį gyvenimo kokybei. Raudonis, pleiskanojimas, niežulys – šie simptomai gali signalizuoti apie įvairias dermatologines ligas, tačiau dažniausiai jie pasireiškia esant dviem specifinėms būklėms: egzemai ir psoriazei. Kadangi šios ligos turi panašių požymių, daugelis nežino, kaip jas atskirti ir kokių priemonių imtis siekiant palengvinti simptomus. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius egzemos ir psoriazės skirtumus bei patarsime, kada vertėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją dermatologą.
Egzema ir psoriazė – kas jas skiria?
Nors tiek egzema, tiek psoriazė sukelia odos uždegimą, jų kilmė ir pasireiškimo pobūdis yra skirtingi. Egzema (dar vadinama atopiniu dermatitu) dažniausiai pasireiškia kaip stiprus niežėjimas, odos sausumas, paraudimas ir net įtrūkimai. Ji dažnai būna susijusi su alergijomis, astma ar kitomis imuninės sistemos reakcijomis. Šios ligos atveju oda tampa jautri įvairiems dirgikliams, pavyzdžiui, vilnai, dulkėms ar kvapiosioms medžiagoms kosmetikoje.
Psoriazė yra autoimuninė liga, kuri sukelia pernelyg spartų odos ląstelių dauginimąsi. Dėl to ant odos susidaro storos, žvynuotos plokštelės, kurios dažnai būna padengtos sidabriškai baltomis pleiskanomis. Skirtingai nei egzema, psoriazė ne visada sukelia niežėjimą, tačiau ji gali būti skausminga ir sukelti deginimo pojūtį. Be to, ši liga gali pažeisti ne tik odą, bet ir nagus bei sąnarius, o kai kuriais atvejais lemti psoriazinio artrito išsivystymą.
Kaip atpažinti ligą pagal simptomus?
Kadangi šios dvi būklės gali būti panašios, svarbu atkreipti dėmesį į jų specifinius simptomus. Egzema dažniausiai atsiranda ant rankų, veido, kaklo ir lenkiamųjų kūno vietų (pvz., alkūnių, kelių vidinių pusių). Ji gali sukelti stiprų niežėjimą, dėl kurio oda gali tapti pažeista ir dar labiau uždegti.
Psoriazė dažniausiai paveikia galvos odą, alkūnes, kelius, apatinę nugaros dalį ir nagus. Jos būdingiausias bruožas – žvynelinės plokštelės, kurios gali būti storos ir atsiskirti nuo odos. Skirtingai nei egzema, psoriazė dažniausiai neturi ryšio su alergenais ir dažniau yra pavedima.
Kada verta kreiptis į gydytoją?
Jei pastebėjote, kad jūsų oda ilgą laiką išlieka paraudusi, pleiskanojanti ar niežtinti, svarbu nelaukti, kol simptomai pablogės. Ypač atkreipkite dėmesį, jei:
- Oda tampa itin jautri ir sudirgusi net nuo įprastų kasdienių produktų.
- Atsiranda žaizdelių ar odos įtrūkimų, kurie negyja.
- Ligą lydi sąnarių skausmas (tai gali būti psoriazinio artrito požymis).
- Gydymo priemonės, kurias naudojote anksčiau, nebepadeda.
Antėja klinikose dirbantys dermatovenerologai gali atlikti išsamią odos būklės diagnostiką ir parinkti tinkamiausią gydymo metodą.
Tiek egzema, tiek psoriazė – lėtinės, tačiau valdomos ligos. Žinojimas, kaip jos pasireiškia ir kuo skiriasi, gali padėti laiku imtis reikiamų veiksmų ir išvengti komplikacijų. Tačiau svarbu prisiminti, kad kiekvieno žmogaus oda yra unikali, todėl gydymo būdai gali skirtis. Rūpestis savo oda turėtų tapti ne trumpalaikiu sprendimu, o ilgalaike investicija į sveikatą. Tad jeigu nerimaujate dėl savo odos būklės, geriausia nedelsti – kvalifikuotas dermatologas gali padėti rasti tinkamą sprendimą.