Erkinis Encefalitas: Kodėl svarbu skiepytis?

2023-07-17

Erkės vasarą Lietuvoje tampa vienu didžiausių ir baisiausių žmogaus priešų. Dėl didelio erkinio encefalito paplitimo ir padaugėjusių užsikrėtimų, vis daugiau žmonių susiduria su nemaloniomis jo pasekmėmis.  

Erkinis encefalitas yra sunki liga, galinti sukelti uždegimą smegenyse ir tokius simptomus kaip karščiavimas, galvos skausmas, pykinimas, raumenų skausmas ir netgi neurologiniai sutrikimai.

Deja, erkės lengvai ir greitai įsisiurbti bei pasišalinti nepastebėtos gali ne tik miške, bet ir didmiestyje.

Ką daryti? Vienas efektyviausių būdų apsisaugoti nuo šios ligos yra pasiskiepyti.

Rizika didesnė vasarą

Erkinis encefalitas yra paplitęs daugelyje Europos šalių, o ypač Baltijos regione. Tai daugiausiai siejama su erkių populiacijos pagausėjimu vis šiltėjant žiemoms.

Vis dėlto, erkės itin suaktyvėja pavasarį ir vasarą. Prie užsikrėtimo rizikos papildomai prisideda ir tai, kad žmonės dažniau vyksta į gamtą, kur jų kiekiai dar didesni.

Skiepijimas yra veiksmingas būdas apsisaugoti nuo šios ligos ir išvengti jos pavojingų pasekmių. Pasiskiepijus imuninė sistema sukuria antikūnus, padedančius organizmui atpažinti ir sunaikinti virusą. Taip, pasiskiepijus kelionės prie ežero ar į mišką būna daug ramesnės.

Skiepai nuo erkinio encefalito suteikia ilgalaikę apsaugą ir sumažina galimybę susirgti ateityje. Daugiau informacijos apie pačius skiepus ir kur pasiskiepyti rasite paspaudę čia https://dropsclinic.lt/paslaugos/skiepai-nuo-erkinio-encefalito/

Erkinio encefalito keliami pavojai

Erkinis encefalitas yra pavojinga infekcinė liga. Nors dauguma užsikrėtusių žmonių patiria tik į gripą panašius simptomus ir pilnai atsigauna, kai kurie susiduria su sunkesnesnėmis ir ilgalaikėmis pasekmėmis.

Vienas didžiausių pavojų yra tai, kad liga gali sukelti smegenų uždegimą ir įvairias neurologinės sistemos komplikacijas, įskaitant galvos skausmą, svaigulį, raumenų skausmą, paralyžių, traukulius bei kognityvinius sutrikimus.

Sunkesniais atvejais, liga gali padaryti ilgalaikę žalą smegenims ir centrinei nervų sistemai.

Erkinis encefalitas neturi specifinio gydymo, todėl gydymas dažniausiai apima tik palengvinti simptomų lengvinimą ir organizmo funkcijų palaikymą. Gydymas gali būti brangus, ilgalaikis ir reikalauja hospitalizacijos, todėl pavojaus nuvertinti tikrai nereikėtų.

Erkių paplitimas Lietuvoje

Kasmet Lietuvoje nuo erkių perneštų ligų suserga 2-3 tūkstančiai šalies gyventojų. erkės aptinkamos visuose Lietuvos rajonuose. Pagrindinis erkinio encefalito šaltinis viruso gamtoje – smulkieji graužikai, tačiau virusą nešioti gali ir kitos rūšys, pvz. miško žvėrys, ožkos ar paukščiai.

2022 m. duomenimis Lietuva pirmauja Europoje su 24,3 atvejų 100 tūkstančiui gyventojų, antroje vietoje –  Slovėnija su 8,9 atvejų 100 tūkstančiui gyventojų.

Erkinio encefalito simptomai

Erkinio encefalito simptomai gali skirtis priklausomai nuo paciento ir ligos eigos. Reikia pažymėti, kad kai kurie žmonės gali būti besimptomiai arba patirti tik lengvus simptomus, o kiti turėti sunkesnių simptomų, nulemiančių ilgalaikę neurologinę žalą.

Taigi, turint net mažiausių įtarimų dėl erkinio encefalito, būtina kreiptis į gydytoją diagnozei ir gydymui.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai

  • Karščiavimas. Dauguma pacientų patiria karščiavimą, o temperatūra gali užkilti itin aukštai.
  • Galvos skausmas. Dažnas simptomas yra galvos skausmas, tiek pulsuojantis, tiek tęstinis.
  • Raumenų skausmas ir skausmas sąnariuose. Sergantieji dažnai jaučia raumenų skausmą ir skausmą sąnariuose – panašiai kaip sergant gripu.
  • Nuovargis ir silpnumas. Žmogus dažnai jaučia stiprų nuovargį ir bendrą organizmo silpnumą.
  • Stiprus galvos svaigimas. Dar vienas itin nemalonus simptomas, sukeliantis  nestabilumo jausmą, yra nuolatinis galvos svaigimas.
  • Pykinimas ir vėmimas. Kai kurie užsikrėtusieji dažnai jaučia pykinimą ir vemia.
  • Nemalonūs pojūčiai. Gali pasireikšti tokie nemalonūs pojūčiai kaip dilgčiojimas, tirpimas arba deginimas kūne.
  • Neurologiniai simptomai. Ligos progresavimo metu gali pasireikšti neurologiniai simptomai, kuomet žmogui sutrinka koordinacija, atsiranda raumenų silpnumas ar netgi paralyžius.

Skiepytis – stipriai rekomenduojama

Erkinis encefalitas yra rimta liga, galinti sukelti visą gyvenimą besitęsiančių pasekmių. Vykstant į gamtą svarbu laikytis atsargumo priemonių, pvz., dėvėti tinkamus drabužius, naudoti repelentus nuo vabzdžių, vengti žolių, krūmų bei, žinoma, stebėti savo sveikatos būklę po įkandimo.

Tačiau skiepijimasis yra itin efektyvus būdas apsisaugoti nuo šios ligos. Gyvenant Lietuvoje, o ypač besidžiaugiant vasara, skiepai apsaugos ir leis ramiau leisti laiką gamtoje. Svarbu atminti, kad kad skiepai yra saugus ir veiksmingas būdas apsaugoti savo sveikatą, o jų šalutiniai poveikiai yra minimalūs. Geriausias asmenines rekomendacijas suteiks gydytojas arba kitas kvalifikuotas specialistas.