Kliūtys naudoti efektyvias kontraceptines priemones
Įvadas
Šiandienos tendencijos rodo, kad lytinio gyvenimo pradžia yra gerokai ankstesnė negu anksčiau, tačiau vaikus moterys gimdo sulaukusios vyresnio amžiaus. Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016 metų pradžioje Lietuvoje buvo 567 380 reprodukcinio (15– 45 metų) amžiaus moterų (1 pav.) (1). 2014 metais tarp 20–39 metų moterų stebėtas didžiausias gimstamumo rodiklis (2 pav.), vidutinis gimdančių moterų amžius – 29,4 metų. Nors kontraceptinės priemonės yra prieinamos kiekvienai moteriai, tačiau su neplanuotu nėštumu susiduriama gana dažnai. Vadinasi, nors patikimos kontraceptinės priemonės ir yra prieinamos, tačiau jomis naudojamasi per retai.
Kontraceptinių priemonių naudojimo paplitimas
Kontraceptinių priemonių naudojimas padeda poroms ir asmenims laisvai ir atsakingai nuspręsti, kada ir kiek ir ar visai susilaukti vaikų. Kontraceptines priemones pasaulyje naudoja vis daugiau žmonių. Tai daro įtaką ne tik su sveikata susijusiems padariniams, tokiems kaip gimdyvių ir naujagimių mirštamumas (2, 3), bet ir ekonomikai, išsilavinimui, ypač kalbant apie moteris (4).
Pasaulyje 2015 metais 64 proc. reprodukcinio amžiaus moterų naudojo kontraceptines priemones, tarp vedusiųjų ar turinčių pastovų lytinį partnerį – net 90 proc., iš jų 57 proc. naudojosi moderniomis kontraceptinėmis priemonėmis (kontraceptinis pleistras, žiedas, kt.) (5). 13 Europos šalių kontraceptines priemones naudojo daugiau kaip 70 proc. moterų (3 pav.). Pasaulyje 2015 metais 19 proc. susituokusių ar įsipareigojusių moterų pasirinko sterilizaciją, o 14 proc. – intrauterinę spiralę. Trumpalaikiai metodai pasaulyje paplitę kiek mažiau, pavyzdžiui, 9 proc. moterų vartojo kontraceptines tabletes, 8 proc. naudojo prezervatyvus (5). Reikia pabrėžti, kad šie duomenys atskiruose žemynuose smarkiai kinta. Pavyzdžiui, Europoje ir Afrikoje daugiau paplitę trumpalaikiai kontracepcijos metodai, o Azijoje ir Šiaurės Amerikoje – sterilizacija ir intrauterinės spiralės. Jungtinių Tautų duomenimis, Lietuva yra viena mažiausiai modernias kontraceptines priemones naudojanti šalis Europoje. Tarp 15–49 metų moterų moderniomis kontraceptinėmis priemonėmis naudojosi 30,5 proc., t. y. 2 kartus mažesnis rezultatas, palyginti su kitomis Vakarų Europos valstybėmis (6). Bene dažniausiai naudojama kontraceptinė priemonė Lietuvoje yra prezervatyvai.
Kontraceptinių priemonių pasirinkimas
Kontraceptinių priemonių pasirinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių. Tyrimų duomenimis, renkantis kontraceptinę priemonę svarbiausi veiksniai yra jos veiksmingumas ir nepageidaujamo poveikio baimė (7), taip pat vartojimo dažnumas bei patogumas. Sukurta daug priemonių, kurios veiksmingos, tačiau pasižymi kitokiu vartojimo būdu bei dažnumu, pavyzdžiui, sudėtinės kontraceptinės tabletės geriamos kas dieną, pleistrai klijuojami ant odos kartą per savaitę, kartą per mėnesį į makštį įdedamas žiedas ar 5 metus veiksminga intrauterinė spiralė. Kontraceptiko pasirinkimas taip pat priklauso ir nuo moters amžiaus.
Atlikti tyrimai rodo, kad moterys iki 20 metų labiau renkasi prezervatyvus, tai galima paaiškinti nereguliariais lytiniais santykiais, nes tokio amžiaus moterys dažnai neturi nuolatinio partnerio. Lietuvoje atlikto mokslinio tyrimo duomenimis, moterys, pasirenkančios kontraceptinį žiedą, spiralę ar pleistrą, pirmenybę šiems būdams teikia dėl mažesnės vartojimo pamiršimo tikimybės (8). Minėtame tyrime nustatyta, kad net 21,3 proc. tyrimuose dalyvavusių moterų teigė vartojančios sudėtines kontraceptines tabletes, nes jas vartoja draugė (8). Kai kurios kontraceptinės priemonės rečiau pasirenkamos dėl nepatogaus ir kai kurioms moterims nepriimtino naudojimo būdo. Atliekant tyrimą moterys teigė nenorinčios naudoti kontraceptinio žiedo dėl baimės jausti svetimkūnį (34,5 proc.), nepriimto vaginalinio naudojimo būdo (39,8 proc.) ir baimės, kad žiedas iškris (34,9 proc.) (8), tačiau jau besinaudojančios 80 proc. moterų šia kontraceptine priemone yra patenkintos. Šį metodą išbandžiusiųjų ir 95 proc. naudojusiųjų jį 4 ciklus rekomenduotų šią priemonę kitoms (8). Gimdos spiralės yra gerai žinomos, tačiau jų populiarumas sparčiai mažėja. Jas dažniausiai renkasi moterys, kurios jau turi vaikų, nuolatinį partnerį ir siekia efektyvios ilgalaikės kontracepcijos.
2015 metais atliktos 16 Europos šalių Barometro apklausos Šiuolaikinės kontracepcijos pasiekiamumas moterims, inicijuotos organizacijos The International Planned Parenthood Federation European Network, duomenimis, visuomenės žinių lygis apie kontraceptines priemones išlieka žemas. Visuomenėje tvyro daug mitų apie kontracepcijos metodus. Efektyvių kontraceptinių priemonių vengiama dėl galimos vėžio rizikos, svorio augimo, galimybės likti nevaisinga. Tokie teiginiai plinta ne tik iš lūpų į lūpas, bet ir informacinėje erdvėje. Tyrimais įrodyta, kad šiuolaikinės kontraceptinės tabletės didesnio svorio pokyčių nesukelia, o kontraceptinių tablečių vartojimas sumažina vėžio ligų, tokių kaip endometriumo, kiaušidžių vėžys, riziką, tačiau šiek tiek padidina krūties, gimdos kaklelio vėžinio išsivystymo riziką (14). Nustatyta, kad siekiant informuoti apie kontraceptines priemones, jų vartojimą, efektyvumą, saugumą, tikslinga plėsti lytinio švietimo ir sveikatos priežiūros specialistų edukacijos programas, kaip informuoti merginas ir moteris apie galimas kontraceptines priemones. Atlikus apklausą nustatyta, kad klaidingą nuomonę apie ilgalaikius kontraceptinių priemonių naudojimo pavojus Lietuvos moterys susidarė skaitydamos nepatvirtinto turinio šaltinius internete (38,4 proc.), tokiu pat būdu ją sužinojo ir latvės (39,1 proc.) bei estės (32,2 proc.). Tik mažą dalį Lietuvos moterų (10,1 proc.) informacija apie ilgalaikes kontraceptines priemones yra pasiekusi iš gydytojų.
Sveikatos priežiūros specialistai turi supažindinti pacientes su kiekvienu kontracepcijos metodu, padėti išsirinkti tinkamiausią būdą, atsižvelgiant į moters gyvenimo būdą, planuojamus susilaukti vaikus ir laiką, kada norėtų jų susilaukti. Svarbu įvertinti moters sveikatą, kontraindikacijas, paklausti, kaip dažnai turi lytinius santykius, ar turi nuolatinį lytinį partnerį, ar nori turėti vaikų. Jei moters lytinis gyvenimas nepastovus, nėra nuolatinio partnerio, svarbu parinkti kontraceptines priemones, kurios ne tik apsaugotų nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių ligų. Tuo tarpu jei moteris jau turi vaikų, pastovų lytinį partnerį ir artimiausiu metu nėštumo neplanuoja, rekomenduojama išbandyti ilgalaikį kontracepcijos metodą, pavyzdžiui, intrauterinę spiralę.
Galimi kontracepcijos būdai:
● sudėtinė hormoninė kontracepcija – tabletės, kontraceptinis pleistras, žiedas;
● progestino preparatai (tabletės, implantai, kt.);
● intrauterinė kontracepcija (gimdos spiralės su levonorgestreliu ar variu);
● barjeriniai metodai – moteriški, vyriški prezervatyvai, diafragma, kempinėlė;
● spermicidai;
● vaisingų dienų stebėjimas;
● vyro sterilizacija (vazektomija), moters sterilizacija;
● skubi kontracepcija.
Vienas iš ypač efektyvių kontraceptinių priemonių yra gimdos spiralė su levonorgestreliu. Gimdos spiralės su levonorgestreliu sutirština gimdos kaklelio išskiriamas gleives, slopina spermatozoidų aktyvumą ir funkciją (11). Taip pat naudojant šias spirales sumažėja kas mėnesį vykstantis gimdos gleivinės vešėjimas, išskyrų gausa menstruacijų metu. Intrauterinės spiralės su levonorgestreliu yra veiksmingos jau 7 dieną po įvedimo ir veikia 3–5 metus.
Apibendrinimas
Remiantis pasaulyje atliktais klinikiniais tyrimais, nustatyta, kad vienos ar kitos kontraceptinės priemonės pasirinkimui daugiausiai įtakos daro gydytojo rekomendacija (9). Ne tik ginekologai, bet ir bendrosios praktikos gydytojai turėtų informuoti moteris apie kontraceptinių priemonių privalumus, padėti išsirinkti lūkesčius pateisinantį ir veiksmingiausią metodą. Dauguma moterų į gydymo įstaigą atvyksta jau apsisprendusios, kokią kontracepcijos priemonę norėtų naudoti, kaip nustatyta, dažniausiai remdamosi internete rasta informacija ar draugių patarimais. Gydytojo suteikta konsultacija galėtų pakeisti šį sprendimą ir padėti moteriai pasirinkti tinkamiausią jai metodą. Kiekviena moteris yra individuali, taigi ir veiksmingiausias kontracepcijos metodas kiekvienai moteriai yra kitas. Renkantis kontraceptines priemones, svarbu atsižvelgti į lytinę moters gyvenseną (10). Prieinama kontracepcija ir tinkamas moterų konsultavimas bei priežiūra yra būtinos sąlygos, norint saugoti moterų seksualinę ir reprodukcinę sveikatą.
Leidinys "Internistas" (163)
Literatūros sąrašas redakcijoje