Kova su pasikartojančiomis ir varginančiomis burnos opelėmis – Jūs galite ją laimėti
Burnos žaizdelės arba opelės, dažnai vadinamos vienu žodžiu – aftos – tai nedideli burnos gleivinės vientisumo pažeidimai, kuriems būdingas skausmas, diskomfortas ir uždegimas.
Paprastai aftos neviršija penkių – dešimt milimetrų skersmens, vis dėlto kai kuriais atvejais pasireiškia ir didesnių burnos opų susiformavimas, kurių skersmuo gali viršyti ir keletą centimetrų. Tokios aftos būna ypač „nepatogios“ ir skausmingos.
Nors atrodo, kad burnos žaizdelės – nedidelė bėda, tie, kurių jų bent kartą gyvenime turėjo, gali drąsiai paneigti šią teoriją ir pasakyti, kad tai gali būti skausmingas, daug diskomforto suteikiantis ir net gyvenimo kokybę temdantis sveikatos sutrikimas.
Kaip atpažinti aftas ir kur jos dažniausiai formuojasi? Ar aftų diagnostika – lengva ir paprasta? Kaip patikimai pagreitinti burnos žaizdelių gijimą? Apie tai ir dar daugiau – šiame naudingame straipsnyje, kuriame rasite ir puikų patarimą, padėsiantį kovoti su burnos žaizdelių sukeliamais nemalonumais.
Kaip atpažinti aftas ir kur jos dažniausiai formuojasi?
Vienas iš būdingų aftų simptomų, kurį galima pamatyti plika akimi – tai plonas, kraštelius juosiantis raudonas ruoželis ir balkšvos ar pilkšvos spalvos centras. Specifinės aftų susiformavimo vietos yra liežuvio, minkštojo gomurio bei lūpų gleivinės, vis dėlto jų gali atsirasti ir ant tonzilių, ryklėje, po liežuviu, burnos dugne ir t.t.
Kai kuriose vietose skausmingumas didesnis, kai kuriose – mažesnis. Jei aftos susiformuoja skausmingesnėse, dažniau dirginamose vietose, tuomet tikėtina, kad ir paciento savijauta bus prastesnė - kur kas sunkiau bus kramtyti maistą, gerti skysčius, kalbėti ar net ... miegoti.
Ar aftų diagnostika – lengva ir paprasta?
Ir taip, ir ne, mat burnos žaizdelių priežasčių – labai daug. Aftų diagnostikai labai svarbūs paciento nusiskundimai, tinkamas bei tikslus ligos istorijos surinkimas ir, be abejonės, išsami paciento burnos ertmės apžiūra.
Žinotina, kad specialių burnos opų diagnozavimo metodų nėra, vis dėlto dėl kai kurių, konkrečių, infekcinių burnos aftų sukėlėjų gali būti atliekami kai kurie tyrimai, pavyzdžiui, nustatoma grybelio tapatybė ar tam tikro viruso genetinė medžiaga. Tad burnos aftos gali atsirasti ne tik dėl cheminių, terminių ar mechaninių pažeidimų, bet ir dėl grybelių, virusų, kai kurių ligų ir pan.
Diagnozuojant aftas labai svarbu įvertinti bendrąjį vaizdą, tarkime, įsitikinti, kad pacientas neserga kokia nors autoimunine liga ar geležies (bei kitų rūšių) anemija; ar jam netrūksta tam tikrų vitaminų ir mineralų (pavyzdžiui, foliatų ir cinko); ar jis nepatyrė kokios nors burnos gleivinės traumos, tarkime, ar nesusižeidė dantų šepetėliu, ar netyčia neišgėrė labai karšto skysčio ar kokios nors cheminės medžiagos; ar jis nenaudoja agresyvių burnos higienos priemonių, ar nepatiria streso ir t.t.
Kaip paprastai ir patikimai pagreitinti burnos žaizdelių gijimą?
Labai svarbi bendroji asmens sveikata – rekomenduojama vartoti pakankamai skysčių, geriausia – gryno vandens. Labai karšti, gazuoti, itin rūgštūs gėrimai gali pakartotinai žaloti jau ir taip pažeistą burnos gleivinę, lėtinti žaizdelių gijimą.
Būtina bent kurį laiką stengtis maitintis švelnesniu, lengviau kramtomu, vos šiltu ar vėsiu maistu. Reikėtų vengti kieto, aštraus, sunkiai kramtomo, labai rūgštaus ar labai saldaus maisto.
Dantų higiena – tik dar svarbesnė, jos nereikėtų apleisti ir stengtis dar kruopščiau, bet, tuo pačiu ir švelniau, rūpintis burnos ertmės švara. Naudingi švelnūs antiseptiniai burnos skalavimo skysčiai, pavyzdžiui, augalinių ekstraktų arba chlorheksidino savo sudėtyje turintys tirpalai.
Nors aftinės opos specifinio gydymo neturi, tačiau yra medicinos priemonė, kuri gali padėti kontroliuoti sukeliamą skausmą ir diskomfortą. Pacientams su pasikartojančiomis aftinėmis opomis dėl ortodontinių plokštelių (ir kitų priežasčių) ypatingai rekomenduojama naudoti medicinos priemones, sudarančias apsaugines plėveles. „Anaftin“® gelio sudėtyje yra polivinilo pirolidono (PVP) ir hialurono rūgšties, sudarančių apsauginę plėvelę. Ji prilimpa prie burnos ertmės ir pažeistoms vietoms sudaro mechaninę užtvarą, taip palengvindama dėl nervų galūnių dirginimo atsirandantį skausmą. Sudėtyje esanti hialurono rūgštis ir alavijai (Aloe vera) paspartina natūralų pakenktų audinių gijimą. Anaftin medicinos priemonių galite rasti vaistinėse – būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku dėl jų naudojimo.