Ligotumas, raumenų funkcija ir griuvimai: alfakalcidolio reikšmė prevencijai
Įvadas
Ligotumas yra vienas iš tų sudėtingų terminų, varginančių gerontologus dauginėmis ir klastingomis reikšmėmis, ir susijęs su tokiomis sąvokomis, kaip nepriklausomumas, pasitenkinimas gyvenimu ar tęstinumas. Frazė ligoti senyvi žmonės pasirinkta siekiant atkreipti dėmesį į šią svarbią senyvų žmonių grupę. Ligoti senyvo amžiaus asmenys apibūdinami kaip turintys fizinę negalią ir emocinių sutrikimų, taip pat gyvenantys sekinančioje fizinėje ir socialinėje aplinkoje. Ligotumo paplitimas tarp vyresnių nei 65 metų asmenų siekia 55 proc., o tarp perkopusių 90 metų – 96 proc. Manoma, kad vienas svarbiausių senėjimo požymių yra energijos, gyvybingumo ir gebėjimo atgauti fizines ir dvasines galias praradimas. Taip pat nustatyti galimi ligotumo atsiradimo veiksniai – tai raumenų masės praradimas ir susilpnėjusi jėga, ištvermė (sarkopenija), sutrikusi pusiausvyra (griuvimai).
Pirminiai ligotumo keliai
Sarkopenija – tai su amžiumi atsirandantis raumenų masės ir jėgos praradimas. Manoma, kad ji yra pagrindinė ligotumo priežastis. Raumenų masės ir jėgos praradimas yra dažnas vyresnių pacientų simptomas, kuris sukelia tam tikrų padarinių. Sarkopenija dažniau pasireiškia vyresnio amžiaus asmenims ir yra susijusi su didesne funkcinio sutrikimo ir neįgalumo rizika. Sarkopenijos mechanizmai nėra visiškai aiškūs. Galimos sarkopenijos išsivystymo priežastys yra alfa motorinių neuronų ir raumenų skaidulų praradimas, raumenų ląstelių kontraktiliškumo sumažėjimas, likusių raumenų ląstelių funkcijos sutrikimas, somatinės mutacijos, nepakankamas į insuliną panašaus augimo faktoriaus-1 (IGF-1) išskyrimas, nepakankama augimo hormono ir IGF-1 cirkuliacija, citokinų sintezės reguliacijos sutrikimai. Kitas galimas mechanizmas yra oksidacinis plazmos tiolio / disulfidų oksidacijos ir redukcijos reakcijų pasikeitimas.
Raumenų masės ir jėgos praradimas siejamas su vitamino D trūkumu. Skeleto raumenų ląstelėse yra vitamino D receptorių (VDR) – jų randama ir ląstelės membranoje, ir branduolyje. Vitaminas D veikia raumenų funkciją reguliuodamas kalcio transportą ląstelėje, neorganinio fosfato panaudojimą aktyviems fosfatiniams dariniams susidaryti ir baltymų sintezę raumenyse. Trūkstant vitamino D, histologiškai nustatoma raumenų, iš dalies II tipo skaidulų, atrofija. Vyresnio amžiaus asmenims vitamino D stoka labai susijusi su raumenų silpnumu, raumenų masės sumažėjimu (sarkopenija), blogėjančiu fiziniu aktyvumu, pusiausvyros problemomis, eisenos sutrikimais, kurie didina griuvimų riziką ir lūžių dažnį. Vitamino D stoka siejama ir su riebalų masės, liesosios kūno masės ir kaulų mineralų tankio pakitimais. Kliniškai raumenų silpnumas dėl vitamino D stokos pasireiškia kojų sunkumu, greitu nuovargiu, tampa sunku lipti laiptais ir atsikelti nuo kėdės, griuvimais (apatinių galūnių raumenų silpnumu). Vitamino D trūkumui nustatyti tiriamas 25(OH)D. Vitamino D trūkumas nustatomas, kai 25(OH)D 1 lentelė). Vitamino D skiriama rizikos grupės pacientams, siekiant palaikyti jo koncentraciją >30 ng/ml (arba >75 nmol/l).
Senstant sutrinka daugelio endokrininių sistemų funkcija. Tai sukelia menopauzę / andropauzę, adrenopauzę, somatopauzę. Šie hormonų apykaitos sutrikimai gali turėti įtakos ligotumui išsivystyti. Viena galimų ligotumo priežasčių yra žemas lėtinio uždegimo lygis dėl su amžiumi susijusio imuninės sistemos reguliacijos sutrikimo. Ligotiems vyresnio amžiaus asmenims nustatomas padidėjęs interleukino-6 ir C reaktyviojo baltymo kiekis.
Su ligotumu dažnai siejamas mitybos sutrikimas. Nėra aišku, ar mityba sukelia ligotumą, ar yra jo padarinys. Ligotumą, neįgalumą ir neigiamas išeitis vyresnio amžiaus asmenims rodo įvairūs žymenys (2 lentelė), pavyzdžiui, maža testosterono koncentracija, maža testosterono ir / ar didelė liuteinizuojamojo hormono koncentracija, maža dehidroepiandrosterono (DHEA) koncentracija, didesnis rytinis kortizolio / DHEA sulfato santykis ir sumažėjęs atsakas į slopinimo deksametazonu testą, padidėjusi C reaktyviojo baltymo, VIII faktoriaus, D dimerų koncentracija, aukšti interleukino-6 lygiai, maža hemoglobino koncentracija ir kt. Daugelyje neseniai sukurtų modelių teigiama, kad ligotumą lemia kartu esantys kelių biologinių sistemų pažeidimai. Galimi ligotumo išsivystymo veiksniai yra susilpnėjusi jėga, sutrikusi pusiausvyra ir ištvermė.
Ligotumo kriterijai
Bendras ligotumo apibrėžimas pateiktas dideliame tyrime Ligotumas ir traumos: bendras intervencinių metodų tyrimas (angl. FICSIT): ligotumas yra sunkus jėgos, judėjimo, pusiausvyros ir ištvermės sutrikimas. Nustatyta, kad eisenos greitis (ėjimas normaliu žingsniu 3−40 m), pusiausvyra (gebėjimas išlaikyti pusiausvyrą bent 10 sekundžių), atsikėlimo nuo kėdės laikas (ant įprastos kėdės sėdima sukryžiavus rankas ant krūtinės; matuojamas laikas, per kurį atsistojama) ir griebimo stiprumas (dinamometru, dešinės rankos) yra nepriklausomai susiję su instrumentinės kasdienės veiklos sutrikimais. Šie ir kiti paprasti fiziniai matavimai buvo naudojami ligotumui nustatyti arba ateityje kilsiančiai sveikatos sutrikimų rizikai įvertinti. Daugiausia dėmesio sulaukė apatinių ir viršutinių galūnių funkcijos tyrimas ir mitybos būklės įvertinimas.
Viršutinių galūnių funkcijos testai taip pat siejami su neįgalumo ir mirties prognoze. Neįgalumą leidžia prognozuoti susilpnėjusi griebimo jėga. Glampaoli su bendraautoriais nustatė, kad vyrų grupėje neįgalumo dažnis per 4s metus, silpnėjant griebimo jėgai, padidėjo nuo 25,6 proc. (viršutinis kvartilis) iki 48,3 proc. (apatinis kvartilis). Nustatyta, kad silpnesnė griebimo jėga yra susijusi su didesne mirtingumo rizika.
Apatinių galūnių funkcijos testai, kaip antai ėjimo greitis, pusiausvyros išlaikymas ir kiti, leidžia nuspėti ateityje atsirasiantį neįgalumą. Judrumas lauke, namuose, ėjimo greitis ir kelio ištiesimo jėga leidžia prognozuoti mirtingumą. Nesugebėjimas išlaikyti pusiausvyros stovint ant vienos kojos pasiūlytas kaip ligotų asmenų atrankos kriterijus. Vis dėlto dauguma vyresnio amžiaus asmenų nesugeba atlikti net paprastų apatinės galūnės funkcijos testų. Apatinių galūnių raumenų nusilpimas siejamas su griuvimais. Esant apatinių galūnių raumenų funkcijos sutrikimui, rekomenduojama atlikti ir vitamino D tyrimą. Nustatyta, kad vitaminas D tiesiogiai veikia raumeninį audinį, jungdamasis prie skeleto raumenų ląstelių branduolio ir membranos receptorių. Manoma, kad vitaminas D mažina griuvimų dažnį dėl poveikio nervų ir raumenų sistemai, pusiausvyrai, raumenų jėgai, reakcijai.
Vyresnio amžiaus asmenų grupėje net nedidelis svorio netekimas siejamas su didesne mirties rizika. Nustatyta, kad jei kūno masės indeksas mažesnis už 23, palyginti su didesniu, per 5 metus padidėja mirties (18 proc. ir 5 proc.), neįgalumo (40 proc. ir 20 proc.) pažinimo funkcijų sutrikimo (22 proc. ir 7 proc.) rizika.
Kai kurie ligotumo požymiai yra susiję su fizinėmis funkcijomis, tačiau ne visi. Svarstoma, kaip palaikyti sveikatą ir išvengti ligotumo senstant (3 lentelė).
Kaip sumažinti griuvimų riziką: alfakalcidolio reikšmė Vitamino D kelias žmogaus organizme
Viena intervencijų, siūlomų sarkopenijai, griuvimų ir lūžių rizikai mažinti, yra vitaminas D. Jis yra metaboliškai neaktyvus – reikalinga metabolinė transformacija. Vitaminas D metabolizuojamas 2 etapais ir yra labiausiai priklausomas nuo inkstų funkcijos. Iš odoje esančio 7-dehidrocholesterolio, veikiant ultravioletiniams spinduliams, susidaro cholekalciferolis. Pastarasis su maistu pasisavintu vitamino D transportinių baltymų bei kraujo apytakos nunešamas į kepenis. Kepenų mitochondrijose (mikrosomose) jis metabolizuojamas į 25-hidroksivitaminą D3 ir 25-hidroksivitaminą D2, ir tampa prohormonu kalcidioliu. Kitas vitamino D metabolizmo etapas vyksta inkstų mitochondrijose. Proksimaliniuose nefrono kanalėliuose, veikiant fermentams iš 25-hidroksicholekalciferolio, susidaro 1,25-dihidroksivitaminas D, arba kalcitriolis. 1,25-dihidroksivitaminas D (kalcitriolis) yra aktyvi vitamino D forma, atsakinga už kalcio ir fosforo absorbciją plonajame žarnyne. Jis reguliuoja parathormono sintezę ir sekreciją, kaulų mineralizaciją. Kalcitriolis, fiziologiškai aktyvi vitamino D forma, jungiasi prie vitaminą D surišančio transportinio baltymo, ir taip pasiekia įvairius organus. Šio junginio biologinis efektas pasireiškia sugebėjimu prisijungti prie VDR receptorių, kurie yra ir raumenyse. VDR priklauso steroidinių / tiroidinių receptorių šeimai. Taigi vitaminas D organizme veikia kaip tikras hormonas, todėl aktyvi jo forma vadinama D hormonu.
Inkstų funkcijos nepakankamumas, raumenų funkcija ir griuvimai
Senstant organizmui, mažėja raumenų VDR receptorių. Nustatyta teigiama koreliacija tarp apatinių galūnių raumenų funkcijos ir didesnės D hormono koncentracijos kraujo serume. Sulaukus vyresnio amžiaus, kai yra amžinių inkstų pokyčių, sutrikusi inkstų funkcija dėl įvairių ligų (nefropatijos, inkstų funkcijos nepakankamumo), sutrinka ir vitamino D metabolizmas inkstuose. Vadinasi, net ir vartojant dideles vitamino D dozes, jis gali būti neveiksmingas. Senstant apie 40 proc. sumažėja inkstų masė, degeneruoja glomerulai, lėtėja glomerulų filtracijos greitis (GFG). Tiksliausiai įvertinti inkstų funkciją vyresnio amžiaus pacientams padeda kreatinino klirenso matavimas. Blogėjanti inkstų funkcija – silpnėjanti raumenų jėga ir funkcija, VDR mažėjimas ir sumažėjusi D hormono koncentracija – padidina griuvimų riziką. Įrodyta, kad jei kreatinino klirensas
Rekomendacijos, kai sergama sarkopenija, pasireiškia apatinių galūnių silpnumas ir griuvimai:
● atlikti raumenų funkcijos vertinimo testus;
● tirti vitamino D koncentraciją;
● skaičiuoti kreatinino klirensą pagal formulę (moterims gautą rezultatą reikia dauginti iš koeficiento 0,85):
KK (ml/min.)= (140 – amžius (metais)) x kūno masė (kg)
72 x serumo kreatininas
Alfakalcidolis gerina raumenų funkciją ir mažina griuvimų riziką
Esant kreatinino klirensui 4 lentelė).
Įrodyta, kad 0,5 mcg alfakalcidolio dozė, palyginti su vitamino D 1 000 TV doze, 2,27 karto efektyviau padidina kalcio absorbciją žarnyne. Vartodami 1 mcg alfakalcidolio ir 500 mg kalcio 2 k./d. pacientai rečiau patyrė su griuvimais susijusius osteoporozinius lūžius, palyginti su pacientais, vartojusiais 1 000 TV vitamino D3 ir 500 mg kalcio. Alfakalcidolis 36 proc. sumažina slankstelių lūžių dažnį, o vitaminas D3 reikšmingos įtakos gali neturėti.
Taigi vitaminas D veikia tik esant vitamino D trūkumui ir normaliai inkstų funkcijai, negali būti skiriamas monoterapijai griuvimų prevencijai ar / ir osteoporozinių lūžių prevencijai (antrinei prevencijai) vyresniems pacientams. Tuo tarpu alfakalcidolis unikaliai veikia nepriklausomai nuo vitamino D kiekio ir inkstų funkcijos, veikia kaulus ir raumenis, sumažindamas griuvimų, periferinių ir slankstelių lūžių riziką.
Alfakalcidolis vyresnio amžiaus pacientams rekomenduojamas šiais atvejais:
● sutrikęs vitamino D ir kalcio metabolizmas dėl sutrikusio 1-alfa hidroksilinimo inkstuose (sumažėjęs kreatinino klirensas, sumažėjusi raumenų jėga, pusiausvyros sutrikimai, padidėjusi griuvimų rizika);
● griuvimų ir lūžių prevencija esant ligotumo sindromui (be nustatytos osteoporozės) nepriklausomai nuo vitamino D būklės ir inkstų funkcijos;
● sarkopenija (raumenų masės ir jėgos praradimas);
● nustatyta osteoporozė (pomenopauzinė ar vyrų) su padidėjusia griuvimų ir lūžių rizika;
● gliukokortikoidų ar uždegiminių ligų sukeltos osteoporozės, kai yra sutrikusi inkstų funkcija, prevencija ir gydymas (poveikis kaulams, imuninei sistemai, uždegimui).
Apibendrinimas
Yra pasiūlyta daug modelių, apbrėžimų ir kriterijų, aiškinančių, kas yra ligotumas. Į ligotumo modelius ir apibrėžimus turi būti įtraukti šie požymiai:
● daugelio sistemų sutrikimas (pažeidimas);
● nestabilumas;
● pokyčiai bėgant laikui;
● heterogeniškumas;
● sąsaja su amžiumi bei su didesne neigiamų baigčių rizika.
Taip pat reikėtų plėtoti visapusišką požiūrį, apimantį biologinius, klinikinius, psichologinius, sociologinius ir aplinkos veiksnius, kurie sąveikaudami sulėtina arba paskatina ligotumo išsivystymą. Ligotumas nėra tas pats, kas gretutinės ligos, sutrikimai ir neįgalumas. Gretutinės ligos yra svarbus etiologinis ligotumo veiksnys. Manoma, kad ligotumas pirmiausia yra padidėjusio pažeidžiamumo būklė.
Viltis, kad galime gyventi energingą gyvenimą ir patirti tik trumpą negalios laikotarpį prieš mirtį, nėra nauja. Pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiriama ne tik gyvenimo trukmei ilginti, bet ir gyvenimo kokybei gerinti. Įvestas terminas aktyvaus gyvenimo trukmė, kuris reiškia kuo ilgiau išlikti fiziškai aktyviems ir sugebėti apsitarnauti, o tai priklauso nuo raumenų funkcijos. Prailginti aktyvaus gyvenimo trukmę tampa vienu svarbiausių visuomenės sveikatos tikslų.
Gyd. Jurgita Knašienė
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Geriatrijos klinika
Žurnalo INTERNISTAS priedas GERIATRIJOS AKTUALIJOS 2016m.Nr.1