Odos lopo testai
Odos lopo testai su įvairiais alergenais naudojami lėto (IV) tipo padidėjusio jautrumo reakcijų odoje etiologinei diagnostikai. Tai gana paprastas, bet labai informatyvus metodas nustatant alerginio kontaktinio dermatito (AKD) priežastis, kai kurias padidėjusio jautrumo vaistams ar maisto produktams reakcijas. Juos atlieka gydytojai dermatologai ir alergologai. Kitų specialybių gydytojams taip pat naudinga žinoti apie diagnostikos galimybes, paciento paruošimą šiems tyrimams.
Odos lopo testai klinikinėje praktikoje pradėti taikyti nuo XIX amžiaus. Vokiečių dermatologas Josefas Jadassohnas pirmasis klinikinėje praktikoje pradėjo naudoti klijuojamuosius pleistrus su gyvsidabrio turinčiais preparatais, kuriuos nuėmus po 24 val. buvo vertinama odos reakcija (1). XX amžiaus pradžioje Bruno Blochas pirmasis pabandė aprašyti odos reakcijų intensyvumą ir jų gradavimą ir pasiūlė pirmąsias standartizuotas alergenų serijas lopo mėginiams (2). Tikras proveržis odos lopo testų metodologijoje ir alergenų kūrime prasidėjo nuo 1967 metų, kai susikūrė Tarptautinė kontaktinio dermatito tyrimo grupė (angl. The International Contact Dermatitis Research Group – ICDRG), kuri iki šiol yra pagrindinė organizacija, rekomenduojanti medžiagas ir jų optimalias koncentracijas testavimui (2).
Šiame straipsnyje trumpai aptarsime odos lopo testus, jų atlikimą ir naudą.
Kontaktinės alergijos mechanizmai
Kontaktiniai alergenai yra mažos molekulinės masės cheminiai junginiai, dar kitaip vadinami haptenais. Tai nėra pilnaverčiai antigenai. Tokiais jie tampa sudarę stabilias jungtis su žmogaus baltymais (greičiausiai struktūriniais, sudarančiais odos ląsteles). Tokiu būdu kontaktiniai alergenai gali būti ne tik svetimi baltymai, bet ir neorganinės medžiagos (pvz., nikelio jonai). Sensibilizacijos fazėje baltymo-hapteno kompleksas antigeną pateikiančių ląstelių nunešamas į sritinius limfmazgius ir pateikiamas naiviesiems T limfocitams.
Tada susidaro specifinių T limfocitų klonas, kuris aktyvuojasi, pakartotinai patekus tam pačiam haptenui. Per pakartotinį kontaktą su haptenu dermatitas kontakto vietoje vystosi gana greitai ir maksimalų stiprumą pasiekia po 48 val. (3). Skirtingi alergenai sukelia skirtingų citokinų ir chemokinų išsiskyrimą, todėl sunku sukurti bendrą diagnostinę in vitro sistemą, nors tokie tyrimai atliekami.
Genai taip pat gali turėti įtakos kontaktinei alergijai. Kadangi patekę į odą cheminiai junginiai metabolizuojami ir susidarę metabolitai neretai būna stiprūs (arba net stipresni už natyvinį junginį) alergenai, nustatyta, kad asmenys, turintys NAT2*4 geno, atsakingo už acetilinimo fermentų sintezę, mutaciją, dėl kurios acetilinimas odoje vyksta greitai, dažniau įsijautrina kai kurioms cheminėms medžiagoms (pvz., plaukų dažuose esančiam p-fenilendiaminui), palyginti su „lėtais“ acetilintojais (4). Taip pat TNFA-308 G/A polimorfizmas, filagrino geno mutacija gali turėti įtakos kai kurių junginių įsijautrinimo dažniui (5).
Klinika
Egzema (terminas, dažniausiai vartojamas lėtiniam dermatitui apibūdinti) gali būti endogeninė, iritacinė arba alerginė, tačiau jos išsivystymą dažnai lemia keli veiksniai. Odos lopo (kartais ir odos dūrio) testai dažnai suteikia vertingos informacijos apie galimą etiologinį veiksnį. Gavus teigiamą testą, svarbu susieti jį su klinika ir buvusiu kontaktu. Teigiama testo reakcija gali rodyti įsijautrinimą, atsiradusį praeityje, tačiau neturintį jokio ryšio su dabar esančia odos problema.
Tipiniu atveju AKD pasireiškia eritema, papuliniu nedaug pleiskanojančiu bėrimu kontakto su tam tikra medžiaga / produktu vietoje. Kontakto vieta gali padėti įtarti etiologiją, pvz., apie bambą esantis bėrimas gali būti sukeltas alergijos nikeliui, kuris randamas džinsų sagose arba diržo sagtyje. Deja, bėrimo morfologija neleidžia tvirtai teigti, kad bėrimas yra alerginės kilmės – labai panašiai atrodo ir iritacinis dermatitas. Vienintelis būdas juos diferencijuoti – odos lopo testai (6). Svarbu ir tinkamai parinkti alergenus bei įvertinti testą. Tam reikalingos tiek specialios žinios, tiek ir patirtis.
Kartais lokalus bėrimas gali išplisti ir tapti generalizuotu. Įdomu, kad AKD priklausomai nuo alergeno gali pasireikšti ir nebūdingais dermatitui bėrimais, pvz., pūslėmis, pustulėmis, pigmentacijos sutrikimais, pan. Kartais bėrimai gali infekuotis.
Odos lopo testus indikuotina atlikti visuomet, jei dermatitas ar egzema užtrunka ilgiau nei 3 mėnesius, yra susijęs su profesine veikla ar pomėgiu, adekvačiai gydant negaunamas laukiamas atsakas.
Odos lopo testai
Odos lopo testai yra standartizuoti provokaciniai mėginiai, kuriais tiriamos IV tipo padidėjusio jautrumo (pagal Gellį ir Coombsą) reakcijos (7). Auksinis lopo testų atlikimo standartas nurodo, kad alergenai (kartais vadinami tiksliau – haptenai), kurių žinoma koncentracija yra optimalioje tai cheminei medžiagai terpėje, dedami į aliuminio diskelius – Suomių kameras (angl. Finn chambers®). Tuomet Suomių kameros klijuojamos ant nugaros 2 paroms ir papildomai pritvirtinamos pleistru (1 pav.). Po 2 parų kameros nuimamos ir vertinama odoje esanti reakcija. Pagal ICDRG rekomendacijas, testas vertinamas ir antrą kartą, paprastai po 4–5 dienų, nors kartais reikalingas dar vėlesnis vertinimas (pvz., atliekant testus su gliukokortikosteroidais, rekomenduojama papildomai vertinti ir po 7 dienų) (8). Testų vietos pažymimos specialiu odos žymekliu, atspariu nusitrynimui, kad vėliau, jau nuklijavus Suomių kameras, būtų galima identifikuoti mėginių vietas (2 pav.).
Rekomenduojama lopo testus klijuoti ant viršutinės nugaros dalies, tačiau galima klijuoti ir kitose kūno vietose. Svarbiausia, kad priklijuotą testą būtų galima išlaikyti 2 paras.
Alergenai, naudojami atliekant odos lopo testą, gaminami specializuotose įmonėse, pvz., Chemotechnique (Švedija), Trolab-Hermall (Vokietija) ar Firenze (Italija). Jie laikomi šaldytuvuose. Yra bendras sutarimas, kokiomis koncentracijomis ir kaip (vazeline, vandenyje ar pan.) turi būti testuojami dažniausi alergenai. Tiesa, vykdant naujus tyrimus, tai yra peržiūrima. Papildomai tenka tirti ir medžiagas, su kuriomis susiduria konkretus pacientas. Todėl pacientų visuomet prašoma atsinešti naudojamas kosmetikos priemones, medžiagas, su kuriomis susiduria darbe, arba vartojamus medikamentus. Svarbu, kad atsineštos medžiagos būtų identifikuojamos, tai yra, būtų originali pakuotė, kurioje nurodyta sudėtis. Darbe naudojamoms medžiagoms būtina turėti produktų saugos lapų informaciją. Literatūroje ir specialiuose žinynuose galima sužinoti optimalią įvairių cheminių medžiagų koncentraciją (9).
Pacientas, kuriam bus atliekamas lopo testas, supažindinamas su procedūra ir suderinamas laikas, kai jis ateis sužinoti įvertinimo. Jis įspėjamas, kad tą savaitę, kai bus atliekamas testas, neplanuotų intensyvios fizinės veiklos, neplaukiotų baseine, nesilankytų pirtyse (kad neatsiklijuotų testai ir kad vėliau nenusitrintų pažymėtos testo vietos). Taip pat 2 paras, kol užklijuotas testas, negalima atlikti krūtinės ląstos rentgeninių tyrimų dėl artefaktų (Suomių kameros yra iš aliuminio).
Prieš klijuojant testą, viršutinę nugaros dalį reikia nuvalyti dezinfekuojamąja medžiaga, pašalinti riebalų perteklių ar nuskusti, jeigu yra labai plaukuota. Tyrimas turi būti atidėtas, jeigu buvo degintasi saulėje ir oda gana įrudusi – dėl UV spindulių sukeliamos imunosupresijos ir dėl to galimų klaidingai neigiamų tyrimo rezultatų.
Idealiu atveju odos lopo testai turėtų būti atliekami, kai nėra dermatito / egzemos paūmėjimo ir pacientas nevartoja testo vietoje keletą dienų lokalių gliukokortikosteroidų preparatų. Antihistamininiai vaistai ar prednizolonas per os iki 10 mg per parą gali būti tęsiami. Kiti imunosupresantai taip pat gali būti naudojami atliekant odos lopo testus, ypač jeigu kontaktinis dermatitas atsirado juos jau vartojant (10).
Paprastai odos lopo testai neatliekami nėščioms moterims dėl etinių sumetimų, nors nėra jokių įrodymų, kad jie galėtų pakenkti vaisiui. Nėra amžiaus ribų, kada galima atlikti testus. Aprašytos teigiamos reakcijos ir kūdikiams, ir garbaus amžiaus pacientams.
Pagal ICDRG rekomendacijas, odos lopo testai vertinami po 2 ir 4 dienų pagal atitinkamus kriterijus (1 lentelė). Ši vertinimo skalė naudojama dažniausiai, nors ir yra pakankamai subjektyvi. Rekomenduojama, kad lopo testus atliktų specializuoti centrai, taip per praktiką įgyjantys pakankamai patirties tinkamai interpretuoti jų rezultatus. Tiriami ir mažiau subjektyvūs vertinimo metodai, pvz., automatizuoti eritemos jutikliai, tačiau kol kas klinikinėje praktikoje jie nenaudojami.
Iritacines lopo testo reakcijas kartais sunku atskirti nuo alerginių. Tirtos medžiagos savybių žinojimas gali padėti diferencijuoti. Be to, alerginė reakcija, vertinant antrą kartą, paprastai bus stipresnė, nei vertinant pirmą kartą (vadinama crescendo tipo), nors tai ir nėra universali taisyklė. Testavimas su serijiniais skiedimais taip pat gali būti naudingas: alerginė reakcija išnyks palaipsniui didėjant praskiedimo laipsniui, o iritacinė reakcija išnyks staiga.
Reakcijos stiprumas nebūtinai koreliuoja su klinika. Pavyzdžiui, atliekant odos lopo testus su aminoglikozidais, dažniausiai stebimos silpnos teigiamos reakcijos, tačiau jos gali būti kliniškai reikšmingos esant vokų dermatitui, kai lašinami akių lašai su aminoglikozidais.
Testų specifiškumas ir jautrumas skiriasi priklausomai nuo tiriamos medžiagos. Nurodoma, kad Europos standartinių alergenų serijos (vadinamojo Europos standarto) jautrumas yra 77 proc., o specifiškumas – 71 proc. (11).
Klinikinės reikšmės įvertinimas
Rezultatų įvertinimas ir susiejimas su klinika yra labai svarbus. Ne visos teigiamos reakcijos yra reikšmingos. Kai kurios jų gali būti nereikšmingos kryžminės reakcijos. Kartais klinikinę reikšmę padeda nustatyti kartotinis atviros aplikacijos testas (angl. repeated open application test), kai pasirinktoje odos vietoje (dažniausiai vidiniame alkūnės linkyje) dukart per dieną tepamas įtariamas produktas 2–3 savaites arba kol atsiras paraudimas su papuliniu bėrimu (8). Šis testas paprastai atliekamas naudojant kosmetiką. Jei pacientas teigiamai sureagavo į kvapiąsias medžiagas, kurios įeina į dezodorantų sudėtį, dezodorantas taip pat gali būti tiriamas ir kartotinės aplikacijos metodu, nes jeigu konkrečios cheminės medžiagos koncentracija galutiniame produkte yra labai maža, pacientas gali jį toleruoti. Esant teigiamai reakcijai, svarbu suteikti pacientui esminę (geriausia – rašytinę) informaciją, kur galima rasti konkrečią medžiagą.
Europos standartinė serija
Standartinė Europos kontaktinių alergenų serija (2 lentelė) naudojama bendrai patikrai, kai įtaraimas AKD. Kai kurie alergenai yra konkrečios cheminės medžiagos, o kai kurie – mišiniai. Jie sukurti taip, kad būtų maksimaliai jautrūs, bet sukeltų minimaliai klaidingai teigiamų (iritacinių) reakcijų. Naudojant šiuos mišinius sutaupoma vietos, be to, jie yra pigesni nei individualūs alergenai. Bendrai nustatant koncentracijas, tinkamas odos lopo testams, siekiama išlaikyti didelį testo jautrumą, tuo pačiu kuo rečiau sukeliant iritacines reakcijas testo vietoje. Europos standartinę seriją sudaro kvapiosios medžiagos, augalų ekstraktai, gliukokortikosteroidai, konservantai, dažai, gumos akceleratoriai, metalai, medikamentai, kt. Kai kurios šalys šios serijos pagrindu yra sukūrusios ir naudoja nacionalines standartines serijas (pvz., Lenkija, Švedija) – jos kai kuriuos alergenus yra pakeitusios ar pridėjusios kitų, dažniau sutinkamų šalyje.
Standartinė serija paprastai yra ištyrimo pagrindas. Kitos alergenų serijos (pvz., kirpėjų, medikamentų, kosmetikos, pan.) naudojamos papildomai.
Standartinėje serijoje yra ribotas alergenų skaičius, todėl sudarytos alergenų serijos, atspindinčios dažniausiais problemas. Pavyzdžiui, pacientą, kuriam skruostų gleivinėje atsirado lichenoidinis bėrimas kontakto su protezais vietoje, tikslinga ištirti su odontologine serija, kurioje yra dantų cementavimo bei protezavimo medžiagų, metalų.
Taip pat svarbu atlikti tyrimus ir su paciento atsineštomis medžiagomis. Tiriant paciento medžiagas, svarbu žinoti, kokios tai medžiagos, ar jos nėra korozinės arba stipriai dirginančios (ši informacija nurodoma saugos lapuose). Taip pat žinotina, kiek ir kaip reikia praskiesti prieš dedant jas ant odos.
Nepageidaujamos reakcijos
Aprašytos nepageidaujamos odos lopo testų sukeltos reakcijos. Testų uždėjimas ir užklijavimas prilaikomuoju pleistru dažnai užima didelę nugaros dalį ir dėl gana ilgos okliuzijos gali atsirasti odos iritacija, ypač atopiniu dermatitu sergantiems pacientams. Retai galimos labai stiprios teigiamos reakcijos, kai testo vietoje susidaro pūslių, ją gali stipriai niežtėti ar skaudėti. Ypač retai teigiamos reakcijos vietoje gali ilgam laikui pakisti odos pigmentacija arba susidaryti keloidas. Nurodoma, kad paprastai stiprios reakcijos išnyksta per kelias dienas (jas galima tepti ir gliukokortikosteroidų preparatais, kaip ir gydant dermatitą), nors kai kurie alergenai (pvz., auksas) gali sukelti ilgalaikes, persistuojančias iki kelių mėnesių teigiamas reakcijas.
Taip pat žinoma, kad lopo testai gali patys įjautrinti (tai įvyksta labai retai), todėl reikia vengti nereikalingo dažno testavimo.
Aprašytos ir greito tipo alerginės reakcijos, atliekant odos lopo testus (paprastai tiriant medikamentus, antiseptikus (chlorheksidiną)), todėl svarbu tinkamai surinkti anamnezę – kada pacientui pasireiškė reakcija po kontakto (12). Kaip ir visus tyrimus dėl alergijos, šį testą reikia atlikti įstaigose, kurioje yra galimybė suteikti pagalbą ir mokėti atpažinti anafilaksijos simptomus.
Odos lopo testai vaikams
Vis dažniau AKD nustatomas ir vaikams. Viena priežasčių – dažniau yra tiriama. Vaikams nepriklausomai nuo amžiaus naudojamos tos pačios priemonės, alergenai tokiomis pačiomis koncentracijomis kaip ir suaugusiesiems. Kadangi vaikų nugaros plotas yra mažesnis, jie būna mažiau susidūrę su įvairiomis cheminėmis medžiagomis, paprastai naudojamos sutrumpintos standartinės serijos (pvz., vengiama testuoti su p-fenilendiaminu, kuris yra plaukų dažų ir laikinų tatuiruočių alergenas, jeigu anamnezėje vaikas nėra kontaktavęs su jomis). Literatūroje nurodoma, kad vaikams, kuriems įtartas AKD, odos lopo testai buvo teigiami 61 proc. atvejų (13). Vadinasi, tai labai naudinga diagnostikos priemonė.
Įsijautrinimas kontaktiniams alergenams prasideda kūdikystėje. Atopinis dermatitas, anksčiau laikytas apsaugančiu nuo AKD, gali kaip tik padėti įsijautrinti kontaktiniams alergenams, nes sergant atopiniu dermatitu ne tik pralaidesnis odos barjeras, bet ir gerokai dažniau naudojami įvairūs kremai, vietiniai medikamentai. Nurodoma, kad esant sunkiai atopinio dermatito eigai, vyresniems nei 5 metų vaikams reikia atlikti odos lopo testus. Bet koks persistuojantis dermatitas yra indikacija odos lopo testams ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams (14).
Kita lopo testų nauda
Odos lopo testai pirmiausia naudojami diagnostikai, tačiau specializuoti centrai padeda pastebėti naujų alergenų atsiradimą bei daro įtaką prevencinėms priemonėms. Daugelyje šalių sukurtos specialios programos ar centrai, renkantys informaciją apie medžiagas ar produktus, sukeliančius AKD, ir ją perduodantys gydytojams. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje sveikatos ir profesijos stebėjimo sistema (angl. The Health and Occupation Reporting Network) ir nacionalinė odos ligų stebėjimo programa EPIDERM reguliariai informuoja profesinės patologijos gydytojus, dermatologus ir visuomenės sveikatos specialistus apie profesinio AKD profilaktikos priemones, naujai atsirandančius alergenus. Europos Sąjungos taryboje yra specialios komisijos, sudarytos ne tik iš biurokratų, bet ir mokslininkų bei klinicistų, dirbančių su AKD sergančiais pacientais, kurios reguliuoja įvairių cheminių medžiagų patekimą į Europos rinką, jų koncentraciją galutiniuose produktuose. Reguliariai skelbiama naujausia informacija internete (pvz., https://ec.europa.eu/ health/ph_risk/committees/04_sccp/sccp_opinions_en.htm). Jau išleistas 7 Kosmetikos direktyvos papildymas, kuriame reglamentuojama, kokios cheminės medžiagos (taip pat ir potencialūs alergenai, pvz., kvapiosios medžiagos, konservantai), jų koncentracijos gali būti naudojamos kosmetikos priemonėse ir kurias privaloma žymėti etiketėje. Nikelio direktyva, kurioje apribotas nikelio kiekis galutiniame produkte, pasiteisino – alergijų nikeliui, įsigaliojus šiai direktyvai, sumažėjo (15).
Apibendrinimas
Odos lopo testus tik iš pirmo žvilgsnio atrodo nesudėtinga atlikti – tinkamai atlikti ir įvertinti rezultatus reikia specialių žinių ir patirties. Šie testai labai efektyvūs nustatant galimą egzemos priežastį arba bent jau svarbius veiksnius, provokuojančius dermatitą, neleidžiančius pasiekti remisijos.
Gyd. alergologė ir klinikinė imunologė Laura Malinauskienė
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centras