Simetikonas – ūmaus viduriavimo sukeltiems simptomams mažinti
Ūmus viduriavimas yra viena pagrindinių kreipimosi į šeimos gydytoją priežasčių [1, 2]. Ypač dažnai šios ligos simptomai pasireiškia kelionių metu ir labai pablogina gyvenimo kokybę. Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, kasmet Jungtinėse Amerikos Valstijose registruojami 47,8 mln. ūmaus viduriavimo atvejų [1]. Ūmus viduriavimas apibrėžiamas padažnėjusiu tuštinimusi neformuotomis išmatomis, kuris trunka trumpiau nei 14 dienų [1, 2]. Kai kurie šaltiniai nurodo, kad viduriavimas yra tuštinimasis skystomis išmatomis tris ar daugiau kartų per 24 valandas. Jei viduriavimas trunka iki 30 dienų, jis laikomas užsitęsusiu, o jei daugiau nei 30 dienų – lėtiniu [1].
Dažniausia viduriavimo priežastis yra virusinė, bakterinė, kiek rečiau – pirmuonių sukelta infekcija [2]. Infekcinės kilmės ūmus viduriavimas dažniausiai pasireiškia ir kitais simptomais – pykinimu, vėmimu, pilvo skausmu ir spazmais, dujų kaupimusi, karščiavimu, staigiu noru tuštintis [1]. Neinfekcinės kilmės viduriavimą sąlygoja nepageidaujamas vaistų poveikis, endokrininės ar gastroenterologinės ligos [2]. Ūmus viduriavimas diagnozuojamas remiantis klinikiniais požymiais. Išmatų pasėlį rekomenduojama atlikti esant išmatoms su kraujo priemaiša, sunkiai dehidratacijai, imunosupresijai, įtariant nozokominę infekciją, simptomams negerėjant ilgiau nei 3–7 dienas [2]. Ištyrimas dėl Clostridium difficile toksinų A ir B atliekamas, jei pacientui atsirado neaiškios kilmės viduriavimas praėjus trims dienoms nuo gydymo ligoninėje pradžios. Didelės rizikos pacientams (tiems, kuriems viduriavimas tęsiasi ilgiau nei 7 dienas, sergantiems įgytu imuninio nepakankamumo sindromu (AIDS), išmatose radus kraujo ir mažą leukocitų kiekį) rekomenduojamas ištyrimas dėl helmintų ir parazitų [2]. Pagrindinis ūmaus viduriavimo gydymo būdas yra rehidratacija [1, 2]. Siekiant sumažinti nemalonius simptomus, susijusius su viduriavimu ir pilvo pūtimu, vartojami žarnyno peristaltiką slopinantys vaistai ir/ar silikono preparatai.
Simetikonas
Silikonai yra didelė grupė junginių, į kurią įeina dideli polimerai, savo sudėtyje turintis silikono [3]. Priklausomai nuo polimerų formulės, polimerizacijos laipsnio ir tarpusavio ryšių jie gali būti skysčiai, vaškai ar kaučiukai. Silikono aliejai, pavyzdžiui, dimetikonas, yra naudojami kosmetikoje ir maisto pramonėje kaip emolientai, lubrikantai, tirštikliai, emulsikliai [3]. Gydymo tikslais yra naudojamas simetikonas – dimetikonas su SiO2. Simetikonas keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir prasidėjus žarnų peristaltikai pašalinamos [4]. Simetikonas veikia tik savo fizikinėmis savybėmis, jis nedalyvauja cheminėse reakcijose ir iš žarnyno nesirezorbuoja, todėl nėra toksiškas [3, 4]. 2007 m. publikuota apžvalga, kurios tikslas – įvertinti simetikono saugumą ir efektyvumą [3]. Išanalizuotos 83 mokslinės publikacijos. Pagrindinis simetikono veikimo mechanizmas yra dujų susidarymo slopinimas. Pavartojus šio vaisto prieš pilvo echoskopiją pagerėja matomumas ir sumažėja dujų kiekis [3]. Šis vaistas taip pat gali būti vartojamas ūmiam viduriavimui gydyti, kai dėl susidariusių dujų žarnyne jaučiamas diskomfortas. Nustatyta, kad, vartojant simetikono kartu su loperamidu, labiau palengvėja ūmaus viduriavimo sukelti simptomai [2, 3, 5].
Simetikono ir loperamido derinys esant ūmiam viduriavimui
Klinikiniame tyrime buvo vertinamas loperamido ir simetikono derinio veiksmingumas su atskirai vartojamų loperamido ir simetikono efektyvumu bei placebu ūmaus viduriavimo metu, esant diskomfortui pilvo srityje, susijusiam su dujų susidarymu žarnyne [5]. Tyrime dalyvavo 493 pacientai, kurie skundėsi bent vidutinio stiprumo varginančiais simptomais pilvo srityje. Tiriamiesiems atsitiktine tvarka buvo skirtos dvi tabletės, kurių kiekvienos sudėtyje buvo 2 mg loperamido ir 125 mg simetikono, 2 mg loperamido, 125 mg simetikono arba placebo. Vėliau viena tabletė buvo geriama po kiekvieno pasituštinimo neformuotomis išmatomis, tačiau neviršijant 4 tablečių per 24 valandas. Buvo vertinamas laikas iki paskutinio pasituštinimo neformuotomis išmatomis ir laikas iki visiško diskomforto pilvo srityje išnykimo. Pacientams, gydytiems loperamido ir simetikono deriniu, reikšmingai sumažėjo diskomfortas pilvo srityje ir sutrumpėjo laikas iki paskutinio tuštinimosi neformuotomis išmatomis, palyginti su kitomis tiriamųjų grupėmis.Simetikono monoterapija buvo efektyvesnė nei placebas mažinant diskomfortą pilvo srityje, viduriavimą ir bendrą negalavimą bei vidutinį tuštinimosi neformuotomis išmatomis dažnį 36–48 valandas, tačiau simetikono ir loperamido derinys efektyviau nei gydymas tik simetikonu ar tik loperamidu sumažino šiuos simptomus [5]. Tyrimo metu sunkių nepageidaujamų reiškinių nebuvo stebėta nė vienoje tiriamųjų grupėje. Galvos skausmu skundėsi vienas pacientas, gydytas loperamido ir simetikono deriniu, ir 3 pacientai, gydyti placebu, pykinimu – 3 pacientai, gydyti loperamido ir simetikono deriniu, ir vienas – loperamidu, kosuliu – 2 pacientai, gydyti loperamido ir simetikono deriniu, ir vienas – placebu ir bėrimais – 2 pacientai, gydyti loperamidu [5]. Kitame panašaus pobūdžio klinikiniame tyrime pacientai taip pat buvo gydyti dviem tabletėmis, kurių kiekvienoje buvo 2 mg loperamido ir 125 mg simetikono, 2 mg loperamido, 125 mg simetikono arba placebo [3]. Vidutinis laikas iki paskutinio pasituštinimo neformuotomis išmatomis ir laikas iki visiško diskomforto pilvo srityje išnykimo buvo reikšmingai trumpesnis pacientų, gydytų loperamido ir simetikono deriniu, palyginti su kitomis tiriamųjų grupėmis [3].
Apibendrinimas
Ūmus viduriavimas yra dažna patologija tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, sukelianti nemalonius simptomus ir bloginanti gyvenimo kokybę. Ypač dažnai šia liga susergama keliaujant. Ūmų viduriavimą paprastai sukelia virusai ir bakterijos. Ši liga diagnozuojama remiantis klinikiniais požymiais. Ūmaus viduriavimo metu pacientai dažnai jaučia diskomfortą pilvo srityje dėl dujų kaupimosi. Pagrindinis gydymo būdas yra rehidratacija. Diskomfortą pilvo srityje, susijusį su dujų pertekliumi, efektyviai slopina simetikono ir loperamido derinys. Šių vaistų kombinacija taip pat sumažina tuštinimosi neformuotomis išmatomis dažnį, pagreitina pasveikimą, pagerina bendrą savijautą, be to, retai sukelia nepageidaujamus reiškinius, kurie nėra sunkūs.
Literatūros šaltiniai (iš viso 5) – redakcijoje.
Farmacija ir laikas, Nr.5, 2017m.