RNR biosintezė, transkripcija

Terminas

Genetinės informacijos nurašymas nuo vienos DNR grandinės, kuri naudojama kaip užpildas (matriksas), vadinamas nurašymu (transkripcija). Jo metu sintetinama iRNR (mRNR), kurioje užrašyta informacija apie polipeptidinės grandinės aminorūgščių seką. Nurašomi tik tam tikri genai ar jų grupes. Genų raiška yra griežtai valdoma. Nurašymo (transkripcijos) prosesui būdinga: reikia DNR užpildo (matrikso); sintezė vyksta 5ꞌ→3′ kryptimi; skiriami trys etapai – pradėties, ilginimo ir baigties. Nurašymas (transkripcija) nuo dvigubėjimo (replikacijos) skiriasi: nereikia pradmens; nurašoma ne visa DNR, o tik pavieniai fragmentai, genai; sintezei naudojami ribonukleozidų trifosfatai, o ne deoksiribonukleozidų trifosfatai; nurašymo (transkripcijos) greitis mažesnis negu dvigubėjimo (replikacijos).

RNR biosintezę katalizuoja nuo DNR priklausoma RNR polimerazė (dažniausiai ji vadinama RNR polimeraze). Ji katalizuoja reakciją, kurią galima taip užrašyti:

Ligos.lt

NMP ir NTP yra atitinkamai nukleozido monofosfatas ir nukleozido trifosfatas. RNR biosintezei reikia: RNR polimerazės; DNR užpildo (matrikso); visų keturių ribonukleozido 5′-trifosfatų (ATB GTP, CTP ir UTP); Mg2+ jonų.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
replikacijos
transkripcija
transkripcijos