Serotoninas

Terminas

Serotoninas susidaro iš triptofano chromafininių ląstelių mitochondrijose 5-hidroksitriptofano oksidacinio dekarboksilinimo metu. Šią reakciją katalizuoja L-aromatinių aminorūgščių karboksilazė.

Serotonino yra plaučių, virškinamojo kanalo ląstelėse, kraujo plokštelėse, heparinocituose, antinksčiuose ir centrinės nervų sistemos serotoninerginiuose neuronuose, sutelktuose kamieno branduoliuose, putliosiose ląstelėse.

Ligos.lt Serotoninas

Serotoninui būdingas stiprus biologinis aktyvumas. Jis sutraukia kraujagysles ir reguliuoja arterinį kraujospūdį, aktyvina žarnyno peristaltiką, uždegimo metu didina kapiliarų pralaidumą, padeda reguliuoti kūno temperatūrą, kvėpavimo ir inkstų filtracinę funkciją (veikia kaip antidiuretikas). Serotoninas veikia ir kaip nervinių procesų centrinėje nervų sistemoje dirginimo mediatorius. Sergant depresija, sumažėja serotonino kiekis smegenyse. Jis yra vienas svarbiausių neurosiuntiklių. Metilinti serotonino dariniai, pvz., bufotoninas, veikia kaip psichogenai, sukeldami centrinės nervų sistemos veiklos sutrikimus. Bufotoninas yra konkurencinis MAO slopiklis. Konkurenciniai MAO slopikliai yra haliucinogenai, t. y. įvairios narkotinės medžiagos.

Kai kurie autoriai teigia, kad serotoninas turi svarbią įtaką alerginiams procesams, nėščiųjų toksikozei, karcinoidiniam sindromui ir hemoraginėms diatezėms atsirasti.

Serotoniną inaktyvina tik MAO-A izofermentas oksidacinio deamininimo būdu.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
bufotoninas
serotoninas