Šifo bazė
Tai – junginys, kurio struktūroje yra C atomas, dvigubuoju ryšiu sujungtas su N atomu. Pastarasis sudaro ryšį su alkilo arba arilo radikalais, bet ne su H. Bendroji Šifo bazių formulė yra R1R2C=NR3, čia R yra organinio radikalo ar grupės santrumpa. Šifo bazė yra azometino sinonimas. Šifo bazės egzistuoja kaip tarpiniai medžiagų apykaitos procesų junginiai. Pavyzdžiui, aminotransferazių transamininimo reakcijų metu aminorūgšties aminogrupė perduodama kofaktoriui piridoksalio 5-fosfatui. Jis sudaro Šifo bazę su fermento aminotransferazės aktyviojo centro lizilo e-aminogrupe. Po sąveikos su aminorūgštimi susidaro nepatvarūs Šifo bazės tipo tarpiniai junginiai, skylantys į patvarius galutinius produktus – naują aminorūgštį ir naują ketonorūgštį.
Šifo bazės susidaro ir fotoreceptoriuose, kai baltymas opsinas jungiasi su chromaforu 11-cis-retinaliu, susidarant fotopigmentui rodopsinui.
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė