Sinusinis mazgas

Terminas

Tai – elastiniu fibroziniu jungiamuoju audiniu apsuptas nedidelis specifiškų kardiomiocitų telkinys dešiniojo prieširdžio subendokarde, ties viršutinės tuščiosios venos įtekėjimo į dešinįjį prieširdį anga. Jis yra 10–20 mm ilgio ir 3–5 mm pločio. Sinusiniame mazge yra dviejų tipų ląstelių: ritmo vedlio (peismeikerinės) (angl. pacemaker) – P ląstelės ir laidumo – T ląstelės. P ląstelės sužadina elektrinį impulsą, o T ląstelės atlieka impulso laidumo funkciją. Šios ląstelės viena prie kitos glaudžiai prigludusios, sudaro trimis kryptimis išsišakojantį rezginį. Ląstelių grupės, arba pluoštai, yra apsupti vienos bendros išorinės membranos, tiesiogiai susisiekiančios su mazgą gaubiančiu jungiamuoju audiniu. P ląstelių daugiausiai yra sinusinio mazgo centre, mažiau – prieširdiniuose tarpmazginiuose pluoštuose, prieširdiniame skilvelio (antrioventrikuliniame) mazge, Hiso pluošte ir Purkinės skaidulose. P ląstelėse yra mažai miofibrilių, mitochondrijų ir glikogeno.

Sinusiniame mazge ir aplink jį yra daug simpatinės ir parasimpatinės nervų sistemos skaidulų. Mazgą maitina sinusinė prieširdžio (sinoatrialinė) arterija, kuri apie 60 proc. atvejų yra dešiniosios, o apie 40 proc. atvejų – kairiosios vainikinės arterijos šaka. Sinusinis mazgas dar vadinamas širdies ritmo vedliu, nes sužadina didžiausio dažnio impulsus, nustelbiančius žemiau esančius automatizmo centrus.

Impulsai iš sinusinio mazgo plinta trimis takais. Svarbiausias – priekinis, kuris čia pat išsiskiria į du pluoštelius: pirmasis (Bachmano) eina kairiojo prieširdžio link, o antrasis pasiekia prieširdinį skilvelio (antrioventrikulinį) mazgą. Mažiausiai svarbus yra vidurinis takas, mažai išsivystęs (aprašytas Venkebacho), kuris leidžiasi išilgai tarpprieširdinės pertvaros dešiniojo šono užpakalinės dalies prieširdinio skilvelio (antrioventrikulinio) mazgo link. Užpakalinis tarpmazginis takas, vadinamas Torelio, anatomiškai ilgiausias, eina virš vainikinio ančio ir pasiekia užpakalinę prieširdinio skilvelio (antrioventrikulinio) mazgo dalį. Jo funkcinė reikšmė gerai neištirta.

Visi trys tarpmazginiai takai vienas su kitu susijungia netoli viršutinės prieširdinio skilvelio (antrioventrikulinio) mazgo dalies ir į jį patenka.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė