Kitos kietųjų danties audinių ligos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Kitos kietųjų danties audinių ligos dažniausiai paveikia dantų struktūrą, įskaitant emalį, dentiną ir cementą. Dantys, kaip anatominiu požiūriu sudėtingi organai, susideda iš kelių sluoksnių, kurie atlieka svarbias funkcijas. Emalis yra kietiausia žmogaus kūno medžiaga, tačiau jis gali būti pažeistas įvairių ligų. Dentiną sudaro nervinės skaidulos ir kraujagyslės, kurios gali būti paveiktos ligos metu. Cementas dengia dantų šaknis ir taip pat gali būti pažeistas, sukeldamas skausmą ir diskomfortą. Šios ligos gali turėti įtakos ne tik dantų sveikatai, bet ir bendram žmogaus organizmo funkcionavimui, nes sukelia skausmą, infekcijas ir gali turėti įtakos mitybai.

Ligos aprašymas

Kitos kietųjų danties audinių ligos apima įvairias būkles, tokias kaip dantų ėduonis, periodontitas ir dantų hipoplazija. Šios ligos gali turėti skirtingą pobūdį, tačiau visos jos sukelia kietųjų audinių pažeidimus. Dantų ėduonis yra labiausiai paplitusi būklė, kurią sukelia bakterijų sukeltos rūgštys, ardančios emalį. Periodontitas yra uždegiminė liga, veikianti dantenas ir palaikančius audinius, o dantų hipoplazija apibūdina emalio defektus, kurie gali būti genetiniai ar dėl aplinkos veiksnių. Šios ligos yra svarbios, nes jos gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip dantų praradimas ar infekcijos, turinčios įtakos bendrai sveikatai.

Ligos priežastis

Pagrindinės kietųjų danties audinių ligų priežastys yra bakterijų infekcijos, netinkama mityba, bloga burnos higiena, genetiniai veiksniai ir aplinkos poveikis. Bakterijos, esančios burnos ertmėje, gali sukelti rūgščių gamybą, kuri ardo emalį. Maisto produktai, turintys daug cukraus ir rūgščių, taip pat prisideda prie ėduonies vystymosi. Genetiniai veiksniai gali įtakoti dantų struktūrą ir atsparumą ligoms, o aplinkos veiksniai, tokie kaip fluorido trūkumas, gali padidinti riziką susirgti šia liga.

Rizikos faktoriai

  • Bloga burnos higiena – nesilaikant dantų valymo taisyklių, padidėja bakterijų kaupimasis, kuris gali sukelti ėduonį ir periodontitą.
  • Netinkama mityba – maisto produktai, turintys daug cukraus ir mažai maistingųjų medžiagų, gali prisidėti prie dantų ligų.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija gali nulemti dantų struktūros ir sveikatos problemas.
  • Rūkančiųjų ir alkoholio vartotojų grupė – šie įpročiai silpnina imuninę sistemą ir padidina dantų ligų riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai ligos simptomai gali apimti dantų skausmą, jautrumą karštam ar šaltam maistui, dantų spalvos pokyčius, dantenų kraujavimą ir patinimą. Lengvi simptomai gali būti ignoruojami, tačiau, jei liga progresuoja, gali atsirasti stiprus skausmas ir dantų praradimas.

Diagnostika

Kitos kietųjų danties audinių ligos diagnozuojamos atlikus klinikinius tyrimus ir rentgeno nuotraukas. Odontologas vertina dantų būklę, ieškodamas ėduonies požymių, dantenų uždegimo ir kitų anomalijų. Rentgeno nuotraukos gali padėti nustatyti, ar yra kaulų praradimas ar kiti vidiniai pažeidimai, kurie nėra matomi plika akimi.

Gydymas

Kietųjų danties audinių ligų gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininės galimybės apima plombavimą, kanalų gydymą ir dantų ištraukimo procedūras. Prevencinės priemonės, tokios kaip profesionali dantų higiena, fluorido vartojimas ir tinkama mityba, taip pat yra svarbios. Naujovės, tokios kaip lazerinė terapija ir regeneracinės technologijos, siūlo pažangius gydymo sprendimus, kurie gali pagerinti dantų sveikatą ir sumažinti komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
dermatitas
granuliomatozė
infekcija
ligos
sergamumas
uždegimas
vargina

Rašyti komentarą