Hipercholesterolemija
Anatomija
Hipercholesterolemija yra liga, susijusi su cholesterolio apykaita organizme, ypač kraujyje. Cholesterolis yra lipidų grupės medžiaga, kuri yra būtina ląstelių membranoms, hormonų gamybai ir vitamino D sintezei. Pagrindiniai organai, paveikti šios ligos, yra kepenys, kurios gamina cholesterolį, ir kraujagyslės, kuriose cholesterolio kiekis gali padidėti. Dėl padidėjusio cholesterolio lygio kraujyje gali formuotis aterosklerozinės plokštelės, kurios sukelia kraujagyslių užsikimšimą ir gali sukelti širdies ligas bei insultus.
Ligos aprašymas
Hipercholesterolemija yra būklė, kuriai būdingas padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje. Ši liga gali būti pirminė, kai ji yra paveldima, arba antrinė, kai ji atsiranda dėl kitų sveikatos problemų, pavyzdžiui, diabetu ar hipotirozės. Hipercholesterolemija yra svarbi, nes ji padidina širdies ir kraujagyslių ligų, tokių kaip širdies infarktas ir insultas, riziką. Dėl to, kad šios ligos simptomai gali būti nepastebimi, ji dažnai lieka neaptikta, kol nepasireiškia rimtos komplikacijos.
Ligos priežastis
Pagrindinės hipercholesterolemijos priežastys gali būti susijusios su genetika, mityba ir gyvenimo būdu. Genetiniai veiksniai, tokie kaip šeiminė hipercholesterolemija, gali sukelti didesnį cholesterolio gamybą organizme arba sumažinti jo pašalinimą. Mityba, turinti daug sočiųjų riebalų ir transriebalų, taip pat gali prisidėti prie padidėjusio cholesterolio lygio. Be to, gyvenimo būdo faktoriai, tokie kaip fizinio aktyvumo stoka, rūkymas ir nutukimas, gali padidinti hipercholesterolemijos riziką.
Rizikos faktoriai
- Genetika: šeimose, kuriose yra hipercholesterolemijos atvejų, rizika yra didesnė.
- Netinkama mityba: didelis sočiųjų riebalų ir cholesterolio kiekis dietoje.
- Fizinis neaktyvumas: mažas fizinis aktyvumas prisideda prie svorio augimo ir cholesterolio lygio didėjimo.
- Rūkymas: rūkymas gali paveikti cholesterolio metabolizmą ir padidinti širdies ligų riziką.
- Nutukimas: padidėjęs kūno svoris dažnai yra susijęs su padidėjusiu cholesterolio lygiu.
Simptomai
- Hipercholesterolemija dažnai neturi ryškių simptomų, tačiau ilgainiui gali sukelti įvairias problemas, tokias kaip krūtinės skausmas (angina), širdies priepuolis ar insultas. Kai kurie pacientai gali pastebėti odos pokyčius, pavyzdžiui, xantomas – gelsvus odos išbėrimus, kurie gali atsirasti ant alkūnių, kelių ar aplink akių. Taip pat gali būti jaučiamas nuovargis ar dusulys fizinio krūvio metu.
Diagnostika
Hipercholesterolemijai diagnozuoti paprastai atliekamas kraujo tyrimas, kuris matuoja bendrą cholesterolio kiekį, taip pat jo frakcijas: LDL (mažo tankio lipoproteinų) ir HDL (didelio tankio lipoproteinų) cholesterolį. Tyrimai atliekami nevalgius, kad būtų gauti tikslūs rezultatai. Gydytojas gali taip pat atlikti šeimos anamnezę, kad nustatytų galimus paveldimus veiksnius, ir rekomenduoti papildomus tyrimus, jei yra įtarimų dėl širdies ir kraujagyslių ligų.
Gydymas
Hipercholesterolemijos gydymas gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip sveika mityba, fizinis aktyvumas ir svorio kontrolė. Medicininės galimybės apima statinus, kurie sumažina cholesterolio gamybą kepenyse, ir kitus vaistus, tokius kaip ezetimibas arba PCSK9 inhibitoriai. Naujausios terapijos galimybės gali būti susijusios su genų terapija ar naujomis vaistų klasėmis, kurios yra tiriamos klinikiniuose tyrimuose. Svarbu, kad gydymas būtų individualizuotas ir pritaikytas kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į jų sveikatos būklę ir rizikos veiksnius.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas