Cukrinis diabetas: gydymas tobulėja, liga plinta
Cukrinis diabetas (CD) – liga, kuriai nemažai dėmesio skiria tiek medikai, tiek farmacijos kompanijos, nuolat ieškodami būdų ligai įveikti ar jos progresavimui stabdyti. Diabetologija gali didžiuotis per pastaruosius metus į praktiką atėjusių naujų medikamentų gausa. Deja, liga vis plinta: sergantieji jaunėja, jų daugėja taip sparčiai, kad CD virsta pandemija.
Kaip sustabdyti ligos plitimą, ko trūksta vykdant profilaktiką ir koks šiuolaikinis gydymas siūlomas mūsų šalies pacientams? Kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Endokrinologijos instituto vyriausiuoju mokslo darbuotoju, Sveikatos apsaugos ministerijos konsultantu endokrinologijai, Lietuvos endokrinologų draugijos pirmininku prof. Antanu Norkumi.
Sergamumo diabetu statistika gąsdina. Priminkite ją. Galbūt yra ir gerų žinių ar tendencijų?
Statistika apie CD iš tikrųjų kelia nerimą, nes kas 10 sek. 2 žmonės pasaulyje suserga diabetu. Diabetas – pasaulio ir Lietuvos problema. Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, šiuo metu daugiau nei 371 mln. žmonių pasaulyje kenčia nuo diabeto. Kasmet šį skaičių papildo daugiau nei 6 mln. naujų pacientų. Prognozuojama, kad mažiau nei per 20 metų šis skaičius pasieks 550 mln. Tai įgauna pandemijos pobūdį. Diabetas dažnėja ir jaunėja. Dabar 2 tipo CD, kuris buvo būdingas vyresnio amžiaus asmenims, nustatomas ir vaikams.
Plinta ši liga ir Lietuvoje. Registruotas sergančiųjų CD skaičius per pastaruosius 50 metų padidėjo net 25 kartus. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Endokrinologijos instituto mokslininkų duomenimis, Lietuvoje 2 tipo CD serga daugiau nei 5 proc. 35–65 metų gyventojų. Tačiau ši liga diagnozuojama tik pusei visų sergančiųjų. Taip yra todėl, kad sergančiųjų 2 tipo CD ligos eiga yra nebyli ir sergantieji gali nereikšti jokių nusiskundimų. Taigi vienas svarbiausių uždavinių yra aktyvi ir laiku atlikta 2 tipo CD diagnostika.
Teigiama, kad antsvoris turi didelę įtaką 2 tipo CD išsivystyti. Ar tai reiškia, kad visi nutukę žmonės būtinai serga ar sirgs diabetu?
Pagrindiniai 2 tipo CD rizikos veiksniai yra nutukimas, paveldėjimas, praeityje buvę angliavandenių apykaitos sutrikimai (gestacinis (nėščiųjų) diabetas, gliukozės toleravimo sutrikimai), lipidų apykaitos sutrikimas, arterinė hipertenzija ir kt. 2 tipo CD serga apie 90 proc. nuo diabeto kenčiančių pacientų.
Auganti CD pandemija gali suluošinti ir nusinešti į kapus nemažai darbingo amžiaus žmonių, todėl būtina imtis veiksmų prieš šios ligos plitimą. Yra žinoma, kad 2 tipo CD išsivystyti didžiausios įtakos turi nutukimas, netinkamos mitybos įpročiai, mažas fizinis aktyvumas, vakarietiškojo gyvenimo stiliaus plitimas ir kiti veiksniai. Ypač pavojingas centrinis (pilvinis) nutukimas. Linkusiems tukti, būtina keisti gyvenimo būdą ir koreguoti kūno svorį. Kiekvieno atsakomybė už savo sveikatą padėtų stabilizuoti CD plitimą, užkirsti kelią jo komplikacijoms. Kiekvienas turėtų pagalvoti, kad ydingus gyvenimo įpročius perduoda ir ateinančioms kartoms (vaikams, vaikaičiams).
Kada nustatomas CD? Diagnostikos naujienos?
1 tipo CD eiga dažniausiai audringa. Ligoniai skundžiasi poliurija, polidipsija, polifagija, bendru silpnumu ir kūno masės praradimu. Nustatoma hiperglikemija, polinkis į ketonuriją ir acidozę (kraujo pH 7,2 ir mažesnis). Įtariant 1 tipo CD, pacientas nedelsiant turi būti siunčiamas konsultuotis su gydytoju endokrinologu ar net guldomas į ligoninę.
2 tipo CD gali susirgti bet kokio amžiaus asmenys. Jį sukelia paveldimųjų ir aplinkos veiksnių, iš kurių svarbiausias – nutukimas, visuma. Tai poligeninė liga.
Susirgus 2 tipo CD, specifiniai diabeto simptomai pasireiškia retai ir vėlai, yra nenuolatiniai ir susiję su glikemijos lygiu. Tokie pacientai skundžiasi neryškiu matymu, lėtai gyjančiais odos įpjovimais (įdrėskimais), rankų ir kojų tirpimu ir dilgčiojimu, pasikartojančiomis odos, dantenų bei šlapimo pūslės infekcijomis, grybeline infekcija.
Daugeliui sergančiųjų 2 tipo CD minėtų simptomų atsiranda tik praėjus 6–12 metų nuo tikrosios ligos pradžios. Dėl to 2 tipo CD nustatomas pavėluotai, o 20–50 proc. pacientų jau yra nustatomos ir ligos komplikacijos.
Įtaręs 2 tipo CD, gydytojas turi aktyviai stebėti pacientus. Dėl galimo 2 tipo CD vieną kartą per 3 metus turi būti tiriami 16 metų ir vyresni asmenys (atliekant gliukozės toleravimo mėginį – GMT), jei yra bent vienas šių rizikos veiksnių: 1) padidėjusi kūno masė (KMI >25 kg/m2) arba liemens apimtis: vyrų – >102 cm, moterų – >88 cm; 2) CD serga pirmos eilės giminės (tėvai, broliai, seserys, vaikai); 3) moterys, sirgusios nėščiųjų (gestaciniu) diabetu ir / ar gimdžiusios didesnius nei 4 kg naujagimius; 4) moterys, kurioms išsivystęs policistinių kiaušidžių sindromas; 5) dislipidemija, kai didelio tankio lipoproteinai (DTL) <1,0 mmol/l vyrams ir <1,3 mmol/l moterims ir (arba) trigliceridai ( TG) >1,7 mmol/l; 6) širdies ir kraujagyslių sistemos ligos; 7) arterinė hipertenzija; 8) CD būdingi simptomai; 9) buvęs gliukozės toleravimo sutrikimas ar sutrikusi glikemija nevalgius (šiems pacientams GTM rekomenduojama atlikti bent kartą per metus).
Kai kuriose šalyse diabeto diagnostikai naudojamas HbA1c tyrimas. Atsiradus galimybei patikslinti diabetą genetiniais tyrimo metodais, šiuo metu nustatomi ir kiti diabeto tipai, kurie kardinaliai keičia gydymo taktiką.
Šiuolaikinis CD gydymas? Kada reikia pradėti gydyti?
Diabeto gydymo tikslas – gera metabolinė ligos kontrolė. Ligos pradžioje, ypač kol dar nėra lėtinių diabetinių komplikacijų, svarbi labai gera glikemijos kontrolė. Svarbiausias gydymo tikslas yra pasiekti ir visą parą palaikyti kuo artimesnius normai svarbiausius glikemijos parametrus (HbA1c, glikemiją po valgio ir glikemiją nevalgius). Skiriant insulino, svarbu imituoti fiziologinę insulino sekreciją. Pagrindiniai gydymo tikslai yra: HbA1c – <7,0 proc., rytinė glikemija nevalgius – <7,0 mmol/l, 2 val. po valgio – <8,5 mmol/l, arterinis kraujospūdis (AKS) – <130/80 mm Hg, mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija – <2,6 mmol/l. Vėliau, atsiradus diabetinėms komplikacijoms, tikslų griežtumas kiekvienam pacientui turėtų būti individualus, tai priklauso nuo diabeto trukmės, amžiaus, tikėtinos išgyvenimo trukmės, gretutinių ligų, širdies ir kraujagyslių ligų, mikrokraujagyslinių komplikacijų, hipoglikemijų sunkumo, individualių paciento poreikių ar sąlygų. AKS tikslai tokiems pacientams taip pat gali skirtis atsižvelgiant į atsaką į gydymą. Diabeto gydymas turi būti pradėtas iš karto, tik nustačius diabeto diagnozę. Nereikėtų pamiršti ir „metabolinės atminties“ sąvokos: įrodyta, kad gera diabeto metabolinė kontrolė nuo ligos diagnozavimo pradžios lemia daug geresnę diabeto prognozę diabetinių komplikacijų požiūriu, palyginti su tais, kuriems diabeto kontrolė pradėta vėliau.
Insulinas – vienas pagrindinių vaistų, skirtų gydyti sergančiuosius CD. Kada ir kokį gydymo būdą pasirinkti?
Nustačius 1 tipo CD, gydymas insulinu skiriamas iš karto ir tęsiamas visą gyvenimą. Visi 2 tipo CD sergantys pacientai, pradėjus gydyti geriamaisiais vaistais, iš karto turėtų būti supažindinami ir su gydymu insulino preparatais, kurio gali prireikti vėlesnėse diabeto stadijose. Šiuo metu Lietuvoje diabetui gydyti vartojami insulino analogai. Šie preparatai pagal veikimo pobūdį skirstomi į greitai veikiančius, vidutinės veikimo trukmės, mišraus tipo ir ilgai veikiančius. Jų yra daug ir įvairių. Yra 3 pagrindiniai insulino preparatų švirkštimo principai: bazinių insulino preparatų injekcijos, boliusai pagrindinių valgymų metu ir koreguojamosios papildomų insulino preparatų dozių injekcijos. Bazinis insulinas atkartoja stabilų insulino kiekį, vyraujantį tarp valgymų. Greito veikimo insulino boliusai atkartoja endogeninio insulino atsaką į valgymą. Papildoma insulino preparatų dozė koreguoja atsitiktinai atsirandančią hiperglikemiją.
Yra 2 pagrindiniai gydymo insulinu metodai – vadinamoji įprastinė ir intensyvioji insulino terapija.
Įprastinės insulino terapijos atveju reikalingas nuolatinis mitybos ir fizinio aktyvumo stabilus režimas. Intensyviosios atveju – režimas labilus ir insulino dozės dienos laikotarpiu keičiasi pagal poreikį.
Naujos vaisto formos – insulino pompos. Kam ir kaip skiriamas toks gydymas? Ar jis prieinamas? Koks naujos kartos insulinas? Kas naujo kuriama insulino srityje?
Klinikinėje praktikoje insulinui įvesti į organizmą vis plačiau taikomos insulino pompos. Tai yra mobilusis aparatėlis, vamzdeliu sujungtas su kateteriu, įvestu į poodį. Užprogramuotu režimu nedidelėmis dozėmis insulinas nuolat teka į organizmą. Pagal tam tikrą režimą užprogramuojama bazinė insulino koncentracija, o valgymų metu – papildomas insulino kiekis, vadinamasis boliusas. Naudojant insulino pompą, užtikrinama geresnė glikemijos kontrolė ir išvengiama dažnų adatos dūrių. Bet tam reikalingi ir dažnesni glikemijos matavimai. Gydymą insulino pompomis Lietuvoje ligonių kasos kompensuoja vaikams, paaugliams ir moterims, planuojančioms pastoti, vienų metų laikotarpiui ir nėštumo metu.
Be tradicinių preparatų, į rinką ateina ir nauji insulino preparatai. Vienas jų – Degludec (Tresiba®), veikiantis iki 42 val. Jį galima skirti griežtai nesilaikant švirkštimo laiko reglamento. Šis preparatas Europos Sąjungoje jau registruotas, Lietuvoje kol kas jo nėra.
Kita pailginto veikimo insulino forma – pegiliuotasis pailginto veikimo insulino preparatas. Jis dar tyrinėjimo stadijoje. Kuriami ir ultra greito veikimo insulino preparatai. Neabejotina, kad jų atsiradimas rinkoje suteiks didesnę pasirinkimo laisvę gydytojui, o diabeto sukelti metaboliniai sutrikimai bus lengviau įveikiami.
Pastaraisiais metais atsirado nemažai naujų vaistų, skirtų CD gydyti. Tai inkretininiu poveikiu pasižymintys preparatai – GLP-1 agonistai bei dipeptidil-peptidazių inhibitoriai. Kokios išvados dėl jų vartojimo, kaip sekasi gydyti naujais preparatais, kokių kyla problemų? Galbūt plečiamos jų indikacijos?
Diabetologija pastaraisiais metais gali didžiuotis naujų medikamentų gausa. Tai inkretinai, natrio / gliukozės kotransporteriai-2, nauji insulinai, kt.
Inkretinai – tai žarnų L ir K ląstelių gaminami hormonai, kurie skatina nuo maisto priklausomą insulino sekreciją, reguliuoja apetitą. Fiziologinis inkretinų (GLP-1, kt.) veikimas žmogaus organizme yra labai trumpas (apie 2 min. po jų išskyrimo), nes juos tuoj pat suskaido fermentas dipeptidil-peptidazė-4 (DPP-4). Todėl jų veikimo pagrindu sukurti 2 grupių inkretinų preparatai: vieni – GLP-1 mimetikai – pailginto veikimo inkretinas, kiti – fermentą DPP-4 blokuojantys vaistai. Tai insulino sekreciją veikiantys per visai kitą, nei iki šiol vartojamų tradicinių antidiabetinių vaistų, patofioziologinę grandį preparatai, teigiamai veikiantys sotumo pojūtį, sulėtinantys maisto evakuaciją iš skrandžio, koreguojantys nuo valgymo priklausomą glikemiją ir padedantys mažinti kūno masę. Mūsų praktikoje yra pacientų, sėkmingai sumažinusių kūno masę iki 15–18 kg, vartodami GLP-1 mimetiko eksenatido. Lietuvoje jau kompensuojamas ir pailginto veikimo (švirkščiamas 1 kartą per savaitę) eksenatidas (Bydureon®). DPP-4 inhibitorių pasirinkimas Lietuvoje yra nemažas ir jie sėkmingai padeda koreguoti glikemiją, derinant su kitais antidiabetiniais geriamaisiais vaistais, neturėdami įtakos svoriui.
ADA ir EASD inkretinus rekomenduoja naudoti ankstyvuose diabeto gydymo etapuose, t. y. tuomet, kai gydymas metforminu tampa neefektyvus. Amerikos klinikinių endokrinologų rekomendacijose inkretinai siūlomi ankstyvuose gydymo etapuose, nes jie yra efektyvūs, nesukelia hipoglikemijų ir mažina svorį. Tai yra jų pranašumai, palyginti su esamais (senais) geriamaisiais vaistais nuo diabeto.
Lietuvos endokrinologų draugija siūlo Ligonių kasoms plėsti indikacijas naujų medikamentų vartojimui Lietuvos pacientams ir tikisi, kad bus pasiektas pacientams naudingas sutarimas.
Kokių yra kitų naujų vaistų, gydymo metodikų ar taktikų? Ką manote apie naują diabeto gydymo būdą SGLT2 inhibitoriais?
CD kol kas neišgydomas. Vis dėlto sergantis CD žmogus gyventi gali, nes diabetą galima kontroliuoti. Kontroliuodamas ligą, žmogus gali išvengti ar atitolinti gresiančias diabetines komplikacijas, išlikti darbingas.
Insulinas iki šiol išlieka vieninteliu gydymo būdu sergantiesiems 1 tipo CD.
Insulino injekcijos padeda kontroliuoti glikemiją, tačiau kol kas nėra surasta būdų atkurti endogeninę insulino sekreciją, nors tokie tyrinėjimai pasaulyje atliekami vykdant tiek eksperimentinius, tiek klinikinius darbus. Atliekamos ir kasos transplantacijos, kasos ląstelių transplantacijos, bandoma ir dirbtinė kasa. Bandomi imunomoduliatoriai, atliekami tyrimai su kamieninėmis ląstelėmis gydyti 1 tipo CD. Daug tikimasi iš genų inžinerijos metodų.
Daug tikimasi ir iš naujų diabetui gydyti skirtų vaistų SGLT2 inhibitorių – tai natrio / gliukozės kotransporteriai-2. Šie preparatai mažina gliukozės reabsorbciją inkstuose ir nulemia jos pasišalinimą su šlapimu, todėl mažina gliukozės koncentraciją plazmoje nevalgius ir po valgio. Preparato sukeltas gliukozės išsiskyrimas su šlapimu taip pat susijęs su kalorijų netekimu ir kūno svorio mažėjimu.
Mirštama ne nuo CD, o nuo jo komplikacijų. Ar įmanoma jų išvengti?
CD pavojingas dėl sunkių komplikacijų – akių (iki aklumo), inkstų (nepakankamumas ir dializės), nervų, širdies (miokardo infarktas), smegenų (insultas) ir kojų arterijų pažeidimų. Diabeto komplikacijos yra pagrindinės pablogėjusios gyvenimo kokybės, negalios ir priešlaikinės mirties priežastys. Pasaulinė sveikatos organizacija įspėja, kad esant tokiai tendencijai, mirštamumas nuo CD per ateinantį dešimtmetį gali padidėti 25 proc., gali smarkiai sumažėti ir gyvenimo trukmė. Tai lemia diabeto kontrolės kokybė. Gera diabeto kontrolė gali apsaugoti pacientą nuo diabetinių komplikacijų ir taip išlaikyti gerą savijautą, darbingumą ir gyvenimo kokybę.
Ko stinga endokrinologo darbe? Kas kelia didžiausią rūpestį?
Endokrinologams kelia nerimą diabeto ir jo komplikacijų prevencijos trūkumas. Vis dėlto dar per mažai kreipiama dėmesio į CD ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos sveikatos apsaugos ministro 2012 metų vasario 28 dienos įsakymu Nr. V-159, nurodymą aktyviai ieškoti CD, turintiems bent vieną rizikos veiksnį. Todėl pacientai pas specialistą atvyksta pavėluotai, neretai jau esant diabetinėms komplikacijoms. Sergantiesiems šia liga nepakankamai koreguojami diabetinių komplikacijų rizikos veiksniai: glikemijos kontrolė, negydoma dislipidemija, nepasiekiamas tikslinis AKS. Atsiradus tik diabetui būdingiems pokyčiams akyse, inkstuose, periferinėse arterijose, skausminei neuropatijai ar net išopėjimams pėdose, pacientai atsiunčiami pas specialistą, tačiau, daugeliu atvejų – pavėluotai. Laikas jau būna prarastas, todėl endokrinologas ar kitas specialistas gali taikyti tik paliatyviąsias gydymo priemones. Šeimos gydytojai dar nesinaudoja jiems suteikta galimybe nukreipti pacientą pas slaugytoją diabetologę diabeto mokymui, pėdų priežiūrai, nereikalauja diabeto dienyno, AKS matavimų namuose rezultatų užrašų, tinkamo vaistų vartojimo. O juk galima pacientui paaiškinti, kad už šią ligą daugiausia atsakingas jis pats. Išeina, kad endokrinologas reikalingas tik gaisrui gesinti, kai HbA1c viršija visas ribas, diabetinės komplikacijos jau sutrikdo organų taikinių funkcijas. Už diabeto priežiūrą atsakingi yra ir šeimos gydytojas, ir endokrinologas. Laiku atliktų jų darbų suderinimas duotų daug geresnių rezultatų.
Dėkojame už pokalbį.
Kalbėjosi Natalija Voronaja