Gigantinių ląstelių arteritas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Gigantinių ląstelių arteritas, dar žinomas kaip laikinas arteritas, yra uždegiminė liga, kuri paveikia didelių ir vidutinių dydžių kraujagysles, ypač tas, kurios aprūpina galvos sritį, pavyzdžiui, miego arterijas ir regos arterijas. Ši liga dažniausiai pažeidžia kraujagyslių sieneles, sukeldama jų uždegimą, o tai gali sukelti kraujotakos sutrikimus ir audinių pažeidimus. Paveiktos arterijos gali tapti siaurėjančios arba visiškai užsikimšusios, kas gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip regos praradimas.

Ligos aprašymas

Gigantinių ląstelių arteritas yra sisteminė liga, kuri dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 50 metų žmonėms. Tai autoimuninė liga, kurioje organizmo imuninė sistema klaidingai puola savo audinius, sukelia uždegimą ir pažeidimus. Ši liga yra svarbi, nes gali sukelti rimtų pasekmių, tokių kaip aklumas, jei nebus tinkamai diagnozuota ir gydoma. Be to, ji dažnai yra susijusi su kitomis autoimuninėmis ligomis, tokiomis kaip reumatoidinis artritas.

Ligos priežastis

Gigantinių ląstelių arterito priežastys dar nėra visiškai aiškios. Tačiau manoma, kad liga yra susijusi su genetiniais veiksniais, kurie gali padidinti jautrumą uždegimui. Be to, infekcijos, tokios kaip virusai, gali sukelti imuninės sistemos reakciją, kuri veda prie arterijų uždegimo. Hormoniniai pokyčiai, ypač moterims po menopauzės, taip pat gali turėti įtakos ligos išsivystymui.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: Liga dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 50 metų žmonėms.
  • Lytiškumas: Moterims ši liga pasireiškia dažniau nei vyrams.
  • Genetiniai veiksniai: Asmenys, turintys šeimos anamnezėje autoimuninių ligų, turi didesnę riziką.
  • Rūkymas: Rūkymas gali padidinti uždegiminių procesų riziką organizme.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima stiprų galvos skausmą, ypač laikinoje srityje, jautrumą galvos odai, regos sutrikimus, tokius kaip dvigubas matymas ar regos praradimas, nuovargį, karščiavimą, svorio kritimą ir raumenų skausmus. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, o kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir skubios medicininės pagalbos poreikis.

Diagnostika

Gigantinių ląstelių arteritas diagnozuojamas remiantis paciento simptomais, fiziniu tyrimu ir laboratoriniais tyrimais. Gydytojai dažnai atlieka kraujo tyrimus, kad nustatytų uždegimo žymenis, tokius kaip eritrocitų nusėdimo greitis (ENG) ir C-reaktyvus baltymas (CRB). Be to, gali būti atliekama arterijų biopsija, kad būtų patvirtinta diagnozė, ir ultragarso tyrimas, leidžiantis įvertinti kraujagyslių būklę.

Gydymas

Gigantinių ląstelių arterito gydymas dažniausiai prasideda nuo didelių dozių kortikosteroidų, kurie padeda sumažinti uždegimą ir užkirsti kelią komplikacijoms. Gydymo trukmė gali būti ilga, o dozių sumažinimas vykdomas palaipsniui, atsižvelgiant į paciento būklę. Be to, gali būti taikomi imunosupresantai, jei pacientui reikia ilgalaikio gydymo. Neseniai atlikti tyrimai rodo, kad biologiniai vaistai taip pat gali būti efektyvūs gydant šią ligą. Svarbu, kad pacientai būtų stebimi, kad būtų išvengta galimų komplikacijų ir užtikrintas tinkamas gydymo efektyvumas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
arteritas
bakterijos
diagnostika
dismenorėjos
dispepsija
dusulys
granuliomatozė
gydymas
gyvūnai
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
liaukos
ligos
medikamentinis
mėnesinės
navikas
paburkimas
pacientas
procedūros
sarkoidozė
sergamumas
sergantiesiems
sindromas
skausmas
sutrikimai
tabletės
terapija
uždegimas
vaistai
vargina
varpos
vaskulitas
venos
vėžys
virusai
virusas

Rašyti komentarą