Pilvinės aortos aneurizma
Anatomija
Pilvinės aortos aneurizma susijusi su pilvine aorta, kuri yra didžiausia kraujagyslė žmogaus organizme, tiekianti kraują į pilvo ertmę ir apatines galūnes. Pilvinė aorta prasideda nuo diafragmos lygio ir tęsiasi iki kryžkaulio, kur ji pasidalina į dvi iliakines aortas. Aneurizma gali atsirasti bet kurioje aortos dalyje, tačiau dažniausiai ji formuojasi pilvinėje aortoje. Aneurizmos išsiplėtimas gali sukelti aplinkinių organų, tokių kaip inkstai, šlapimo pūslė ir žarnynas, suspaudimą, o tai gali paveikti jų funkciją ir sukelti įvairius simptomus.
Ligos aprašymas
Pilvinės aortos aneurizma yra patologinė būklė, kai aortos sienelė silpnėja ir išsiplečia, sudarydama maišelio formos išsikišimą. Ši liga gali būti besimptomė, tačiau kai aneurizma pasiekia didelį dydį, ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip kraujavimas ar aortos plyšimas. Dėl šių komplikacijų pilvinės aortos aneurizma gali būti gyvybei pavojinga. Svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti šią ligą, kad būtų išvengta sunkių pasekmių.
Ligos priežastis
Pagrindinės pilvinės aortos aneurizmos priežastys apima kraujagyslių sienelės silpnėjimą, kuris gali būti susijęs su amžiumi, hipertenzija, ateroskleroze ir genetinėmis ligomis. Aterosklerozė, tai yra riebalų, cholesterolio ir kitų medžiagų kaupimasis kraujagyslių sienelėse, gali prisidėti prie aneurizmos vystymosi. Taip pat gali būti infekcijos, uždegimai ar traumos, kurios gali silpninti aortos sienelę ir sukelti aneurizmos formavimąsi.
Rizikos faktoriai
- Amžius: vyresni nei 65 metų asmenys turi didesnę aneurizmos riziką.
- Vyriška lytis: vyrai dažniau serga šia liga nei moterys.
- Rūkymas: tabako vartojimas gali padidinti kraujagyslių ligų riziką.
- Hipertenzija: aukštas kraujospūdis prisideda prie kraujagyslių sienelių silpnėjimo.
- Aterosklerozė: cholesterolio ir riebalų kaupimasis kraujagyslėse didina aneurizmos tikimybę.
- Genetiniai veiksniai: šeimos istorija, susijusi su kraujagyslių ligomis, gali padidinti riziką.
Simptomai
- Pilvinės aortos aneurizma dažnai yra besimptomė, tačiau kai ji didėja, gali pasireikšti skausmas pilvo srityje, nugaros skausmas ar pulsacijos jausmas pilvo ertmėje.
- Jei aneurizma plyšta, gali atsirasti staigus ir intensyvus pilvo ar nugaros skausmas, kraujavimas, šokas ir netgi mirtis.
Diagnostika
Pilvinės aortos aneurizmos diagnozė dažniausiai atliekama naudojant vaizdavimo metodus, tokius kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinė rezonanso tomografija (MRT). Ultragarsas yra paprastas ir greitas metodas, leidžiantis nustatyti aneurizmos dydį ir vietą. KT ir MRT suteikia išsamesnę informaciją apie aneurizmos struktūrą ir aplinkinių kraujagyslių būklę.
Gydymas
Pilvinės aortos aneurizmos gydymas priklauso nuo aneurizmos dydžio, simptomų buvimo ir paciento sveikatos būklės. Mažos aneurizmos, kurios nesukelia simptomų, gali būti stebimos reguliariai. Didelės aneurizmos arba tos, kurios sukelia simptomus, gali reikalauti chirurginio gydymo, tokio kaip atvira operacija arba endovaskulinė intervencija. Naujausi gydymo metodai apima stentavimo procedūras, kurių metu į aneurizmą įdedamas stentas, siekiant sustiprinti kraujagyslės sienelę ir užkirsti kelią plyšimui. Be to, pacientams gali būti skiriami vaistai, skirti kontroliuoti kraujospūdį ir sumažinti riziką, susijusią su aneurizmos progresavimu.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas