Opinis kolitas
Anatomija
Opinis kolitas yra uždegiminė žarnyno liga, kuri paveikia storąją žarną, dar vadinamą tiesiąja žarna. Ši liga sukelia storosios žarnos gleivinės uždegimą ir opų susidarymą. Dėl šios patologijos sutrinka normalus žarnyno funkcionavimas, o tai gali sukelti įvairių komplikacijų, tokių kaip kraujavimas, perforacija ir netgi storosios žarnos vėžys. Liga gali paveikti bet kurią storosios žarnos dalį, tačiau dažniausiai ji prasideda tiesiojoje žarnoje ir gali plisti į kitus storosios žarnos segmentus.
Ligos aprašymas
Opinis kolitas yra lėtinė liga, kuri priklauso uždegiminių žarnyno ligų grupei. Šiai ligai būdingas periodiškas paūmėjimas ir remisija. Pagrindiniai ligos aspektai apima uždegimo procesą, kuris sukelia skausmą, diskomfortą ir kitus simptomus, taip pat galimas komplikacijas, kurios gali kilti dėl ilgalaikio uždegimo. Opinis kolitas yra svarbi liga, nes ji ne tik veikia paciento fizinę sveikatą, bet ir turi didelį poveikį psichologinei gerovei, socialiniam gyvenimui ir bendrai gyvenimo kokybei.
Ligos priežastis
Opinio kolito priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad tai yra autoimuninė liga, kurioje organizmo imuninė sistema klaidingai puola sveikas žarnyno ląsteles. Be to, genetiniai veiksniai, aplinkos veiksniai ir žarnyno mikrobiota gali turėti įtakos ligos vystymuisi. Kai kurie tyrimai rodo, kad bakterinės ar virusinės infekcijos gali sukelti uždegiminį atsaką, kuris prisideda prie ligos pradžios.
Rizikos faktoriai
- Genetika – jei šeimoje buvo uždegiminių žarnyno ligų atvejų, rizika susirgti opinio kolitu išauga.
- Aplinkos veiksniai – gyvenimo būdas, mityba ir aplinkos užterštumas gali turėti įtakos ligos atsiradimui.
- Amžius – liga dažniausiai diagnozuojama jaunų suaugusiųjų ir vidutinio amžiaus žmonių tarpe.
- Rūkymas – nors rūkymas yra žinomas kaip rizikos veiksnys Krono ligai, jis gali turėti apsauginį poveikį opinio kolito atveju, tačiau nutraukus rūkymą ligos rizika gali padidėti.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima pilvo skausmą, viduriavimą, dažnai su krauju ar gleivėmis, nuovargį, svorio netekimą ir karščiavimą. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, o paūmėjimų metu pacientai gali patirti intensyvų diskomfortą ir dažnesnį tuštinimąsi.
Diagnostika
Opinio kolito diagnozė paprastai prasideda nuo anamnezės rinkimo ir fizinio patikrinimo. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti kolonoskopiją, kurios metu galima tiesiogiai apžiūrėti storąją žarną ir paimti biopsiją. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, išmatų tyrimai ir vaizdiniai tyrimai (pvz., kompiuterinė tomografija), siekiant įvertinti uždegimo laipsnį ir pašalinti kitas ligas.
Gydymas
Opinio kolito gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Vaistai, tokie kaip aminosalicilatai, kortikosteroidai ir imunosupresantai, dažnai skiriami siekiant sumažinti uždegimą ir kontroliuoti simptomus. Be to, biologinė terapija, kuri apima naujausių vaistų, kurie slopina imuninį atsaką, naudojimą, tampa vis populiaresnė. Nemedicininiai sprendimai apima dietos koregavimą, streso valdymą ir fizinį aktyvumą. Esant sunkioms ligos formoms, gali prireikti chirurginio gydymo, pavyzdžiui, storosios žarnos rezekcijos.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas