Kiaušidžių folikulinė cista

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Kiaušidžių folikulinė cista yra susijusi su moterų reprodukcinės sistemos anatomija, ypač su kiaušidžių struktūra. Kiaušidės yra poriniai organai, esantys dubens srityje, kurie gamina kiaušialąstes ir hormoninius junginius, tokius kaip estrogenai ir progesteronas. Kiekviena kiaušidė turi folikulus, kurie yra maži skysčiu užpildyti burbuliukai, kuriose vystosi kiaušialąstės. Folikulinės cistos susidaro, kai folikulas, turintis kiaušialąstę, neišsiskiria tinkamu laiku arba neatsidaro, todėl užsipildo skysčiu. Tokios cistos gali sukelti įvairių komplikacijų, todėl jų patikrinimas ir stebėjimas yra svarbūs sveikatos aspektai.

Ligos aprašymas

Kiaušidžių folikulinė cista yra gerybinis navikas, kuris paprastai susidaro moterims reprodukcinio amžiaus metu. Tai dažniausia kiaušidžių cista, kuri gali atsirasti ciklo metu. Dažniausiai tokios cistos yra mažos ir gali išnykti be jokio gydymo per kelis mėnesius. Tačiau kai kuriais atvejais jos gali sukelti skausmą, diskomfortą ar net komplikacijas, tokias kaip cistos plyšimas arba kiaušidžių sukimas. Svarbu atkreipti dėmesį į šią ligą, nes nors dauguma folikulinių cistų yra besimptomės, kai kurios gali reikalauti medicininės intervencijos.

Ligos priežastis

Pagrindinė kiaušidžių folikulinės cistos priežastis yra hormonų disbalansas, kuris gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, įskaitant ovuliacijos sutrikimus. Kai folikulas nesugebama išsiskirti, jis gali užpildyti skysčiu ir suformuoti cistą. Taip pat kiti veiksniai, tokie kaip stresas, svorio svyravimai, ar net tam tikrų vaistų vartojimas, gali turėti įtakos šios ligos vystymuisi. Be to, moterims, turinčioms policistinių kiaušidžių sindromą (PKS), yra didesnė rizika susidurti su kiaušidžių folikulinėmis cistomis.

Rizikos faktoriai

  • Nereguliarūs menstruaciniai ciklai – tai gali rodyti hormonų disbalansą, kuris didina cistų riziką.
  • Policistinių kiaušidžių sindromas – moterims, turinčioms PKS, dažnai kyla problemų su ovuliacija, todėl jos yra labiau linkusios į cistas.
  • Stresas – didelis stresas gali paveikti hormonų lygį, kas gali sukelti cistų formavimąsi.
  • Svorio svyravimai – greitas svorio padidėjimas ar sumažėjimas gali turėti įtakos hormonų pusiausvyrai.

Simptomai

  • Kiaušidžių folikulinės cistos simptomai gali svyruoti nuo visiško simptomų nebuvimo iki intensyvaus skausmo. Dažniausi simptomai yra pilvo skausmas, diskomfortas lytinių santykių metu, menstruacijų sutrikimai ir, retais atvejais, pykinimas ar vėmimas, jei cista plyšta.

Diagnostika

Kiaušidžių folikulinė cista diagnozuojama per ginekologinį tyrimą, ultragarso tyrimą arba, retais atvejais, kompiuterinę tomografiją. Ultragarso tyrimas yra pagrindinis metodas, leidžiantis vizualizuoti cistas ir nustatyti jų dydį bei skaičių. Be to, gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus, kad patikrintų hormonų lygį ir įvertintų galimas komplikacijas.

Gydymas

Kiaušidžių folikulinės cistos gydymas dažnai priklauso nuo simptomų sunkumo ir cistos dydžio. Daugeliu atvejų cistos išnyksta savaime, todėl gydymas gali būti nereikalingas. Tačiau, jei cista sukelia skausmą ar kitų komplikacijų, gydytojas gali rekomenduoti skausmą malšinančius vaistus arba hormoninius kontraceptikus, kad būtų sumažinta cistų atsiradimo rizika. Sunkiomis situacijomis gali prireikti chirurginės intervencijos, pavyzdžiui, laparoskopijos, kad būtų pašalinta cista. Naujausios terapijos galimybės gali apimti hormoninę terapiją, kuri padeda reguliuoti menstruacinį ciklą ir sumažinti cistų riziką ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
anovuliacija
cista
cistos
folikulas
kiaušidės
kiaušidžių disfunkcija
kiaušidžių funkcija
kiaušidžių ligos
policistinė ovarijų liga
policistiniai kiaušidžių sindromas

Komentarai

2024-06-28 | Dovile
Sveiki, buvau pas Gynekologe ir rado dvi sistas.Kairej pusei 6cm dešnej 4 .Paime megineli.Minejo ,kad lyg ir viskas nera blogai ,paime tepyneli.liepe atvykti per menesines.Kaip jus galvojate kas toliau ir ka turetu daryti? Ne Lt.
2016-05-13 | Dovile
Laba diena norejau pasiteirauti jei yra aptikta cista kiausideje 2.3cm ar yra sansu pastoti naturaliai be apvaisinimo?

Rašyti komentarą