Kryžminės jungtys (β-crosslaps)

Laboratorinis tyrimas
Susijusios ligos

Norma
Moterys
20–45 metų 0–0,32 µg/l (arba ng/ml)
menopauzė  0–0,42 µg/l (arba ng/ml)
Vyrai                                 0–0,30 µg/l (arba ng/ml)
Vyresni nei 79 metų asmenys 0–0,39 µg/l (arba ng/ml)

Sinonimai: CTX, CTx.
Sinonimai: Panašios medžiagos – Crosslinks, Pyrilinks.
Serumas
Dangtelis raudonas

Kryžminių jungčių rodiklis (β-crosslaps) naudojamas osteoporozės diagnostikai. Taip pat jis naudingas tais atvejais, kai reikia sekti medikamentinį osteoporozės gydymą. Kaulų rezorbcijos žymenys, tokie kaip β-crosslaps, parodo, ar yra atsakas į gydymą, ar reikia keisti dozę, ar pasirinkti kitą medikamentų schemą. β-crosslaps rodiklį patogu taikyti ir tada, kai densitometrijos duomenys neaiškūs. Kryžminių jungčių (β-crosslaps) rodiklį būtina nustatyti: a) prieš pradedant gydymą; b) praėjus keletui mėnesių nuo gydymo pradžios. Kaulų rezorbcijos žymuo β-crosslaps atspindi terapinį atsaką jau po vieno–dviejų mėnesių nuo gydymo pradžios. Tai daug greičiau negu mineralinio kaulų tankio matavimai rentgeniniu densitometru DEXA. Naudojant rentgeninę kaulų densitometriją periodas, per kurį galima rasti pokyčius, paprastai yra vieneri dveji metai. Tai pasiekiama tik naudojant didelio tikslumo DEXA aparatūrą.

Laboratoriniai rodikliai turi pranašumų prieš DEXA densitometrinį tyrimą. Svarbu suvokti, kad gydant osteoporozę yra reikšminga ne tik laboratorinė norma. Osteoporozės gydymo monitoringui svarbus parametro pokytis, lyginant jį su ankstesniu pradiniu lygmeniu. Laboratoriniai tyrimai, rodantys kolageno degradaciją organizme, yra pigesni negu DEXA densitometrija ir leidžia greitai įvertinti gydymo rezultatą. Net ir neradus DEXA pokyčių, tikslinga padaryti laboratorinį tyrimą, nes DEXA negali diferencijuoti būklių, kai yra kompresinis lūžis, kai krūtinės ląstoje yra aterosklerozinių ar tuberkuliozinių kalcinatų ir t.t. Laboratorinis β-crosslaps tyrimas negali pakeisti densitometrijos. Bet lygiai taip pat ir densitometrija negali atstoti laboratorinio tyrimo. Abi procedūros suteikia iš esmės skirtingą informaciją. Kaulų densitometrija yra vienmomentinis kaulų mineralinio tankio rodiklis. Jis parodo kaulų audinio būklę tuo momentu. Kryžminių jungčių kolageno fragmentai (β-crosslaps rodiklis) parodo kaulų tankio kitimo greitį (metabolizmą) tuo laiko momentu. T.y. laboratorinis parametras leidžia nustatyti kinetinį balansą tarp kaulų formavimosi ir rezorbcijos tyrimo metu.

Be to, densitometrinis tyrimas parodo tik konkretaus kaulo būklę (pvz., skenuojamas stuburas). Tuo tarpu laboratorinis tyrimas leidžia identifikuoti viso kūno skeleto būklę. Pagrindinės β-crosslaps rodiklio klinikinio taikymo ypatumai yra šie:

net ir esant normaliai densitogramai, gali reikėti medikamentinio gydymo. Tai parodo laboratorinis parametras β-crosslaps;
rekomenduojama, kad β-crosslaps būtų pakartotinai nustatomas praėjus dviem trims mėnesiams nuo gydymo pradžios;
β-crosslaps mažėjimas gydymo eigoje (praėjus dviem trims mėnesiams) patvirtina tei- giamą terapinį atsaką;
jeigu β-crosslaps rodiklio sumažėjimo nematoma, tada aišku, kad paskirtas medikamentas nebuvo efektyvus. Reikia peržiūrėti gydymą, vaisto dozavimą. Galimos ir kitos priežastys, kodėl negerėja laboratorinis rodiklis – ligonis savavališkai nustojo vartoti vaistus (pvz., nepatinka, kad pakaitinės hormonų terapijos metu vėl atsirado mėnesinės);

laboratorinis rodiklis β-crosslaps turi būti nustatomas paėmus kraują tarp 10 valandos ryto ir 20 valandos vakaro. Šiuo laikotarpiu jo svyravimų neaptikta;
rodiklis padeda išsiaiškinti, ar ligonis nenutraukė medikamento vartojimo savavališkai, ar dozė pakankama (pvz., bifosfonatai gali sukelti rėmens pojūtį, jų vartojimo sąlygos yra specifinės – negalima vartoti rūgštingumą mažinančių preparatų bei kalcio, pavartojus 0,5 val. reikia būti vertikalioje padėtyje ir t.t.).

Dabar serumo β-crosslaps rodiklis vertinamas kaip vienas jautriausių osteoporozės laborato- rinių rodiklių. Jis gali būti naudojamas tiek pirminei diagnostikai, tiek gydymo monitoringui. Kryžminių jungčių β-crosslaps nustatymas serume yra specifiškesnis ir tikslesnis tyrimas nei šio rodiklio koncentracijos matavimas šlapime. Nustačius β-crosslaps serume, jo nereikia papildomai koreguoti pagal kreatinino klirenso rodiklį. Dėl komercinių sumetimų daugelis kolageno apykaitos rodiklių patentuojami, ir ateityje gali atsirasti kitų panašių į β-crosslaps rodiklių ir naujų pavadinimų, žyminčių kaulinio kolageno degradacijos produktus. Tyrimą rekomenduojama atlikti kartu su N-midosteokalcino tyrimu, kuris yra kaulų formavimosi rodiklis. Rodiklis β-crosslaps ryškiausiai reaguoja į gydymą bifosfonatais. Pakaitinę hormonų terapiją patogiau kontroliuoti pagal osteokalcino rodiklį, nes estrogenai palankiai veikia osteoblastus ir mažina osteokalcino koncentraciją kraujyje. Supaprastintai galima būtų teigti, kad β-crosslaps didėjimas rodo padidėjusį osteoklastinį aktyvumą, o osteokalcino didėjimas rodo sumažėjusį osteoblastinį  aktyvumą. Giminingi kryžminėms  jungtims  testai  šlapime  CTX,  Crosslinks,hidroksiprolino koncentracija naudojami analogiškose klinikinėse situacijose. Šie šlapimo testai, palyginus su serumo testais, pasižymi mažesniu specifiškumu ir jautrumu.

Ligos.lt

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
densitometrijos
ligonis
osteoporozė
rodiklis

Rašyti komentarą