Akromegalija
Anatomija
Akromegalija yra endokrininė liga, kuri atsiranda dėl per didelio augimo hormono (GH) sekrecijos, dažniausiai dėl hipofizės naviko. Ši liga paveikia kelias žmogaus anatomines sistemas, ypač endokrininę ir kaulų sistemas. Hipofizė, esanti smegenyse, reguliuoja augimo hormonų gamybą, todėl jos disfunkcija sukelia nepageidaujamus pokyčius organizme. Dėl padidėjusio augimo hormono, kaulai ir minkštieji audiniai, ypač veido, rankų ir kojų, pradeda augti, sukeldami įvairius fiziologinius ir estetinės prigimties pokyčius.
Ligos aprašymas
Akromegalija yra lėtinė liga, kuri dažniausiai pasireiškia suaugusiems žmonėms, ir ji sukelia per didelį augimo hormono kiekį organizme. Tai gali lemti įvairius simptomus, įskaitant padidėjusią kūno masę, kaulų ir minkštųjų audinių augimą, taip pat gali turėti įtakos metabolizmui. Liga yra svarbi, nes ne tik sukelia fizinius pokyčius, bet ir gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas ir padidėjusi onkologinė rizika.
Ligos priežastis
Akromegalijos priežastys dažniausiai yra susijusios su hipofizės adenoma, gerybiniu naviku, kuris išskiria per didelius kiekius augimo hormono. Taip pat gali būti kitų priežasčių, tokių kaip genetiniai sutrikimai, pavyzdžiui, McCune-Albright sindromas arba Multiple Endocrine Neoplasia tipo 1 (MEN 1). Be to, tam tikri rizikos veiksniai, tokie kaip šeimos istorija, gali padidinti ligos išsivystymo tikimybę.
Rizikos faktoriai
- Šeimos istorija – jei šeimoje buvo ligos atvejų, rizika padidėja.
- Genetiniai sutrikimai – tam tikros genetinės ligos gali padidinti akromegalijos riziką.
- Amžius – liga dažniausiai pasireiškia suaugusiems, dažniausiai nuo 30 iki 50 metų amžiaus.
Simptomai
- Akromegalijos simptomai gali labai skirtis. Pradiniai simptomai gali būti subtilūs, pavyzdžiui, padidėjusi rankų ir kojų apimtis, o vėliau gali pasireikšti labiau akivaizdūs požymiai, tokie kaip padidėjęs nosies ir lūpų dydis, veido asimetrija, sąnarių skausmai, galvos skausmai, hipertenzija ir diabetas. Taip pat gali pasireikšti nuovargis ir miego apnėja.
Diagnostika
Akromegalijos diagnozė dažniausiai prasideda nuo klinikinių simptomų įvertinimo ir anamnezės surinkimo. Vėliau atliekami laboratoriniai tyrimai, įskaitant augimo hormono ir IGF-1 (insulino tipo augimo faktoriaus) lygio matavimus. Taip pat gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant nustatyti hipofizės naviko buvimą.
Gydymas
Akromegalijos gydymas gali būti įvairus ir priklauso nuo ligos sunkumo bei paciento sveikatos būklės. Gydymo galimybės apima chirurginį naviko pašalinimą, radioterapiją ir vaistus, tokius kaip somatostatino analogai, kurie mažina augimo hormono sekreciją. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima GH antagonistus, kurie blokuoja augimo hormono veikimą organizme. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama stebėti ir valdyti susijusias ligas, tokias kaip diabetas ar hipertenzija.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas