Achlorhidrija
Anatomija
Achlorhidrija yra būklė, kai skrandis nesugeba gaminti druskos rūgšties (HCl), kuri yra būtina virškinimo procesui. Ši liga tiesiogiai veikia virškinimo sistemą, ypač skrandį ir dvylikapirštę žarną. Druskos rūgštis yra svarbi ne tik maisto virškinimui, bet ir bakterijų naikinimui, todėl jos trūkumas gali sukelti įvairias virškinimo problemas ir padidinti infekcijų riziką. Skrandžio gleivinė, kuri paprastai gamina šią rūgštį, gali būti pažeista arba jos funkcija gali būti sutrikdyta, todėl pasireiškia šis sutrikimas.
Ligos aprašymas
Achlorhidrija yra rimtas virškinimo sutrikimas, kuris gali turėti didelį poveikį žmogaus sveikatai. Jos pobūdis yra susijęs su druskos rūgšties trūkumu skrandyje, kas gali sukelti neefektyvų maisto virškinimą ir maistinių medžiagų absorbciją. Be to, ši liga gali sukelti disbiozę, nes sumažėjęs rūgštingumas leidžia patogeninėms bakterijoms daugintis skrandyje ir žarnyne. Achlorhidrija gali būti svarbi, nes ji gali lemti ilgalaikes sveikatos problemas, tokias kaip anemija, vitaminų trūkumas ir virškinimo trakto infekcijos.
Ligos priežastis
Pagrindinės achlorhidrijos priežastys gali būti įvairios. Viena iš jų yra autoimuninė liga, kai organizmo imuninė sistema puola skrandžio gleivinę. Kitos priežastys gali būti infekcijos, pavyzdžiui, Helicobacter pylori, ilgalaikis vaistų vartojimas, ypač protonų siurblio inhibitoriai, bei kitos virškinimo trakto ligos. Taip pat achlorhidrija gali pasireikšti po skrandžio operacijų, tokių kaip skrandžio šalinimas.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresni žmonės dažniau patiria virškinimo sutrikimus, įskaitant achlorhidriją.
- Autoimuninės ligos – asmenys, sergantys autoimuninėmis ligomis, yra labiau linkę į šį sutrikimą.
- Vaistai – ilgalaikis protonų siurblio inhibitorių vartojimas gali sumažinti skrandžio rūgšties gamybą.
- Infekcijos – Helicobacter pylori infekcija gali prisidėti prie šios būklės atsiradimo.
Simptomai
- Pagrindiniai achlorhidrijos simptomai gali būti virškinimo sutrikimai, tokie kaip pilvo pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas. Kai kurie pacientai gali patirti pykinimą ir vėmimą. Ilgalaikė achlorhidrija gali sukelti anemiją ir vitaminų trūkumą, todėl simptomai gali būti įvairūs, pradedant nuo lengvų virškinimo diskomfortų iki sunkių sveikatos problemų, susijusių su maistinių medžiagų trūkumu.
Diagnostika
Achlorhidrija diagnozuojama remiantis medicininiu istorija, simptomų analize ir laboratoriniais tyrimais. Vienas iš pagrindinių tyrimų yra skrandžio rūgšties gamybos testas, kuris gali apimti skrandžio turinio pH matavimą. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti anemiją ar vitaminų trūkumą. Endoskopija gali būti naudojama gleivinės būklei įvertinti ir Helicobacter pylori infekcijai patikrinti.
Gydymas
Achlorhidrijos gydymas gali būti sudėtingas ir priklauso nuo jos priežasties. Medicininiai sprendimai gali apimti rūgšties pakaitalus, kurie padeda atkurti virškinimo procesą. Taip pat gali būti skiriami vitaminų ir mineralų papildai, kad būtų išvengta trūkumų. Nemedicininiai sprendimai gali apimti dietos koregavimą, siekiant sumažinti virškinimo sutrikimus, ir probiotikų vartojimą, kad būtų atkurta žarnyno mikroflora. Naujausios terapijos galimybės gali apimti naujų vaistų, skirtų skrandžio gleivinės atstatymui, tyrimus, kurie gali pagerinti gydymo efektyvumą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas