Alerginis pneumonitas

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Alerginis pneumonitas, dar žinomas kaip hipersensibilizacijos pneumonitas, yra uždegiminė liga, kuri paveikia plaučius, ypač alveoles, kur vyksta dujų mainai. Ši liga susijusi su kvėpavimo sistema, kurioje plaučiai yra pagrindinis organas, atsakingas už deguonies absorbciją ir anglies dioksido pašalinimą. Alerginis pneumonitas sukelia uždegimą plaučių audiniuose, dėl ko gali sutrikti normalus kvėpavimas ir sumažėti deguonies tiekimas organizmui. Uždegimo procesas gali paveikti ne tik alveoles, bet ir bronchus, todėl gali pasireikšti bronchų obstrukcija ir kvėpavimo nepakankamumas.

Ligos aprašymas

Alerginis pneumonitas yra imuninės sistemos reakcija į tam tikras medžiagas, kurios patenka į plaučius. Šios medžiagos gali būti biologinės (pavyzdžiui, pelėsiai, paukščių ekskrementai) arba cheminės (pavyzdžiui, pramoniniai dūmai). Liga gali pasireikšti ūmine forma, kai simptomai atsiranda staiga po kontakto su alergenais, arba lėtine forma, kai simptomai vystosi palaipsniui, dažnai dėl ilgalaikio poveikio. Alerginis pneumonitas yra svarbus, nes gali sukelti rimtų sveikatos komplikacijų, įskaitant plaučių fibrozę, jei nebus tinkamai gydomas.

Ligos priežastis

Pagrindinės alerginio pneumonito priežastys yra susijusios su imuninės sistemos reakcijomis į tam tikras medžiagas, kurios patenka į plaučius. Tai gali būti pelėsių sporos, paukščių plunksnos, dulkės, cheminiai garai ar kitos alerginės medžiagos. Šios medžiagos sukelia uždegiminį procesą, kuris gali pažeisti plaučių audinį. Be to, genetiniai veiksniai gali turėti įtakos ligos vystymuisi, nes kai kurie žmonės yra labiau linkę į alergines reakcijas nei kiti.

Rizikos faktoriai

  • Dažnas kontaktas su alergenais, pavyzdžiui, dirbant pramonėje, kurioje naudojami cheminiai junginiai arba dirbant su paukščiais.
  • Genetinė polinkis į alergijas arba astmą, nes asmenys, turintys šeimos istoriją alerginių ligų, gali būti labiau pažeidžiami.
  • Amžius, nes vyresnio amžiaus žmonės gali turėti silpnesnę imuninę sistemą.

Simptomai

  • Pagrindiniai alerginio pneumonito simptomai gali būti dusulys, kosulys, krūtinės skausmas, karščiavimas ir nuovargis. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos stadijos ir uždegimo intensyvumo. Ūminės formos atveju simptomai gali pasireikšti staiga, o lėtine forma jie gali būti nuolatiniai ir progresuoti laikui bėgant.

Diagnostika

Alerginio pneumonito diagnostika apima istorijos surinkimą, fizinį ištyrimą ir įvairius laboratorinius tyrimus. Gydytojai gali atlikti plaučių funkcijos tyrimus, rentgenografiją ar kompiuterinę tomografiją, kad įvertintų plaučių būklę. Be to, gali būti atliekami odos alergijos testai ar kraujo tyrimai, kad būtų nustatyti specifiniai alergenai.

Gydymas

Alerginio pneumonito gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo metodai dažniausiai apima kortikosteroidų vartojimą, kurie padeda sumažinti uždegimą. Be to, gali būti skiriami antihistamininiai vaistai, siekiant palengvinti alergines reakcijas. Nemedicininiai sprendimai apima alergenų vengimą, pavyzdžiui, pakeičiant darbo aplinką arba naudojant apsaugines priemones. Naujausios terapijos galimybės gali apimti biologinius vaistus, kurie taikomi specifiniam imuninės sistemos atsakui moduliuoti.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
citomegalo virusinė pneumonija
cukrinis diabetas
dilgėlinė
endokrinologija
gestacinis diabetas
granuliomatozė
hiperglikemija
infekcija
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
kvėpavimo takų liga
metabolinis sindromas
plaučiai
sarkoidozė
sindromas
tuberkuliozė
uždegimas
virusinė pneumonija

Rašyti komentarą