Alkoholinis kepenų suriebėjimas

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Alkoholinis kepenų suriebėjimas yra liga, susijusi su kepenų anatomija ir funkcija. Kepenys yra didžiausias vidaus organas, atsakingas už medžiagų apykaitą, detoksikaciją, baltymų sintezę ir kitų svarbių procesų vykdymą organizme. Ši liga paveikia kepenų ląsteles, sukeliančias riebalų kaupimąsi jose. Dėl šio kaupimosi kepenys gali padidėti, o jų funkcija sutrikti, kas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant cirozę ir kepenų nepakankamumą.

Ligos aprašymas

Alkoholinis kepenų suriebėjimas, dar vadinamas alkoholiniu steatoze, yra liga, kuri atsiranda dėl pernelyg didelio alkoholio vartojimo. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų kepenų pažeidimų, tokių kaip alkoholinis hepatitas ir cirozė. Alkoholis sutrikdo normalią riebalų apykaitą kepenyse, todėl riebalai kaupiasi hepatocituose (kepenų ląstelėse). Tai gali sukelti uždegimą, fibrozę ir galų gale kepenų funkcijos sutrikimą.

Ligos priežastis

Pagrindinė alkoholinio kepenų suriebėjimo priežastis yra ilgalaikis ir didelis alkoholio vartojimas. Alkoholio metabolizmas kepenyse sukelia toksinių medžiagų, tokių kaip acetaldehidas, susidarymą, kurie pažeidžia kepenų ląsteles. Be to, genetiniai veiksniai, mitybos trūkumai, nutukimas ir kitos ligos, tokios kaip diabetas, gali prisidėti prie ligos vystymosi. Taip pat svarbu paminėti, kad ne visi žmonės, vartojantys alkoholį, susiduria su šia liga, todėl individualus jautrumas yra svarbus veiksnys.

Rizikos faktoriai

  • Pernelyg didelis alkoholio vartojimas – tai pagrindinis rizikos faktorius, kuris tiesiogiai siejamas su ligos vystymusi.
  • Nutukimas – padidina riebalų kaupimosi riziką kepenyse, ypač jei kartu vartojamas alkoholis.
  • Diabetas – metaboliniai sutrikimai gali padidinti alkoholio poveikį kepenims.
  • Genetiniai veiksniai – kai kurie žmonės gali būti labiau linkę į kepenų pažeidimus dėl jų genetinės predispozicijos.

Simptomai

  • Pradiniai simptomai gali būti lengvi ir apimti nuovargį, apetito praradimą, pykinimą ir svorio kritimą. Vėlesnėse ligos stadijose gali pasireikšti sunkesni simptomai, tokie kaip gelta (odos ir akių pageltimas), pilvo skausmas, patinimas, kraujavimas iš nosies ar dantenų, ir sumišimas. Taip pat gali pasireikšti ir psichologiniai simptomai, tokie kaip depresija ar nerimas.

Diagnostika

Alkoholinio kepenų suriebėjimo diagnozė paprastai prasideda nuo anamnezės, kurioje gydytojas klausia apie alkoholio vartojimo įpročius ir simptomus. Tyrimai, kurie gali būti naudojami diagnozei patvirtinti, apima kraujo tyrimus (pvz., kepenų funkcijos testus, transaminazių lygio nustatymą), ultragarsą, kompiuterinę tomografiją arba magnetinį rezonansą, siekiant įvertinti kepenų struktūrą ir nustatyti riebalų kaupimąsi.

Gydymas

Gydymas alkoholiniu kepenų suriebėjimu apima pirmiausia alkoholio vartojimo nutraukimą. Tai yra esminis žingsnis, leidžiantis kepenims atsigauti. Be to, gali būti rekomenduojama laikytis subalansuotos mitybos, kuri padėtų sumažinti riebalų kiekį kepenyse. Medicininiu požiūriu gali būti skiriami vaistai, skirti uždegimui mažinti ir kepenų funkcijai gerinti. Naujausios terapijos galimybės apima vaistus, kurie gali padėti pagerinti lipidų apykaitą ir sumažinti uždegimą kepenyse, tačiau šios terapijos vis dar yra tiriamos ir nėra plačiai prieinamos.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
abstinencija
alkoholinė encefalopatija
alkoholinė kepenų liga
alkoholinė miopatija
alkoholinė neuropatija
alkoholinė polineuropatija
alkoholio nutraukimo sindromas
alkoholio polineuropatija
alkoholio sindromas
anafilaksijos prevencija
anafilaksinė reakcija
hepatitas
kepenys
motorinė funkcija
nepageidaujama reakcija
pagrindinis
parazitinė infekcija
raumenų atrofija
rehabilitacija
simptomai
spinduliai

Rašyti komentarą