Antinksčių žievės funkcijos nepakankamumas
Anatomija
Antinksčių žievės funkcijos nepakankamumas yra liga, susijusi su antinksčių liaukomis, kurios yra mažos, bet svarbios struktūros, esančios virš kiekvienos inksto. Antinksčiai gamina įvairius hormonų, tokių kaip kortizolis, aldosteronas ir adrenalinas, kurie yra būtini organizmo metabolizmui, kraujospūdžio reguliavimui ir streso reakcijai. Antinksčių žievė, kuri yra išorinė antinksčių dalis, yra atsakinga už steroidinių hormonų gamybą. Kai šios funkcijos sutrikdomos, organizmas negali tinkamai reaguoti į stresą, o tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Ligos aprašymas
Antinksčių žievės funkcijos nepakankamumas, dar žinomas kaip Addisono liga, yra būklė, kai antinksčių žievė nebeprodukuoja pakankamai hormonų, ypač kortizolio. Ši liga gali būti pirminė, kai pačios antinksčių liaukos yra pažeistos, arba antrinė, kai sutrikimas kyla dėl hipofizės nepakankamumo, kuris kontroliuoja antinksčių veiklą. Addisono liga yra svarbi, nes ji gali sukelti sunkių komplikacijų, tokių kaip adrenalininė krizė, kuri gali būti gyvybei pavojinga. Laiku diagnozavus ir gydžius, galima valdyti simptomus ir užkirsti kelią sunkioms pasekmėms.
Ligos priežastis
Pagrindinės antinksčių žievės funkcijos nepakankamumo priežastys apima autoimunines ligas, kai organizmo imuninė sistema puola antinksčių audinius, infekcijas, tokias kaip tuberkuliozė, ir genetinius sutrikimus. Taip pat ligą gali sukelti ilgalaikis steroidų vartojimas, kuris gali slopinti natūralią antinksčių hormonų gamybą. Kitos galimos priežastys apima navikus, kurie pažeidžia antinksčius, ir kraujotakos sutrikimus, kurie gali paveikti jų funkciją.
Rizikos faktoriai
- Autoimuniniai sutrikimai: Asmenys, turintys kitų autoimuninių ligų, tokių kaip tiroiditas ar vitiligo, yra labiau linkę susirgti Addisono liga.
- Infekcijos: Tuberkuliozė ir kitos infekcinės ligos gali pakenkti antinksčių funkcijai.
- Genetiniai veiksniai: Tam tikri genai gali padidinti riziką susirgti šia liga, ypač šeimose, kuriose yra autoimuninių ligų istorija.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima nuovargį, svorio kritimą, raumenų silpnumą, odos tamsėjimą, sumažėjusį apetito jausmą, hipoglikemiją ir žemą kraujospūdį. Kai kurie pacientai gali patirti ir pykinimą, vėmimą, galvos svaigimą ar depresiją. Sunkių atvejų metu gali pasireikšti adrenalininė krizė, kuri gali sukelti stiprų skausmą, šoką ir net mirtį.
Diagnostika
Antinksčių žievės funkcijos nepakankamumui diagnozuoti naudojami įvairūs tyrimai. Tai apima kraujo tyrimus, kurie matuoja hormonų lygius, tokius kaip kortizolis ir adrenokortikotropinis hormonas (AKTH). Taip pat gali būti atliekamas streso testas, kuris vertina organizmo reakciją į AKTH. Papildomai gali būti naudojami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant įvertinti antinksčių būklę.
Gydymas
Antinksčių žievės funkcijos nepakankamumo gydymas paprastai apima hormonų pakeitimo terapiją, kurioje pacientams skiriami sintetiniai hormonai, tokie kaip kortizolis ir aldosteronas, siekiant atkurti normalų hormonų lygį organizme. Gydymas gali būti pritaikytas individualiai, atsižvelgiant į paciento poreikius. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, įskaitant mitybos korekcijas, fizinį aktyvumą ir streso valdymą. Naujovės gydyme gali apimti naujų vaistų plėtrą, kurie galėtų pagerinti hormonų gamybą arba sumažinti autoimuninius procesus organizme.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas