Antro tipo cukrinis diabetas (II tipo CD)

Ligos aprašymas
Dietos
Tyrimai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Antro tipo cukrinis diabetas (II tipo CD) yra liga, kuri tiesiogiai susijusi su kasos funkcija ir organizmo medžiagų apykaita. Pagrindinis organas, paveiktas šios ligos, yra kasa, kuri gamina insuliną – hormoną, atsakingą už gliukozės metabolizmą. II tipo diabetu sergantys žmonės dažnai turi insulino rezistenciją, tai reiškia, kad organizmo ląstelės neefektyviai reaguoja į insuliną. Dėl to gliukozė lieka kraujyje, o tai sukelia hiperglikemiją. Be to, liga gali paveikti širdies ir kraujagyslių sistemą, inkstus, akis ir nervų sistemą, sukeldama įvairias komplikacijas.

Ligos aprašymas

Antro tipo cukrinis diabetas yra lėtinė liga, kuri pasireiškia, kai organizmas negali tinkamai naudoti insulino arba jo gamyba yra nepakankama. Ši liga dažniausiai vystosi suaugusiesiems, tačiau vis dažniau diagnozuojama ir vaikams bei jauniems žmonėms. II tipo CD yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos, inkstų nepakankamumas, aklumas ir kojų amputacijos. Be to, ši liga turi didelį poveikį gyvenimo kokybei ir kasmet kelia dideles finansines išlaidas sveikatos sistemoms visame pasaulyje.

Ligos priežastis

Antro tipo cukrinio diabeto priežastys yra daugialypės ir apima genetinius bei aplinkos veiksnius. Pagrindiniai mechanizmai, kurie lemia šios ligos vystymąsi, yra insulino rezistencija ir nepakankama insulino gamyba. Genetiniai veiksniai gali padidinti riziką susirgti, o aplinkos veiksniai, tokie kaip nesveika mityba, fizinio aktyvumo stoka ir nutukimas, prisideda prie ligos vystymosi. Taip pat stresinės situacijos ir hormoniniai pokyčiai gali turėti įtakos cukraus kiekiui kraujyje.

Rizikos faktoriai

  • Nutukimas: didelis kūno svoris yra vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių, nes jis padidina insulino rezistenciją.
  • Fizinis neaktyvumas: mažas fizinio aktyvumo lygis gali prisidėti prie svorio augimo ir insulino rezistencijos.
  • Genetika: šeimos anamnezė cukriniu diabetu padidina riziką susirgti.
  • Amžius: rizika didėja su amžiumi, ypač po 45 metų.
  • Rūkymas: rūkymas gali padidinti cukrinio diabeto riziką, nes jis kenksmingai veikia kraujagysles ir medžiagų apykaitą.

Simptomai

  • Padidėjęs troškulys ir dažnas šlapinimasis: organizmas bando pašalinti perteklių gliukozės per šlapimą.
  • Nuovargis: sumažėjusi energija dėl nesugebėjimo efektyviai naudoti gliukozės kaip energijos šaltinio.
  • Regos sutrikimai: akies tinklainės pažeidimas gali sukelti regėjimo problemas.
  • Žaizdų gijimo sutrikimai: ilgiau gyjančios žaizdos ir odos infekcijos.
  • Nutukimas ir riebalų kaupimasis pilvo srityje: tai gali būti ženklas, kad organizmas negali efektyviai naudoti insulino.

Diagnostika

Antro tipo cukrinio diabeto diagnozė gali būti nustatoma remiantis keliais tyrimais. Pagrindiniai diagnostiniai metodai apima gliukozės kiekio kraujyje matavimą, kuris gali būti atliekamas tiek tuščiu skrandžiu, tiek po valgio. Taip pat naudojamas hemoglobino A1c tyrimas, kuris rodo vidutinį gliukozės kiekį kraujyje per pastaruosius tris mėnesius. Be to, gydytojas gali atlikti fizinį ištyrimą ir įvertinti paciento istoriją, kad nustatytų galimus rizikos veiksnius.

Gydymas

Antro tipo cukrinio diabeto gydymas paprastai apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pirmiausia, rekomenduojama keisti gyvenimo būdą – laikytis sveikos mitybos, didinti fizinį aktyvumą ir mažinti svorį. Jei šie metodai nepakankami, gali būti skiriami vaistai, tokie kaip metforminas, kuris padeda sumažinti gliukozės kiekį kraujyje. Naujausios terapijos galimybės apima GLP-1 receptorių agonistus ir SGLT-2 inhibitorius, kurie padeda kontroliuoti gliukozės kiekį ir sumažinti svorį. Be to, kai kuriems pacientams gali prireikti insulino terapijos, ypač pažengusiais ligos etapais.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
2 tipo cukrinis diabetas
akių komplikacija
antrinis diabetas
cukrinis diabetas
diabetinė dieta
diabetinė nefropatija
diabetinė neuropatija
gestacinis cukrinis diabetas
gestacinis diabetas
giardija
gimdos lejomioma
gimdos patologija
greitai progresuojantis nefritinis sindromas
hiperglikemija
inkstų komplikacija
makroangiopatija
mikroangiopatija
mitybos terapija
naviko gydymas
nepatikslinta komplikacija
periferinė neuropatija
retinopatija
simptomai

Komentarai

2021-06-14 | Valeria
Vasario 26. buvo daryti kraujo tyrimai. Po 3 men, pasibaigus vaistams, telefonu, baigiant kalbetis, gydytoja paklause, ar zinau, kad cukraus kiekis kraujyje yra 6. Pasakiu, kad ne, nes ta kraujo tyrimas pateikiamas jai...ir isjunge telefona. Nebezinau ka galvoti. Anksciau retai cukraus kiekis buvo tiriamas. Paskutini karta pries kelis metus buvo 5 ir buvau neseniai pavalgius.

Rašyti komentarą