Apsinuodijimas salicilatais

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Apsinuodijimas salicilatais yra liga, paveikianti įvairias žmogaus anatomijos sistemas, ypač centrinę nervų sistemą, virškinimo traktą, kvėpavimo sistemą ir širdies bei kraujagyslių sistemą. Salicilatai, kurie dažniausiai yra aspirino sudėtyje, veikia organizmo funkcijas, slopindami prostaglandinų sintezę. Prostaglandinai yra medžiagos, kurios dalyvauja uždegimo ir skausmo procesuose, todėl jų slopinimas gali turėti įvairių pasekmių, įskaitant skausmo malšinimą ir uždegimo mažinimą. Tačiau per didelės salicilatų dozės gali sukelti toksinį poveikį, ypač paveikdamos kepenis, inkstus ir nervų sistemą.

Ligos aprašymas

Apsinuodijimas salicilatais yra ūminė ar lėtinė būklė, kuri atsiranda, kai organizmas gauna per didelį salicilatų kiekį. Ši liga yra ypač svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip kvėpavimo sutrikimai, kraujagyslių nepakankamumas ir net mirtis. Apsinuodijimas gali pasireikšti tiek atsitiktinai, tiek tyčia, pavyzdžiui, perdozavus vaistus. Apsinuodijimo simptomai gali svyruoti nuo lengvų požymių, tokių kaip galvos skausmas ir pykinimas, iki sunkių, tokių kaip koma ir organų nepakankamumas.

Ligos priežastis

Pagrindinė apsinuodijimo salicilatais priežastis yra per didelis salicilatų vartojimas, dažniausiai dėl netinkamo vaistų dozavimo arba savavališko gydymo. Taip pat gali būti atvejų, kai ligoniai, sergantys lėtinėmis ligomis, vartoja salicilatus ilgą laiką, kas gali sukelti kumuliacinį toksinį poveikį. Be to, tam tikros sąlygos, tokios kaip inkstų funkcijos sutrikimai arba dehidratacija, gali padidinti salicilatų koncentraciją organizme ir prisidėti prie apsinuodijimo.

Rizikos faktoriai

  • Vaikų amžius – mažesni vaikai gali lengviau apsinuodyti dėl mažo svorio ir didesnio jautrumo vaistams.
  • Senyvo amžiaus žmonės – dažnai vartoja kelis vaistus, todėl rizika perdozuoti salicilatus yra didesnė.
  • Inkstų ir kepenų ligos – šios ligos gali sutrikdyti salicilatų metabolizmą ir išskyrimą.
  • Psichologinės problemos – depresija ar kitos psichinės ligos gali paskatinti savižudybę, vartojant dideles salicilatų dozes.

Simptomai

  • Apsinuodijimo simptomai gali būti įvairūs ir apima galvos skausmą, pykinimą, vėmimą, svaigimą, klausos sutrikimus, tachikardiją, kvėpavimo pasunkėjimą ir net komą. Lengvi simptomai gali pasireikšti kaip diskomfortas, tačiau sunkių atvejų metu gali pasireikšti organų nepakankamumas ir mirtis.

Diagnostika

Apsinuodijimo salicilatais diagnozė paprastai remiasi paciento istorija, simptomais ir laboratoriniais tyrimais. Gydytojai gali atlikti kraujo tyrimus, siekdami nustatyti salicilatų lygį kraujyje, taip pat vertinti inkstų ir kepenų funkciją. Papildomi tyrimai, tokie kaip elektrolitų lygio nustatymas ir kraujo dujų analizė, taip pat gali būti naudingi vertinant paciento būklę.

Gydymas

Apsinuodijimo salicilatais gydymas priklauso nuo apsinuodijimo sunkumo. Lengvų atvejų metu gydymas gali apimti skysčių vartojimą ir simptomų stebėjimą. Sunkesniais atvejais gali prireikti hospitalizacijos, aktyvios stebėsenos ir specialių gydymo metodų, tokių kaip hemodializė, siekiant pašalinti salicilatus iš organizmo. Taip pat gali būti skiriami vaistai, tokie kaip anglies aktyvuota, siekiant sumažinti salicilatų absorbciją. Naujausi gydymo metodai apima ir naujų vaistų, kurie gali padėti neutralizuoti salicilatų poveikį, tyrimus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Rašyti komentarą