Askaridozė
Anatomija
Askaridozė yra parazitinė liga, kurią sukelia askaridės – dideli apvalūs kirminai, gyvenantys žmogaus žarnyne. Ši liga tiesiogiai veikia virškinimo sistemą, ypač plonąją žarną, kurioje askaridės gali pasiekti didelį kiekį ir sukelti įvairius sutrikimus. Infekcija gali sukelti žarnyno obstrukciją, o tai gali paveikti maisto įsisavinimą ir sukelti mitybos trūkumų. Be to, parazito migracija per organizmą gali paveikti ir kitus organus, pavyzdžiui, plaučius, sukeldama kvėpavimo takų problemas.
Ligos aprašymas
Askaridozė yra viena iš labiausiai paplitusių parazitinių ligų pasaulyje, kurią sukelia Ascaris lumbricoides. Ši liga dažniausiai pasitaiko šalyse su prastomis sanitarinėmis sąlygomis, kuriose trūksta švaraus vandens ir higienos. Askaridozė yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, ypač vaikams, kurie yra labiau pažeidžiami. Liga gali turėti neigiamą poveikį augimui ir vystymuisi, o sunkiais atvejais gali būti mirtina.
Ligos priežastis
Askaridozės priežastis yra infekcija Ascaris lumbricoides kiaušiniais, kurie dažniausiai patenka į organizmą per užterštą maistą ar vandenį. Kiaušiniai išsivysto dirvožemyje ir gali išlikti gyvybingi daugelį metų. Žmonės, ypač vaikai, kurie žaidžia užterštose vietose arba nesilaiko higienos taisyklių, yra labiau linkę užsikrėsti. Kiti galimi mechanizmai apima kontaktą su užkrėstais gyvūnais ar aplinka.
Rizikos faktoriai
- Prastos sanitarinės sąlygos – nepakankamas sanitarijos lygis ir higienos praktikos didina užsikrėtimo riziką.
- Žemas socioekonominis statusas – žmonės, gyvenantys skurdžiose bendruomenėse, dažnai neturi prieigos prie švaraus vandens ir geros higienos.
- Vaikų amžius – vaikai yra labiau pažeidžiami, nes jie dažnai liečia užterštas paviršius ir ne visada laikosi higienos taisyklių.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti pilvo skausmą, pykinimą, vėmimą, viduriavimą, svorio kritimą ir bendrą silpnumą. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti žarnyno obstrukcija, kvėpavimo sutrikimai, alerginės reakcijos ir anemija.
Diagnostika
Askaridozės diagnozavimas paprastai apima išmatų tyrimą, siekiant nustatyti askaridžių kiaušinius. Gydytojas gali atlikti ir kraujo tyrimus, kad nustatytų alergines reakcijas, susijusias su infekcija. Kartais gali prireikti vaizdinių tyrimų, tokių kaip ultragarsas ar rentgeno spinduliai, siekiant nustatyti parazito buvimą organizme.
Gydymas
Askaridozės gydymas dažniausiai apima antiparazitinius vaistus, tokius kaip albendazolas ar mebendazolas, kurie efektyviai naikina parazitus. Be to, svarbu užtikrinti gerą mitybą ir hidrataciją, ypač sunkių ligos atvejų metu. Prevencinės priemonės, tokios kaip geros sanitarijos ir higienos praktikos, taip pat yra esminės, siekiant išvengti užsikrėtimo ir plitimo.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas