Atviras arterinis latakas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Atviras arterinis latakas (AAL) yra įgimta širdies ir kraujagyslių sistema sutrikimas, kuris paveikia didelės apimties kraujagyslę, vadinamą arteriniu lataku. Šis latakas yra normaliai esantis embrioniniame vystymesi, jungiantis aortą ir plaučių arteriją, tačiau po gimimo jis turėtų užsidaryti. Jei jis lieka atviras, tai sukelia nenormalų kraujo tekėjimą tarp šių dviejų kraujagyslių, kas gali paveikti širdies, plaučių ir visos kraujotakos sistemą. Dėl šios būklės širdis turi dirbti intensyviau, kad galėtų kompensuoti papildomą kraujo tėkmę, o tai galiausiai gali sukelti širdies nepakankamumą.

Ligos aprašymas

Atviras arterinis latakas yra dažniausiai pasitaikanti įgimta širdies yda, kuri dažniausiai diagnozuojama kūdikiams. Ši liga gali sukelti rimtų sveikatos problemų, jei ji nebus gydoma, nes ji gali sukelti per didelį kraujo tekėjimą į plaučius, sukeliant plaučių hipertenziją ir širdies apkrovą. AAL gali būti asimptominis, tačiau ilgainiui gali sukelti sunkių komplikacijų, todėl svarbu jį laiku diagnozuoti ir gydyti.

Ligos priežastis

AAL tikslios priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad jis gali būti susijęs su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu ir kitomis ligomis, tokiomis kaip Dauno sindromas. Be to, nėščios moters vartojami tam tikri vaistai ar alkoholio vartojimas gali padidinti AAL riziką. Dėl šių veiksnių vystosi mechanizmai, kurie trukdo normaliam arterinio latako užsidarymui po gimimo.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai: šeimos istorija su širdies ligomis gali padidinti riziką susirgti AAL.
  • Aplinkos veiksniai: nėštumo metu esant tam tikriems teršalams ar vaistams, gali padidėti AAL rizika.
  • Kitų genetinių sindromų buvimas: pavyzdžiui, Dauno sindromas, kuris dažnai susijęs su AAL.

Simptomai

  • AAL simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių. Kūdikiams gali pasireikšti greitas kvėpavimas, melsva oda (cianozė), maisto nepakankamumas ir nuovargis. Didesni vaikai gali skųstis dusuliu, nuovargiu fizinio krūvio metu ir plaučių infekcijomis. Be to, gali pasireikšti širdies nepakankamumo požymiai, jei liga nėra gydoma laiku.

Diagnostika

Atviras arterinis latakas diagnozuojamas naudojant įvairius tyrimus. Paprastai atliekama echokardiograma, kuri leidžia vizualizuoti širdies struktūras ir kraujotaką. Taip pat gali būti atliekami rentgeno tyrimai, EKG ir kraujo tyrimai, siekiant įvertinti širdies funkciją ir nustatyti galimas komplikacijas.

Gydymas

AAL gydymas gali būti medicininis arba chirurginis. Medicininiu požiūriu naudojami vaistai, kurie padeda sustabdyti kraujo tekėjimą per atvirą lataką, tačiau dažniausiai rekomenduojama chirurginė intervencija, kad būtų uždarytas latakas. Naujausios terapijos galimybės apima minimaliai invazines procedūras, tokias kaip kateterizacija, kuri gali būti naudojama tam, kad uždarytų lataką be didelės operacijos. Gydymas yra individualizuotas, atsižvelgiant į paciento amžių, sveikatos būklę ir latako dydį.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
dusulys
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kraujagyslės
kraujas
kraujavimas
kvėpavimas
ligos
medikamentinis
paburkimas
pūslės
sergamumas
sindromas
skystis
terapija

Rašyti komentarą