Cinko trūkumas dėl mitybos sutrikimų

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Cinko trūkumas dėl mitybos sutrikimų yra liga, kuri tiesiogiai veikia žmogaus imuninę sistemą, odą, virškinimo traktą ir nervų sistemą. Cinkas yra esminis mineralas, kuris dalyvauja daugelyje biocheminių procesų organizme, įskaitant baltymų gamybą, ląstelių dalijimąsi ir antioksidacinę apsaugą. Cinko trūkumas gali paveikti odą, sukeldamas dermatito ar žaizdų gijimo sutrikimus, taip pat gali sumažinti imuninės sistemos funkciją, padidindamas infekcijų riziką. Virškinimo traktas taip pat gali būti paveiktas, nes cinkas yra svarbus maistinių medžiagų absorbcijai.

Ligos aprašymas

Cinko trūkumas dėl mitybos sutrikimų yra būklė, kai organizme trūksta cinko, kurį gali sukelti netinkama mityba, virškinimo sutrikimai arba padidėjęs cinko poreikis. Cinkas yra svarbus žmogaus organizmui, nes jis dalyvauja daugelyje biologinių procesų, įskaitant imuninės sistemos palaikymą, baltymų sintezę ir DNR sintezę. Cinko trūkumas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, todėl svarbu atkreipti dėmesį į šios ligos simptomus ir gydymą.

Ligos priežastis

Pagrindinės cinko trūkumo priežastys gali būti mitybos sutrikimai, tokie kaip nepakankamas maisto produktų, turinčių daug cinko, vartojimas, pavyzdžiui, raudona mėsa, jūros gėrybės, riešutai ir sėklos. Taip pat cinko trūkumą gali sukelti virškinimo sutrikimai, kurie apsunkina cinko absorbciją, pavyzdžiui, Krono liga ar celiakija. Be to, tam tikros grupės žmonių, tokios kaip nėščios moterys, žindymo laikotarpiu esančios moterys ir vyresnio amžiaus žmonės, gali turėti didesnį cinko poreikį, todėl jiems kyla didesnė rizika susirgti šia liga.

Rizikos faktoriai

  • Nepakankama mityba – asmenys, kurie nevalgo pakankamai maisto produktų, turinčių cinko, yra labiau linkę į trūkumą.
  • Virškinimo sutrikimai – ligos, kurios trukdo cinko absorbcijai, gali padidinti trūkumo riziką.
  • Padidėjęs cinko poreikis – nėščios moterys ir sportininkai gali patirti didesnį cinko poreikį.
  • Vartojant tam tikrus vaistus – kai kurie vaistai gali trukdyti cinko absorbcijai.

Simptomai

  • Cinko trūkumo simptomai gali būti įvairūs, pradedant nuo lengvų, tokių kaip nuovargis, apetito praradimas ir odos bėrimai, iki sunkių, pavyzdžiui, imuninės sistemos silpnėjimo, dažnų infekcijų, plaukų slinkimo ir sunkiai gyjančių žaizdų.

Diagnostika

Cinko trūkumo diagnostika paprastai apima kraujo tyrimus, siekiant įvertinti cinko koncentraciją organizme. Be to, gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą ir išsiaiškinti paciento mitybos įpročius bei galimus simptomus. Kartais gali būti rekomenduojami papildomi tyrimai, siekiant nustatyti galimas virškinimo problemas, kurios gali trukdyti cinko absorbcijai.

Gydymas

Cinko trūkumo gydymas gali būti atliekamas naudojant cinko papildus, tačiau svarbu pasitarti su gydytoju dėl tinkamos dozės ir vartojimo trukmės. Be to, mitybos pokyčiai, įtraukiant cinko turinčius maisto produktus, yra būtini. Gydymas gali būti papildytas ir kitomis terapijomis, priklausomai nuo ligos simptomų sunkumo. Naujausios terapijos galimybės gali apimti specializuotas dietas ir maisto papildus, kurie padeda atstatyti cinko lygį organizme.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
chorioretinopatija
cukrinis diabetas
dantenų patologija
daugiasisteminė liga
daugiažidininė liga
diabetinė dieta
dieta
diseminuota liga
endokrinologija
gestacinis diabetas
gydymas tuberkuliozės
hiperglikemija
letterersiwe liga
ligos
malabsorbcija
malnutricija
metabolinis sindromas
odontologinė onkologija
simptomai tuberkuliozės
tuberkuliozės infekcija

Rašyti komentarą