Diabetinė retinopatija
Anatomija
Diabetinė retinopatija yra liga, paveikianti tinklainę, kuri yra akies dalis, atsakinga už vaizdo apdorojimą. Tinklainė yra sudaryta iš kelių sluoksnių ląstelių, įskaitant fotoreceptorius, kurie reaguoja į šviesą, ir neuronus, kurie perduoda signalus į smegenis. Diabetinė retinopatija dažniausiai išsivysto dėl ilgalaikio cukrinio diabeto, kuris sukelia kraujagyslių pažeidimus. Dėl padidėjusio cukraus kiekio kraujyje, mažos kraujagyslės tinklainėje tampa silpnos, praranda elastingumą ir gali prasidėti kraujavimas ar skysčių pritekėjimas, kas gali sukelti regėjimo praradimą.
Ligos aprašymas
Diabetinė retinopatija yra oftalmologinė liga, kuri atsiranda žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu. Tai viena iš pagrindinių aklumo priežasčių suaugusiųjų tarpe. Liga gali būti lengva, vidutinio sunkumo arba sunki, priklausomai nuo pažeidimo laipsnio. Diabetinė retinopatija gali sukelti regėjimo aštrumo sumažėjimą, o kartais ir visišką regėjimo praradimą, todėl jos ankstyva diagnostika ir gydymas yra itin svarbūs.
Ligos priežastis
Diabetinė retinopatija atsiranda dėl ilgalaikio padidėjusio cukraus kiekio kraujyje, kuris sukelia kraujagyslių pažeidimus. Pagrindinės šios ligos priežastys apima:
- Ilgalaikis cukrinio diabeto buvimas – kuo ilgiau žmogus serga diabetu, tuo didesnė tikimybė, kad išsivystys retinopatija.
- Nevaldomas cukraus kiekis kraujyje – blogai kontroliuojamas cukraus kiekis gali pagreitinti ligos progresavimą.
- Kitos sveikatos problemos – hipertenzija, cholesterolio sutrikimai ir inkstų ligos gali padidinti riziką.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresni žmonės dažniau serga diabetine retinopatija.
- Genetika – šeimos istorija su diabetu ar aklumu gali padidinti riziką.
- Rūkymas – tabako vartojimas gali pabloginti kraujagyslių būklę ir padidinti komplikacijų riziką.
- Nutukimas – antsvoris gali padidinti diabeto riziką ir jo komplikacijas.
Simptomai
- Pradžioje liga gali būti besimptomė, tačiau vėliau gali pasireikšti šie simptomai:
- Regėjimo aštrumo sumažėjimas – sunku matyti smulkius objektus.
- Regos lauko praradimas – gali atsirasti tamsūs dėmės ar šešėliai regėjime.
- Plačios šviesos blyksniai – gali pasireikšti šviesos blyksniai akyse.
- Kraujavimas į tinklainę – gali sukelti staigų regėjimo praradimą.
Diagnostika
Diabetinė retinopatija diagnozuojama per oftalmologinius tyrimus. Gydytojai gali atlikti akių dugno tyrimą, kad įvertintų tinklainės būklę. Be to, gali būti naudojamas fluorescencinė angiografija, kuri leidžia įvertinti kraujotaką tinklainėje, ir optinė koherentinė tomografija (OCT), leidžianti matyti tinklainės sluoksnius. Šie tyrimai padeda nustatyti ligos stadiją ir pažeidimo laipsnį.
Gydymas
Diabetinės retinopatijos gydymas priklauso nuo ligos stadijos. Ankstyvosiose stadijose gali būti rekomenduojama griežta cukraus kiekio kontrolė, sveika mityba ir fizinė veikla. Išsivysčius sunkesnėms formoms, gali prireikti lazerinės terapijos, kuri padeda sustabdyti kraujavimą ir sumažinti tinklainės pažeidimus. Taip pat gali būti taikomos injekcijos į akis, kurios padeda sumažinti patinimą ir kraujagyslių augimą. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip biologiniai vaistai, vis dar yra tiriamos, tačiau jos gali pasiūlyti perspektyvias gydymo galimybes ateityje.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas