Enteropatinis akrodermatitas
Anatomija
Enteropatinis akrodermatitas yra reta genetinė liga, kuri paveikia odą ir virškinimo sistemą. Ši liga dažniausiai susijusi su cinko trūkumu organizme, dėl ko pažeidžiamos odos ir gleivinės. Pagrindiniai paveikti organai yra oda, kuri reaguoja į cinko trūkumą, ir virškinimo traktas, kuris gali turėti problemų su maistinių medžiagų įsisavinimu. Dėl šios ligos gali pasireikšti odos uždegimai, kurie dažniausiai lokalizuojami aplink burną, akis ir lytinius organus, taip pat gali kilti problemų su žarnyno funkcija, įskaitant viduriavimą ir maistinių medžiagų malabsorbciją.
Ligos aprašymas
Enteropatinis akrodermatitas yra reta, paveldima liga, kuri pasireiškia odos uždegimais ir žaizdomis, dažniausiai susijusiomis su cinko trūkumu. Ši liga gali pasireikšti jau kūdikiams, tačiau dažniausiai diagnozuojama pirmaisiais gyvenimo metais. Dėl cinko trūkumo sutrinka odos regeneracija, todėl gali atsirasti įvairių dermatologinių simptomų. Liga yra svarbi, nes ji ne tik sukelia fizinių simptomų, bet ir gali turėti įtakos vaiko augimui ir vystymuisi, todėl būtina tinkama diagnostika ir gydymas.
Ligos priežastis
Pagrindinė enteropatininio akrodermatito priežastis yra genetiniai veiksniai, kurie sukelia cinko absorbcijos sutrikimus žarnyne. Genetiniai defektai, atsakingi už cinko transportavimą į organizmą, lemia jo trūkumą, net jei cinko yra pakankamai mityboje. Be to, gali būti ir kitų veiksnių, tokių kaip virškinimo trakto ligos, kurios gali trukdyti maistinių medžiagų įsisavinimui, ir tam tikri vaistai, kurie gali paveikti cinko metabolizmą.
Rizikos faktoriai
- Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezė ir paveldimumas gali padidinti ligos riziką.
- Maistinės medžiagos trūkumas – netinkama mityba, kurioje trūksta cinko, gali sukelti ligos simptomus.
- Virškinimo trakto ligos – sąlygos, kurios trukdo maistinių medžiagų įsisavinimui, gali pabloginti cinko trūkumą.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima odos uždegimus, paraudimus ir niežulį, ypač aplink burną, akis ir lytinius organus. Gali pasireikšti ir plaukų slinkimas, nagų sutrikimai bei viduriavimas. Kai kuriais atvejais simptomai gali būti lengvi, tačiau sunkių atvejų metu gali atsirasti rimtesnių odos pažeidimų ir bendros sveikatos būklės pablogėjimas.
Diagnostika
Enteropatininio akrodermatito diagnozė dažniausiai remiasi klinikiniais simptomais ir paciento istorija. Gydytojas gali atlikti odos biopsiją, kad patvirtintų diagnozę, taip pat kraujo tyrimus, kad įvertintų cinko lygį organizme. Be to, atliekami testai, siekiant nustatyti galimus virškinimo trakto sutrikimus, kurie galėtų paveikti maistinių medžiagų įsisavinimą.
Gydymas
Enteropatininio akrodermatito gydymas apima cinko papildų vartojimą, kuris padeda atstatyti cinko lygį organizme ir sumažinti simptomus. Papildai gali būti skiriami per burną arba, sunkiems atvejams, intraveniniu būdu. Be to, svarbu užtikrinti, kad dieta būtų subalansuota ir turtinga cinko. Taip pat gali būti taikomi vietiniai gydymo metodai, tokie kaip drėkinamieji kremai ir kortikosteroidai, siekiant sumažinti odos uždegimą. Naujoviškos terapijos galimybės dar yra tiriamos, tačiau šiuo metu pagrindinis dėmesys skiriamas cinko trūkumui kompensuoti ir simptomų valdymui.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas