Gastritas ir duodenitas
Anatomija
Gastritas ir duodenitas yra ligos, susijusios su virškinimo sistema, ypač su skrandžiu ir dvylikapiršte žarna. Gastritas apima skrandžio gleivinės uždegimą, o duodenitas – dvylikapirštės žarnos gleivinės uždegimą. Šios dvi ligos dažnai pasireiškia kartu, nes skrandžio turinys, patekęs į dvylikapirštę žarną, gali sukelti uždegimą. Skrandis ir dvylikapirštė žarna yra svarbūs virškinimo proceso komponentai, atsakingi už maisto apdorojimą ir maistinių medžiagų absorbciją. Uždegimas šiose srityse gali paveikti žmogaus gebėjimą virškinti ir absorbuoti maistą, taip pat sukelti skausmą ir diskomfortą.
Ligos aprašymas
Gastritas ir duodenitas yra uždegiminės ligos, kurios gali turėti įvairių formų, nuo ūminių iki lėtinių. Ūminis gastritas gali atsirasti staiga ir sukelti stiprų skrandžio skausmą, o lėtinis gastritas dažnai pasireiškia švelnesniais, tačiau nuolatiniais simptomais. Duodenitas taip pat gali būti ūmus arba lėtinis, o jo simptomai dažnai sutampa su gastrito simptomais. Šios ligos svarbios, nes jos gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip skrandžio opa, kraujavimas ar net vėžys, jei jos nėra tinkamai gydomos.
Ligos priežastis
Gastrito ir duodenito priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai yra infekcija, ypač Helicobacter pylori bakterija, kuri gali pažeisti skrandžio gleivinę. Kitos priežastys gali apimti piktnaudžiavimą alkoholiu, ilgalaikį nesteroidinių vaistų (NVNU) vartojimą, stresą, netinkamą mitybą, alergijas ar autoimunines reakcijas. Taip pat, tam tikros ligos, pavyzdžiui, Krono liga ar celiakija, gali prisidėti prie šių uždegimų atsiradimo.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresni žmonės dažniau kenčia nuo šių ligų dėl natūralaus gleivinės nusidėvėjimo.
- Alkoholio vartojimas – didelės alkoholio dozės gali dirginti ir pažeisti skrandžio gleivinę.
- Vaistų vartojimas – ilgalaikis NVNU vartojimas gali sukelti gleivinės pažeidimus.
- Stresas – didelis stresas gali prisidėti prie uždegiminių procesų virškinimo sistemoje.
- Rūkymas – tabako dūmai gali pabloginti skrandžio ir žarnyno gleivinės būklę.
Simptomai
- Pagrindiniai gastrito ir duodenito simptomai yra skrandžio skausmas, pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, pilvo pūtimas ir rėmuo. Lengvi simptomai gali pasireikšti kaip diskomfortas po valgymo, o sunkesniais atvejais gali atsirasti stiprus skausmas, kraujavimas iš virškinimo trakto ir anemija.
Diagnostika
Gastrito ir duodenito diagnozė dažnai prasideda nuo anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali rekomenduoti endoskopiją, kurios metu įvertinama skrandžio ir dvylikapirštės žarnos būklė. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, išmatų tyrimai, ir Helicobacter pylori bakterijos nustatymo testai. Šie tyrimai padeda nustatyti uždegimo priežastį ir sunkumą.
Gydymas
Gastrito ir duodenito gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininis gydymas dažnai apima protonų siurblio inhibitorius, kurie mažina skrandžio rūgštingumą, ir antibiotikus, jei nustatyta Helicobacter pylori infekcija. Be to, gali būti skiriami vaistai, mažinantys uždegimą ir skausmą. Nemedicininiai gydymo būdai apima mitybos pakeitimus, tokius kaip riebalų, aštrių patiekalų ir alkoholio vengimas, taip pat streso valdymo metodus, tokius kaip joga ar meditacija. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip probiotikai, taip pat gali būti naudingos, siekiant atkurti normalų žarnyno mikrofloros balansą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas