Gastritas
Anatomija
Gastritas yra liga, kuri paveikia skrandžio gleivinę. Ši gleivinė yra labai svarbi, nes ji apsaugo skrandžio sieneles nuo agresyvių skrandžio sulčių ir maisto. Gastrito atveju šis apsauginis sluoksnis tampa uždegimas, o tai gali sukelti įvairių sutrikimų virškinimo sistemoje. Paveikta skrandžio gleivinė gali tapti plonesnė, o tai padidina riziką susirgti kitomis skrandžio ligomis, tokiomis kaip skrandžio opa ar net vėžys.
Ligos aprašymas
Gastritas yra skrandžio gleivinės uždegimas, kuris gali pasireikšti ūmine arba lėtine forma. Ūminis gastritas dažnai pasireiškia staiga, sukeldamas stiprų skausmą ir diskomfortą, tuo tarpu lėtinis gastritas gali būti besimptomis ilgą laiką ir pamažu pažeisti gleivinę. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti rimtų pasekmių, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Gastritas gali sukelti virškinimo sutrikimus, sumažinti maisto medžiagų įsisavinimą ir padidinti kitų virškinimo trakto ligų riziką.
Ligos priežastis
Pagrindinės gastrito priežastys apima infekcijas, ypač Helicobacter pylori bakteriją, kuri dažnai randama sergančiųjų skrandžio opa. Taip pat, gastritą gali sukelti piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais, tam tikrų vaistų, tokių kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), vartojimas, stresas, autoimuninės reakcijos bei tam tikros maisto alergijos. Kai kuriais atvejais gastritas gali būti susijęs su kitomis ligomis, tokiomis kaip Krono liga ar celiakija.
Rizikos faktoriai
- Helicobacter pylori infekcija – tai dažniausia gastrito priežastis, kuri sukelia skrandžio gleivinės uždegimą.
- Piktnaudžiavimas alkoholiu – alkoholis gali pažeisti skrandžio gleivinę ir prisidėti prie uždegimo.
- Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas – šie vaistai gali dirginti skrandžio gleivinę, ypač ilgalaikio vartojimo atveju.
- Stresas – ilgalaikis stresas gali pabloginti virškinimo procesus ir prisidėti prie gastrito vystymosi.
- Maisto alergijos – tam tikri maisto produktai gali sukelti uždegimines reakcijas skrandžio gleivinėje.
Simptomai
- Pagrindiniai gastrito simptomai gali būti skrandžio skausmas, pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, rėmuo ir pilvo pūtimas. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti kraujavimas iš virškinimo trakto, kuris gali būti rimtas simptomas ir reikalauja skubios medicininės pagalbos.
Diagnostika
Gastrito diagnozė dažnai prasideda nuo paciento anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti endoskopiją, kurios metu į skrandį įvedamas plonas vamzdelis su kamera, siekiant tiesiogiai apžiūrėti gleivinę. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, kurie padeda nustatyti Helicobacter pylori infekciją, arba biopsija, siekiant patikrinti gleivinės ląstelių būklę.
Gydymas
Gastrito gydymo galimybės gali būti tiek medicininės, tiek nemedicininės. Medicininis gydymas dažnai apima antacidinių vaistų, protonų siurblio inhibitorių ir antibiotikų, jei nustatyta Helicobacter pylori infekcija. Be to, pacientams rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, įskaitant dietos koregavimą, streso valdymą ir alkoholio vartojimo ribojimą. Naujausios terapijos galimybės apima probiotikus ir natūralius papildus, kurie gali padėti atkurti skrandžio mikroflorą ir pagerinti gleivinės būklę.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas