Gigantinių ląstelių navikas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Gigantinių ląstelių navikas (GLN) dažniausiai pažeidžia plaučius, tačiau gali atsirasti ir kitose kūno vietose, pavyzdžiui, limfmazgiuose, odos ar kaulų audiniuose. Poveikio vietose šios ligos metu formuojasi didelės multinuklearinės ląstelės, kurios gali sukelti audinių ir organų struktūros pokyčius. Šie pokyčiai gali paveikti kvėpavimo sistemą, sukelti uždegiminius procesus ir trukdyti normaliam organų funkcionavimui.

Ligos aprašymas

Gigantinių ląstelių navikas yra reta, tačiau kliniškai svarbi liga, kuri dažniausiai pasireiškia plaučių audinyje. Ši liga yra klasifikuojama kaip piktybinis navikas, nors kai kuriais atvejais ji gali būti ir gerybinė. GLN gali sukelti plaučių audinio destrukciją, kvėpavimo sutrikimus, o kai kuriais atvejais net ir mirtį. Liga yra svarbi dėl jos galimo sunkaus poveikio pacientų sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Ligos priežastis

Gigantinių ląstelių naviko priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad tai gali būti susiję su genetiniais veiksniais, imuninės sistemos sutrikimais ir aplinkos veiksniais. Pavyzdžiui, ilgalaikis kontaktas su tam tikromis cheminėmis medžiagomis ar kancerogenais gali padidinti šios ligos riziką. Taip pat yra hipotezių, kad virusinės infekcijos gali sukelti šios ligos vystymąsi.

Rizikos faktoriai

  • Rūkymas – padidina plaučių ligų riziką ir gali prisidėti prie GLN vystymosi.
  • Cheminiai kancerogenai – ilgalaikis kontaktas su tam tikromis cheminėmis medžiagomis, pavyzdžiui, azbestu.
  • Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys su silpna imunine sistema gali būti labiau linkę į šią ligą.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija, susijusi su navikais, gali didinti riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti nuolatinį kosulį, krūtinės skausmą, dusulį ir kraujo atsiradimą skrepliuose. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti karščiavimas ir svorio kritimas. Simptomai gali skirtis nuo lengvų, pavyzdžiui, lengvo diskomforto, iki sunkių, tokių kaip stiprus kvėpavimo sutrikimas.

Diagnostika

Gigantinių ląstelių naviko diagnostika prasideda nuo anamnezės surinkimo ir fizinio patikrinimo. Paprastai atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip rentgeno nuotraukos ar kompiuterinė tomografija (KT), siekiant nustatyti naviko buvimą ir dydį. Galutinei diagnozei patvirtinti gali prireikti biopsijos, kurios metu imamas audinio mėginys ir tiriamas mikroskopu.

Gydymas

Gigantinių ląstelių naviko gydymas gali apimti chirurgiją, chemoterapiją ir radioterapiją, priklausomai nuo naviko tipo, dydžio ir lokalizacijos. Chirurgija dažnai yra pasirinktas gydymo metodas, jei navikas yra gerybinis ir neplinta. Chemoterapija ir radioterapija gali būti taikomos kaip adjuvantinė terapija, siekiant sumažinti recidyvo riziką. Naujoviškos terapijos, tokios kaip imunoterapija, taip pat gali būti svarstomos kaip galimi gydymo metodai, ypač pažengusiose ligos stadijose.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
albinizmas
amiloidozė
angina
arteritas
ateroskleroze
augliai
aukšta
bambos
blokados
blusos
bursitas
celiulitas
chondrokalcinozė
diagnostika
dispepsija
dusulys
endometrioze
eritrocitų
flegmona
fungoides
gliutenine
gliuteninės
granuliomatozė
greitai
hemochromatozė
hiperaldosteronizmas
hiperparatirozė
hirsutizmas
infekcija
infekcijos
infiltracija
insultas
karščiavimas
kartais
klausos
komplikacija
laktozės
lesch
lėtinė
ligos
limfedema
lizdai
lokali
lygis
maliarija
medžiaga
mėnesinės
mėšlungiai
miastenija
minutes
miokarditas
miokardo infarktas
mišria
navikai
navikas
nyhan
operacija
paburkimas
padidėjęs
pagrindinis
pakitimai
paralyžius
pėdos
perikarditas
pilve
pirminė
plaučių vėžys
plaukuotumas
plautinė
pleuros
poliomielitas
pratakos
priežastys
pūslė
ragenos
rizikos
rodikliai
sarkoidozė
sergamumas
sifilis
silpnaprotystė
simptomai
sindromas
skausmas
skersmens
skleroderma
spinduliai
sporotrichoze
stabligė
stresas
talasemija
teleangiektazijos
tiroiditas
toksoplazmozė
trunka
tuberkuliozė
vaistai
vargina
veikla
vėžys

Rašyti komentarą