Hashimoto tiroiditas
Anatomija
Hashimoto tiroiditas yra autoimuninė liga, kuri paveikia skydliaukę – mažą, bet svarbų organą, esantį kaklo priekinėje dalyje. Skydliaukė gamina hormonus, kurie reguliuoja medžiagų apykaitą, energijos lygį ir daugelį kitų organizmo funkcijų. Šios ligos metu imuninė sistema klaidingai atakuoja skydliaukės ląsteles, sukeldama uždegimą ir sumažindama hormonų gamybą, kas gali turėti rimtų pasekmių visam organizmui.
Ligos aprašymas
Hashimoto tiroiditas, dar žinomas kaip lėtinis limfocitinis tiroiditas, yra dažniausia hipotirozės forma, kurią sukelia skydliaukės audinio pažeidimas. Ši liga dažniausiai vystosi lėtai ir gali ilgą laiką nesukelti jokių simptomų. Svarbu atkreipti dėmesį į šią ligą, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos, nevaisingumas ar psichinės sveikatos sutrikimai, jei nebus tinkamai diagnozuota ir gydoma.
Ligos priežastis
Hashimoto tiroidito priežastys yra daugialypės. Pagrindinė priežastis yra autoimuninė reakcija, kurioje organizmo imuninė sistema klaidingai atpažįsta skydliaukės ląsteles kaip svetimas. Galimi mechanizmai apima genetinį polinkį, hormoninius pokyčius, aplinkos veiksnius, tokius kaip virusinės infekcijos, ir tam tikrų vaistų poveikį. Be to, jodo trūkumas arba perteklius gali turėti įtakos ligos vystymuisi.
Rizikos faktoriai
- Genetinis polinkis – šeimos anamnezėje esantys autoimuniniai sutrikimai gali padidinti riziką.
- Amžius – Hashimoto tiroiditas dažniausiai pasireiškia moterims, ypač tarp 30-50 metų amžiaus.
- Hormoniniai pokyčiai – nėštumo ar menopauzės metu hormoniniai pokyčiai gali prisidėti prie ligos vystymosi.
- Aplinkos veiksniai – tam tikros cheminės medžiagos ir virusinės infekcijos gali sukelti ligos pradžią.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima nuovargį, svorio padidėjimą, šalčio netoleravimą, sausus plaukus ir odą, depresiją, atminties problemas bei raumenų silpnumą. Simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos progresavimo ir hormonų lygio. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir goiteris – padidėjusi skydliaukė, sukelianti kaklo išsipūtimą.
Diagnostika
Hashimoto tiroidito diagnozė paprastai nustatoma remiantis klinikiniais simptomais, kraujo tyrimais ir ultragarso tyrimais. Kraujyje ieškoma specifinių antikūnų, tokių kaip anti-TPO (tiroidinės peroksidazės antikūnai) ir anti-TG (tiroglobulino antikūnai). Taip pat atliekami tyrimai, kurie nustato skydliaukės hormonų lygį, tokius kaip TSH (skydliaukę stimuliuojantis hormonas) ir T4 (tiroksinas).
Gydymas
Hashimoto tiroidito gydymas dažniausiai apima hormonų pakaitinę terapiją, kurioje skiriamas sintetinės skydliaukės hormono levotiroksino preparatas. Gydymo tikslas yra atstatyti normalų hormonų lygį ir palengvinti simptomus. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama laikytis sveikos gyvensenos, įskaitant subalansuotą mitybą ir fizinį aktyvumą. Naujausios terapijos galimybės gali apimti imunomoduliacinius gydymo metodus, kurie siekia sumažinti autoimuninę reakciją, tačiau šie metodai vis dar yra tiriami ir nėra plačiai taikomi.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai