Hidronefrozė
Anatomija
Hidronefrozė yra liga, susijusi su inkstų anatomija. Inkstai yra poriniai organai, esantys abiejose stuburo pusėse, kurie atlieka svarbią funkciją filtravimo procese, pašalindami atliekas ir reguliuodami skysčių pusiausvyrą organizme. Hidronefrozė atsiranda, kai šlapimo srautas iš inksto yra sutrikdytas, dėl ko inkstai išsipučia. Šis išsiplėtimas gali paveikti ne tik patį inkstą, bet ir šlapimtakius, kurie yra vamzdeliai, pernešantys šlapimą iš inkstų į šlapimo pūslę. Ilgalaikis šlapimo susilaikymas gali sukelti inkstų pažeidimus, o tai gali turėti rimtų pasekmių organizmui.
Ligos aprašymas
Hidronefrozė yra būklė, kurią sukelia šlapimo nutekėjimo iš inkstų sutrikimas. Dėl šio sutrikimo šlapimas kaupiasi inkstuose, sukeldamas jų išsiplėtimą. Liga gali būti vienašalė (paveikianti tik vieną inkstą) arba dvišalė (paveikianti abu inkstus). Hidronefrozė gali būti ūminė arba lėtinė, priklausomai nuo jos trukmės ir priežasties. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip inkstų nepakankamumas, jei ji nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Hidronefrozė gali būti ir pirminė, kai ji atsiranda dėl struktūrinių anomalijų, arba antrinė, kai ji yra kitų ligų ar būklių pasekmė.
Ligos priežastis
Pagrindinės hidronefrozės priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai yra šlapimtakių obstrukcija, kurią gali sukelti akmenys, navikai, infekcijos ar trauma. Be to, prostatos padidėjimas vyrams gali sukelti šlapimo nutekėjimo sutrikimus. Kitos priežastys gali būti įgimtos anomalijos, tokios kaip šlapimtakių striktūros, arba uždegiminės ligos, tokios kaip pielonefritas. Hidronefrozę gali sukelti ir nėštumas, kai augantis vaisius spaudžia šlapimtakius.
Rizikos faktoriai
- Inkstų akmenys – jie gali užkimšti šlapimtakius ir sukelti šlapimo nutekėjimo sutrikimus.
- Navikai – tiek gerybiniai, tiek piktybiniai augliai gali sukelti obstrukciją.
- Prostatos ligos – vyresniems vyrams prostatos padidėjimas gali sukelti šlapimo srauto problemas.
- Įgimtos anomalijos – tam tikros anatomijos ypatybės gali padidinti hidronefrozės riziką.
- Nėštumas – augantis vaisius gali sukelti šlapimtakių suspaudimą.
Simptomai
- Hidronefrozės simptomai gali labai skirtis, priklausomai nuo ligos sunkumo ir priežasties. Lengvais atvejais gali nebūti jokių simptomų. Tačiau dažnai pasitaiko nugaros skausmas, skausmas šone, pykinimas, vėmimas ir šlapinimosi sutrikimai. Sunki hidronefrozė gali sukelti šlapimo pūslės uždegimą, todėl gali pasireikšti karščiavimas, šaltkrėtis ir bendras silpnumas.
Diagnostika
Hidronefrozės diagnozė paprastai prasideda nuo anamnezės surinkimo ir fizinio ištyrimo. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti ultragarsinį tyrimą, kad nustatytų inkstų išsiplėtimą ir šlapimo kaupimąsi. Taip pat gali būti atliekami kompiuterinės tomografijos (KT) arba magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai, kad būtų galima išsiaiškinti obstrukcijos priežastį. Be to, šlapimo tyrimai gali padėti nustatyti infekcijas arba uždegimus.
Gydymas
Hidronefrozės gydymas priklauso nuo jos priežasties ir sunkumo. Lengvos formos gali reikalauti stebėjimo ir gyvenimo būdo pokyčių, tokių kaip didesnis skysčių vartojimas. Tačiau, jei obstrukcija yra rimta, gali prireikti chirurginės intervencijos, kad būtų pašalinta kliūtis. Tai gali būti atlikta endoskopiniu būdu arba atvira operacija. Be to, gali būti skiriami vaistai, padedantys sumažinti uždegimą ar skausmą. Naujovės gydyme apima minimaliai invazines procedūras, kurios leidžia greičiau atsigauti ir sumažina komplikacijų riziką.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai