Hiperaldosteronizmas

Ligos aprašymas
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Hiperaldosteronizmas yra liga, susijusi su antinksčių liaukomis, kurios yra situotos virš inkstų. Antinksčių liaukos gamina įvairius hormonus, įskaitant aldosteroną, kuris reguliuoja druskų ir vandens balansą organizme. Hiperaldosteronizmo atveju, šios liaukos gamina pernelyg didelį aldosterono kiekį, kas gali paveikti inkstus, kraujagysles ir širdį. Dėl padidėjusio aldosterono kiekio, inkstai išskiria daugiau kalio, o tuo pačiu metu išlaiko daugiau natrio, sukeldami padidėjusį kraujospūdį ir kitus metabolinius sutrikimus.

Ligos aprašymas

Hiperaldosteronizmas, dar žinomas kaip Conn sindromas, yra būklė, kai antinksčių liaukos gamina per daug aldosterono. Šis hormonas yra atsakingas už natrio ir kalio pusiausvyrą organizme. Dėl padidėjusio aldosterono kiekio organizme pasireiškia hipertenzija (padidėjęs kraujospūdis) ir hipokalemija (mažas kalio kiekis kraujyje). Ši liga yra svarbi, nes ilgalaikė hipertenzija gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos, insultas ir inkstų nepakankamumas.

Ligos priežastis

Pagrindinės hiperaldosteronizmo priežastys yra antinksčių adenomos (gerybiniai navikai), hiperplazija (antinksčių liaukų išvešėjimas) ir retai – antinksčių vėžys. Adenomos sukelia pernelyg didelę aldosterono gamybą, o hiperplazija atsiranda dėl hormoninių disbalansų. Be to, gali būti genetiniai faktoriai, kurie didina riziką susirgti šia liga, pavyzdžiui, tam tikros paveldimos sindromos.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresni nei 30 metų žmonės yra labiau linkę susirgti hiperaldosteronizmu.
  • Genetika: šeimos anamnezė, kuri apima antinksčių ligas, gali padidinti riziką.
  • Nutukimas: per didelis svoris gali prisidėti prie hipertenzijos ir hormoninių disbalansų.

Simptomai

  • Pagrindiniai hiperaldosteronizmo simptomai apima nuolatinį padidėjusį kraujospūdį, nuovargį, raumenų silpnumą, galvos skausmus ir širdies ritmo sutrikimus. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir hipokalemijos simptomai, tokie kaip raumenų mėšlungis, tirpimas ar dilgčiojimas.

Diagnostika

Hiperaldosteronizmui diagnozuoti naudojami keli tyrimai. Pirmiausia atliekamas kraujo tyrimas, siekiant nustatyti aldosterono ir renino lygius. Taip pat gali būti atliekamas 24 valandų šlapimo tyrimas, siekiant įvertinti aldosterono gamybą. Kitais atvejais gali prireikti vaizdavimo tyrimų, tokių kaip kompiuterinė tomografija (KT), siekiant nustatyti, ar yra antinksčių navikų ar hiperplazijos.

Gydymas

Hiperaldosteronizmo gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai dažniausiai apima antihipertenzinius vaistus, kurie padeda kontroliuoti kraujospūdį, ir mineralokortikoidų antagonistus, tokius kaip spironolaktonas, kurie blokuoja aldosterono poveikį. Kai kuriais atvejais, jei liga yra sukelta adenomos, gali prireikti chirurginio gydymo. Be to, gyvensenos pokyčiai, tokie kaip sveika mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas, gali padėti valdyti simptomus ir sumažinti komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
diagnostika
dusulys
granuliomatozė
gydymas
hiperaldosteronizmas
infekcija
insultas
karščiavimas
kvėpavimas
ligos
medikamentinis
navikas
paburkimas
procedūros
sergamumas
sindromas
vaistai
vargina
venos

Rašyti komentarą