Hiperparatirozė (hiperparatiroidizmas)

Ligos aprašymas
Tyrimai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Hiperparatirozė, dar žinoma kaip hiperparatiroidizmas, yra liga, susijusi su paratiroidinėmis liaukomis, kurios yra mažos liaukos, esančios kaklo srityje, šalia skydliaukės. Šios liaukos gamina paratiroidinį hormoną, kuris reguliuoja kalcio lygį kraujyje ir kauluose. Hiperparatirozė gali sukelti padidėjusią paratiroidinio hormono gamybą, o tai gali paveikti kaulų, inkstų ir nervų sistemų funkcijas. Dėl per didelio kalcio kiekio kraujyje gali pasireikšti įvairūs simptomai, įskaitant kaulų silpnėjimą ir inkstų akmenų susidarymą.

Ligos aprašymas

Hiperparatirozė yra endokrininė liga, kurios metu paratiroidinės liaukos gamina per daug paratiroidinio hormono. Ši liga gali būti pirminė, antrinė arba tretinė. Pirminė hiperparatirozė dažniausiai atsiranda dėl paratiroidinių liaukų naviko, antrinė forma gali būti susijusi su lėtinėmis inkstų ligomis, o tretinė forma dažniausiai pasitaiko pacientams, sergantiems lėtinėmis inkstų ligomis, kai paratiroidinės liaukos tampa hiperaktyvios. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip osteoporozė, inkstų akmenys ir širdies bei kraujagyslių problemos.

Ligos priežastis

Pagrindinės hiperparatirozės priežastys gali būti šios: pirminis paratiroidinis navikas, kuris sukelia per didelį hormono išsiskyrimą, lėtinės inkstų ligos, kurios sukelia antrinę hiperparatirozę, ir genetinės ligos, tokios kaip MEN sindromas. Be to, kalcio ir vitamino D trūkumas, taip pat tam tikri vaistai gali turėti įtakos ligos vystymuisi. Hormonų pusiausvyros sutrikimai ir kiti endokrininiai sutrikimai taip pat gali prisidėti prie šios ligos.

Rizikos faktoriai

  • Vyresnis amžius – vyresni nei 50 metų žmonės dažniau serga šia liga.
  • Moterų lytis – moterys dažniau nei vyrai patiria pirminę hiperparatirozę.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezėje esantys atvejai gali didinti riziką.
  • Rūkymas ir alkoholio vartojimas – šie įpročiai gali turėti neigiamą poveikį kaulų sveikatai.

Simptomai

  • Simptomai gali būti įvairūs, pradedant nuo lengvų, tokių kaip nuovargis, silpnumas, iki sunkių, tokių kaip stiprus kaulų skausmas, inkstų akmenys, depresija ir širdies ritmo sutrikimai. Taip pat gali pasireikšti virškinimo trakto problemos, tokios kaip pykinimas arba vidurių užkietėjimas.

Diagnostika

Hiperparatirozės diagnozė paprastai prasideda nuo kraujo tyrimų, kurie matuoja kalcio, fosforo ir paratiroidinio hormono lygius. Taip pat gali būti atliekami šlapimo tyrimai, siekiant įvertinti kalcio išsiskyrimą. Gydytojas gali rekomenduoti papildomus tyrimus, tokius kaip ultragarsas ar MRT, kad nustatytų paratiroidinių liaukų struktūrinius pokyčius.

Gydymas

Hiperparatirozės gydymas priklauso nuo ligos tipo ir sunkumo. Pirminės hiperparatirozės atveju dažnai rekomenduojama chirurginė intervencija, siekiant pašalinti paveiktą paratiroidinę liauką. Antrinės hiperparatirozės atveju gydymas gali apimti vaistus, kurie reguliuoja kalcio ir fosforo lygius, taip pat vitamino D papildus. Taip pat gali būti taikomi nemedicininiai sprendimai, tokie kaip gyvenimo būdo pokyčiai ir dietos korekcija. Naujoviškos terapijos galimybės apima naujausius vaistus, kurie veikia hormonų pusiausvyrą ir kalcio metabolizmą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
diabetas
dusulys
gydymas
hiperparatirozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
liaukos
ligos
navikas
nutukimas
paburkimas
pūslės
sergamumas
simptomai
sindromas
terapija
vaistai
vargina
virusai

Rašyti komentarą