Hipofizės hiperfunkcija
Anatomija
Hipofizės hiperfunkcija yra liga, kuriai būdingas padidėjęs hipofizės hormonų gamyba. Hipofizė, dar vadinama „pagrindine liauka”, yra maža liauka, esanti smegenų bazėje, ir ji reguliuoja kitų endokrininių liaukų veiklą, tokių kaip skydliaukė, antinksčiai ir lytinės liaukos. Hipofizės hormonai, tokie kaip augimo hormonas, prolaktinas ir adrenokortikotropinis hormonas, turi didelę įtaką organizmo metabolizmui, augimui ir reprodukcijai. Dėl hipofizės hiperfunkcijos gali pasireikšti įvairūs endokrininiai sutrikimai, paveikiantys daugelį sistemų, įskaitant širdies ir kraujagyslių, raumenų bei nervų sistemas.
Ligos aprašymas
Hipofizės hiperfunkcija yra būklė, kai hipofizė gamina per daug hormonų. Tai gali sukelti įvairias ligas, tokias kaip akromegalija, Cushingo sindromas ir prolaktinoma. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti rimtų pasekmių organizmui, pavyzdžiui, sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą, reprodukcinius sutrikimus ir kitus metabolinius sutrikimus. Be to, hipofizės hiperfunkcija gali turėti įtakos paciento gyvenimo kokybei, todėl svarbu ją diagnozuoti ir gydyti laiku.
Ligos priežastis
Hipofizės hiperfunkciją gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant hipofizės adenomas (gerybinius navikus), kurie gamina per daug hormonų. Be to, gali būti ir kitų priežasčių, tokių kaip genetiniai veiksniai, hormonų disbalansas ar tam tikros ligos, pavyzdžiui, Sheehano sindromas. Kai kuriais atvejais ligos priežastis gali likti nežinoma. Hormonų gamybą gali skatinti ir aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, stresas.
Rizikos faktoriai
- Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezėje esantys hipofizės sutrikimai gali padidinti riziką.
- Amžius – kai kurios hipofizės ligos dažniau pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms.
- Stresas – ilgalaikis stresas gali turėti įtakos hormonų gamybai, taip skatindamas hipofizės hiperfunkciją.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali būti galvos skausmai, regėjimo sutrikimai, padidėjęs svoris, nereguliarus menstruacijų ciklas, raumenų silpnumas, padidėjęs prakaitavimas ir nuovargis. Sunki hipofizės hiperfunkcija gali sukelti rimtų endokrininių sutrikimų, tokių kaip diabetas mellitus, hipertenzija ir širdies ligos.
Diagnostika
Hipofizės hiperfunkcijos diagnozė apima išsamią anamnezę, fizinį ištyrimą ir laboratorinius tyrimus. Dažnai atliekami kraujo tyrimai, siekiant įvertinti hormonų lygius, taip pat vaizdavimo tyrimai, tokie kaip MRT (magnetinio rezonanso tomografija), siekiant nustatyti hipofizės navikus ar kitus sutrikimus. Taip pat gali būti atliekami specialūs hormonų sekrecijos testai, kad būtų galima nustatyti hipofizės veiklą.
Gydymas
Hipofizės hiperfunkcijos gydymas priklauso nuo jos priežasties. Dažnai naudojami medikamentai, kurie slopina per didelę hormonų gamybą. Galima taikyti ir chirurginį gydymą, ypač jei yra hipofizės adenoma. Radioterapija taip pat gali būti naudojama gydant hipofizės sutrikimus. Naujausios terapijos galimybės apima tikslinę terapiją, kuri gali būti efektyvi gydant tam tikras hipofizės ligas. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, kad būtų sumažinta streso įtaka ir pagerinta bendra sveikatos būklė.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas