Įgimtas jodo trūkumo sindromas

Ligos aprašymas
Dietos
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Įgimtas jodo trūkumo sindromas yra liga, kuri tiesiogiai veikia endokrininę sistemą, ypač skydliaukę. Jodo trūkumas organizme lemia skydliaukės hormonų, tokių kaip tiroksinas (T4) ir trijodtironinas (T3), sintezės sutrikimus. Šie hormonai yra būtini normaliam augimui, vystymuisi ir medžiagų apykaitos procesams. Dėl jodo trūkumo gali pasireikšti hipotireozė, kuri gali paveikti ne tik skydliaukės funkciją, bet ir visą organizmą, įskaitant nervų sistemą, širdies ir kraujagyslių sistemą bei reprodukcinę sistemą.

Ligos aprašymas

Įgimtas jodo trūkumo sindromas yra būklė, kuri atsiranda, kai organizmas, ypač nėščioms moterims ir naujagimiams, neturi pakankamai jodo. Jodas yra esminis mineralas, reikalingas skydliaukės hormonų gamybai. Ši liga gali sukelti rimtų pasekmių, tokių kaip protinis atsilikimas, augimo sutrikimai ir kitos neurologinės problemos. Jodo trūkumas yra viena iš pagrindinių pasaulio sveikatos problemų, ypač tose šalyse, kuriose jodo turinčių maisto produktų vartojimas yra ribotas. Liga yra svarbi, nes ji gali turėti ilgalaikį poveikį individų gyvenimo kokybei ir socialiniam vystymuisi.

Ligos priežastis

Pagrindinė įgimto jodo trūkumo sindromo priežastis yra nepakankamas jodo kiekis organizme. Jodo trūkumas gali kilti dėl įvairių veiksnių, tokių kaip geografinės sąlygos (pvz., gyvenimas toli nuo jūros), mitybos įpročiai (pvz., mažas jodo turinčių maisto produktų vartojimas) ir nėštumo metu atsirandantys padidėjęs jodo poreikis. Taip pat gali būti genetiniai veiksniai, kurie lemia jodo metabolizmą organizme. Rizikos grupėje dažnai būna nėščios moterys, kūdikiai ir vaikai, ypač tose šalyse, kuriose yra didelis jodo trūkumas.

Rizikos faktoriai

  • Geografinė vieta – gyvenimas tolimose nuo jūros vietovėse, kur jodo turinčių maisto produktų yra mažai.
  • Mitybos įpročiai – dieta, kurioje trūksta jodo turinčių produktų, pvz., jūros gėrybių, jodo turinčių druskų.
  • Nėštumas ir žindymas – padidėjęs jodo poreikis šiuo laikotarpiu gali sukelti trūkumą.
  • Genetiniai veiksniai – tam tikros genetinės sąlygos gali paveikti jodo metabolizmą.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti augimo sutrikimus, protinį atsilikimą, hipotireozės požymius, tokius kaip nuovargis, svorio padidėjimas, šaltas netoleravimas, ir odos problemos. Vaikai gali turėti raidos sutrikimų, o suaugusieji gali patirti reprodukcinių problemų.

Diagnostika

Įgimto jodo trūkumo sindromo diagnostika apima klinikinius tyrimus, kurie gali apimti kraujo tyrimus, skirtus įvertinti skydliaukės hormonų lygį, ir jodo kiekio organizme nustatymą. Taip pat gali būti atliekami vaiko augimo ir raidos vertinimai, siekiant nustatyti, ar yra augimo sutrikimų. Ultragarsas gali būti naudojamas skydliaukės struktūros įvertinimui.

Gydymas

Įgimto jodo trūkumo sindromo gydymas paprastai apima jodo papildų vartojimą, kad būtų atkurtas normalaus jodo kiekio organizme. Jodo turinčių druskų naudojimas taip pat gali būti efektyvus prevencinis metodas. Be to, gali būti taikomas hormonų terapija, kad būtų kompensuoti skydliaukės hormonų trūkumai. Naujausios terapijos galimybės gali apimti individualizuotas dietas ir papildus, kurie padeda užtikrinti, kad organizmas gautų reikiamą jodo kiekį.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
granuliomatozė
gyvūnai
įgimtas jodo stokos sindromas
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
ligos
paburkimas
sarkoidozė
sindromas
tabletės
vaistai
vargina
varpos
vėžys
virusai

Rašyti komentarą